Aranżacja niewielkiej przestrzeni może stanowić wyzwanie. Zwłaszcza gdy mowa o przedpokoju, który powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także godnie reprezentować dom. W końcu to właśnie tutaj witamy naszych gości i robimy na nich najważniejsze, pierwsze wrażenie. Jak urządzić przedpokój? Przedstawiamy ciekawe pomysły, które sprawdzą się w każdym wnętrzu!

Jak urządzić przedpokój?

Przedpokój jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Urządzając go, musimy wybrać meble, które pomieszczą jak największą ilość rzeczy oraz nie zajmą niepotrzebnie przestrzeni. Dzięki temu będzie nam się mieszkało znacznie wygodniej i zyskamy więcej pola do popisu w kwestii samej aranżacji.

Planując wystrój przedpokoju, pamiętajmy o tym, że nie może on odbiegać stylem od pozostałych pomieszczeń. Jeśli cały dom urządziliśmy w klimacie skandynawskim, w którym dominuje drewno i stonowane kolorystyka, w korytarzu również powinny się one znaleźć. Pomocny w tworzeniu modnych aranżacji przedpokoju może okazać się nasz artykuł. Przedstawiliśmy w nim przegląd najciekawszych trendów na sezon 2022!

Funkcjonalny wystrój przedpokoju

Jak urządzić przedpokój? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka trudna. A wszystko dzięki funkcjonalnym meblom, które znajdziemy w sklepach. Wielu producentów oferuje bowiem wyposażenie dedykowane specjalnie do przedpokoju – przesuwne szafy, stojaki na buty czy wysokie lustra. Dzięki nim o wiele łatwiej jest zaaranżować korytarz według zasad ergonomii.

Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych mebli, które powinny znaleźć się w funkcjonalnym przedpokoju.

1. Szafa

Szafa jest świetnym rozwiązaniem, jeśli mamy do dyspozycji trochę większy przedpokój. Aranżacje tego pomieszczenia najlepiej będą wyglądały z meblem wykonanym na wymiar, przystosowanym do przechowywania dużej ilości rzeczy. Aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję, powinien mieć miejsce do zawieszenia długich, zimowych płaszczy, a także mniejsze szuflady na szaliki, chusty oraz rękawiczki.

Jeśli mamy w planach urządzanie przedpokoju, który jest wąski, świetnym rozwiązaniem będzie szafa przesuwna. Dzięki temu, że nie otwiera się na oścież, daje większą swobodę osobom poruszającym się po korytarzu. W sklepach można znaleźć także szafy ze składanymi drzwiami. W przeciwieństwie do tych przesuwnych pozwalają na zobaczenie całej zawartości, a zajmują równie niewiele miejsca.

A jak praktycznie zaaranżować mały przedpokój, w którym nie ma miejsca na szafę? Wówczas najlepiej sięgnąć po wieszak. Producenci oferują wiele ciekawych modeli tego mebla, które poza pełnieniem swojej podstawowej funkcji mogą posłużyć także jako dekoracja.

2. Lustro

Istnieje wiele pomysłów na to, jak urządzić przedpokój. W każdym z nich nie może jednak zabraknąć lustra. Ma ono zdolność do odbijania widoku, dlatego jest w stanie optycznie powiększyć nawet najmniejszą przestrzeń. W przedpokojach najczęściej wiesza się lustro na ścianie znajdującej się na wprost drzwi wejściowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby umieścić je na skrzydle szafy znajdującej się w korytarzu i nieco zaoszczędzić.

3. Szafka na buty

Rozdeptane, porozrzucane buty mogą zepsuć nawet najmodniejszy wystrój przedpokoju. Dlatego też warto znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w postaci szafki. Dobrym pomysłem jest zwłaszcza taka z siedziskiem na wierzchu, umożliwiająca zmianę obuwia w komfortowych warunkach. Jeśli dysponujemy małym przedpokojem, lepiej sprawdzi się jednak płaska, podłużna szafka, która nie zajmuje dużo miejsca.

Inspiracje na przedpokój w stylu industrialnym

W magazynach wnętrzarskich znajdziemy inspiracje na przedpokój w stylu industrialnym. Jest to podejście wnętrzarskie, które wykorzystuje stonowaną kolorystykę – biel, szarość oraz czerń, a także oszczędne w formie meble i dodatki. W industrialnym przedpokoju dominuje proste, metalowe wyposażenie, urozmaicone elementami z drewna lub szkła. Oświetlają je minimalistyczne lampy, nawiązujące designem do reflektorów przemysłowych.

Aranżacja ściany w przedpokoju w stylu industrialnym najczęściej polega na wykorzystaniu surowego betonu. Jest to bardzo efektowny materiał wykończeniowy, czego dowodzą przykładowe realizacje Modern Concrete. Można go także wykorzystać we wnętrzach na naprawdę wiele sposobów, o czym pisaliśmy w tym artykule. Planując wykończenie lub remont przedpokoju, nie trzeba jednak ograniczać się do betonu. Do wyboru jest także wiele innych materiałów, które sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Omówiliśmy je w artykule „Kamień w przedpokoju – jakie mamy możliwości?”.