Wielu dekoratorów ceni beton za jego uniwersalność, plastyczność, prostotę oraz możliwość łatwego wpasowania w rozmaite aranżacje. To materiał, z którym da się zrobić naprawdę wiele, a przy odrobinie zmysłu estetycznego można uzyskać ciekawy i satysfakcjonujący efekt. Jak wykorzystać beton w ogrodzie i jakie ozdoby z betonu do ogrodu można wyczarować?

Beton architektoniczny do ogrodu

beton ozdobyMateriał ten jest na tyle trwały i uniwersalny, że z powodzeniem można go wykorzystać do budowy elementów konstrukcyjnych budynku, na elewacje, do wykończenia wnętrz, na okładziny stopni schodów, okładziny ścieżek w ogrodzie, czy wreszcie do budowy elementów małej architektury i dekoracji ogrodowych.

Beton jako ozdoba do ogrodu to dobry pomysł przede wszystkim ze względu na trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. To materiał, który nie zaburzy stylu ogrodu, neutralnie wkomponuje się w krajobraz, a dodatki nie będą się nachalnie wyróżniały, jak to bywa przy elementach z tworzyw sztucznych.

Ozdoby z betonu do ogrodu są niepowtarzalne i mają własny charakter; mogą stanowić dekoracje albo elementy użytkowe, na przykład donice ogrodowe lub ławki; mogą być elementami pomysłowych ogrodzeń i murków odgradzających działkę lub jej część. Z betonu wykonasz również:

  • małe doniczki i misy dekoracyjne,
  • świeczniki,
  • podstawki,
  • fragmenty skalniaków,
  • małe rzeźby,
  • i wiele innych.

Własne wyroby z betonu do ogrodu – pomysły

Materiał ten jest tak ceniony, między innymi dlatego, że można w łatwy sposób własnoręcznie wykonać ozdoby ogrodowe z betonu, które będą wyglądały jak fabryczne. To naprawdę nie jest trudne.

Czego potrzebujesz do zrobienia ozdób ogrodowych z betonu? Na początek oczywiście mieszanki o odpowiedniej gęstości. Niezbędny jest beton B20, woda, mieszadło i wiadro. Przyda się plastikowy pojemnik, różnego rodzaju formy, dodatki (np. kolorowe kamyczki, szkiełka, barwniki), rękawiczki ochronne, farby i pędzle.

Mieszankę należy rozrobić z wodą według instrukcji producenta. Proporcje mogą się nieznacznie różnić, a beton musi być dobrze rozrobiony i mieć odpowiednią konsystencję, dlatego nie podajemy tutaj dokładnych proporcji. Jeżeli chcesz uzyskać kolorowy beton architektoniczny do ogrodu, na etapie mieszania musisz dosypać barwnik/pigment do betonu.

Mieszaninę należy przelać do wcześniej przygotowanej formy. Najłatwiej wykonać bryły, donice, płyty lub geometryczne elementy, które ostatecznie zostaną złożone w jakąś większą konstrukcję. Dla uzyskania ciekawszego efektu powierzchnię formy można wyłożyć ozdobnymi kamyczkami lub szkiełkami i zalać betonem albo rozłożyć je w tężejącym betonie.

Łatwo możesz zrobić na przykład ozdobną dynię. W tym celu wystarczy wlać gęsty beton do pończochy, uformować z niego kulę i opleść ją gumkami recepturkami z kilku stron tak, by stworzyć kształt dyni; ogonki warto ukształtować osobno. Po wyschnięciu trzeba zdjąć gumki recepturki i pończochę, nierówności wyczyścić papierem ściernym, a ogonek przykleić do dyni na gorącym kleju. Malowanie i dekorowanie rzeźb wykonujemy według własnego uznania.

droga ścieżka betonJeszcze prościej można odlać betonowe płyty na ozdobną ścieżkę ogrodową. Te wyroby z betonu do ogrodu wymagają jedynie form na płyty, zalania ich betonem i odczekania aż materiał wyschnie. W trakcie schnięcia, w betonie można umieścić kolorowe kamienie, drobny żwir na przykład albo odcisnąć rączkę dziecka. Taki artefakt przetrwa w ogrodzie wiele lat.

Beton do ogrodu – elementy małej architektury

Powyższe ozdoby z betonu do ogrodu, mimo iż są łatwe do wykonania, wymagają nieco pracy i czasu. A co jeżeli nie chcesz go tracić? Wtedy polecamy nasze gotowe ozdoby z betonu do ogrodu – solidnie i pomysłowe.

W ofercie Modern Concrete mamy do wyboru wiele betonowych elementów małej architektury i elementów dekoracyjnych; zapewniamy też możliwość zamówienia indywidualnego projektu, na podstawie którego wykonamy przedmioty w nietypowych rozmiarach i kształtach.

Beton architektoniczny jest materiałem o licznych możliwościach i zastosowaniu. Nie ograniczaj się więc, lecz sprawdź nasze inspiracje na ciekawe wykorzystanie betonu i postaw na oryginalny design ozdób ogrodowych.