Altana to często centrum życia ogrodowego. W niej odpoczywamy, spotykamy się ze znajomymi, czy chowamy rzeczy, gdy pogoda przestaje sprzyjać. Z tego powodu trzeba zadbać, by cała konstrukcja była bardzo wytrzymała. W pierwszej kolejności warto postawić podłoże pod altanę, które nie tylko zniesie próbę czasu, ale i zmienne warunki pogodowe. Jednak jakie podłoże pod altanę ogrodową wybrać?

Jakie podłoże do altany?

Opcji jest wiele. Jedną z nich jest zostawienie gołej ziemi, ale poza zerowym kosztem, to rozwiązanie nie ma praktycznie żadnych innych plusów. Trawa szybko zmarnieje i zniknie, pozostawiając jedynie chwasty i pojedyncze źdźbła, a w przypadku opadów, podłoże pod altaną zmieni się w bagno.

Jakie podłoże pod altanę w takim razie wybrać? Jednym z pomysłów jest żwir lub grys. To bardzo eleganckie rozwiązanie, które świetnie może się wpasować do planowanej aranżacji ogrodu, o której więcej można poczytać w artykule „Aranżacja ogrodu krok po kroku”. Do tego przygotowanie podłoża pod altanę nie jest tu zbyt skomplikowane i nie wymaga kopania głębokich fundamentów. Niestety żwir czy grys jest ciężki do utrzymania w czystości, szczególnie gdy mamy w okolicy liściaste drzewa czy krzewy, których liście są ciężkie do wyjęcia spomiędzy drobnych kamyczków. Ponadto takie podłoże pod altanę nie daje nam zbyt równej powierzchni. Dlatego, jeżeli planujemy często jeść w altanie albo tam pracować, lepsze będzie inne rozwiązanie.

Jednym z pomysłów jest kostka brukowa. Przygotowanie podłoża pod altanę jest tu równie proste i podobne jak w przypadku żwiru. Do tego stanowi rozwiązanie ekonomiczne, bo możemy wykorzystać kostkę, która została nam po robieniu obejścia czy ścieżek wokół domu.

Ale oczywiście ten wybór może nam nie przypaść do gustu. Jakie podłoże pod altanę wybrać, gdy wymienione pomysły nas nie satysfakcjonują? Kolejną opcją, nieco inną od poprzednich, jest drewniana podłoga. Ta świetnie komponuje się z drewnianą altanką i daje bardzo równą, i stabilną nawierzchnię. Niestety drewno nie jest tak wytrzymałe, jak kamień, dlatego wymaga odpowiedniej impregnacji, odnawianej co pewien czas. Do tego należy zapewnić mu izolację od gołej ziemi, choćby poprzez wylewkę. Jednak, choć jest to niewątpliwie bardziej skomplikowany proces stawiania fundamentów, niż ten przy żwirze czy kostce brukowej, to zapewnia nam solidną podstawę, co może pomóc przy mocowaniu altany do podłoża.

Jednak jeżeli drewno nie wpasowuje się w nasz gust, a dalej planujemy robić wylewkę jako podstawę pod altankę, to może lepszą opcją będą płyty betonowe! Te występują w wielu odcieniach i rozmiarach, dlatego można je aranżować w przeróżny sposób. To da nam możliwość utworzenia takiego otoczenia, jakie chcemy. Ponadto świetnie łączą się z innymi betonowymi elementami jak, chociażby małą architekturą w postaci ław i donic. W szczególności te drugie można świetnie zaaranżować przy altanie ogrodowej i posadzić w nich wiele rodzajów roślinności.

Jak postawić fundamenty?

No dobrze, wiele mówimy tu o fundamentach, o tym, jak odpowiednie mocowanie altany do podłoża jest istotne, ale jak się za to zabrać? Jak przygotować podłoże pod altanę? Cóż, najpierw należy zacząć od oczyszczenia okolicy ze wszystkich roślin; traw, korzeni i chwastów. Później ziemię trzeba wyrównać, by później położyć odpowiednie fundamenty. A jakie? To zależy od rodzaju podłoża pod altanę. Zacznijmy od żwiru, grysu i kostki brukowej.

Wykopujemy niewielki dół (ok. 25 cm), który następnie przysypujemy warstwą gruzu, następnie 7-10 cm warstwą piachu, a dopiero później sypiemy grys czy żwir. Gdy jednak decydujemy się na kostkę brukową, to układamy ją na piachu, a następnie dobijamy do podłoża gumowym młotkiem. Podobnie możemy ułożyć płyty betonowe, które również świetnie się do tego nadadzą.

Podłoże pod altanę najlepiej wykonać przed postawieniem faktycznej konstrukcji. W takim wypadku należy dobrze rozplanować to, jak zamocować altanę do podłoża. Należy wyznaczyć miejsce i ustawić słupy konstrukcyjne. Warto to zrobić wcześniej, nim położymy posadzkę, bo inaczej czeka nas demontaż kostki lub zgarnianie żwiru.

A jaki fundament pod altanę drewnianą? W przypadku konstrukcji, które wiele ważą, warto zdecydować się na trwałe i wytrzymałe rozwiązania, które wzmocnią mocowanie altany do podłoża. W takiej sytuacji robimy wylewkę, na którą następnie układamy w kratownicę ze wcześniej zabezpieczonych desek. Trzeba pamiętać, by zostawić odpowiednie prześwity, które w przypadku deszczu, pozwolą wodzie swobodnie odpłynąć. Potem wszystko razem skręcamy.

Ale jak w takim przypadku wygląda montaż altany do podłoża? Ten najlepiej zacząć jeszcze w czasie robienia wylewki. Wtedy możemy zamontować kotwy betonowe, które pozwolą nam na odpowiednie umocowanie słupów nośnych, które pozostaną stabilne i proste przez bardzo długi czas. Dlatego warto wcześniej przemyśleć to, jak będzie altana mocowana do podłoża. Dzięki temu uzyskamy lepszy i znacznie trwalszy efekt.

Na czym postawić altanę ogrodową?

Jak więc widać, opcji podłoża pod altanę jest wiele. Wszystkie wymagają nieco innych przygotowań i wpasują się do innych aranżacji ogrodu. Dlatego w momencie, gdy będziemy się zastanawiać, czym wyłożymy ścieżki w ogrodzie albo jakie drzewka zasadzimy, warto zastanowić się też nad tym, na czym postawimy naszą altanę ogrodową. Więcej na temat czym wykładać ścieżki w ogrodzie znajduje się w artykule “Beton, bruk, żwir? Czym wyłożyć ścieżki w ogrodzie?”.