Ogród to nie tylko trawa, kwiaty i krzewy. To starannie zaplanowane miejsce wypoczynku, rozrywki i relaksu. Po miękkiej, soczystej trawie chodzi się bardzo przyjemnie; gorzej, gdy spadnie deszcz, a trawnik zamieni się w błotnistą równinę. Częste przemierzanie ścieżki powoduje niszczenie trawnika, dlatego warto wykonać dekoracyjne alejki w ogrodzie, które nie tylko poprawią komfort spacerowania, ale też przyczynią się do wzrostu estetyki Twojego skrawka zieleni. Z czego zrobić nawierzchnię w ogrodzie? Oto kilka naszych propozycji.

Ścieżka w ogrodzie – tak ważna, a tak niedoceniana

Ścieżki, dróżki i chodniki są czymś naturalnym; elementami, na które często nie zwracamy uwagi, bo do nich przywykliśmy. Tym bardziej wyróżniają się miejsca, w których tych alejek nie ma, a trasę z punktu A do punktu B wytycza nieestetycznie wydeptana ścieżka, która podczas deszczu zamienia się w błotniste bagno.

Za to na plus wyróżnia się zadbana ścieżka wykonana z pomysłem i to niekoniecznie ze złota, wykonana z iście barokowym rozmachem. Po prostu minimalistyczna, elegancka i przede wszystkim dobrze utrzymana ścieżka w ogrodzie. Z czego będzie wykonana, ma drugorzędne znaczenie, na pierwszym miejscu jest to, aby była utrzymywana w dobrym stanie. To element użytkowy, ale też estetyczny. Dlatego doceń funkcję ogrodowych alejek, nawet jeżeli masz niewielki ogród lub działkę, na której taka alejka będzie miała zaledwie kilka metrów długości.

Z jakich materiałów zrobić alejki w ogrodzie?

beton bruk ścieżka ogródNawierzchnia powinna komponować się z ogólnie przyjętym stylem w ogrodzie. Czy jej design będzie wynikał ze stylu, czy odwrotnie – ogród będzie komponowany pod Twój pomysł dekoracyjnych alejek, to już kwestia indywidualna – ważne, by kompozycja ze sobą współgrała.

Do popularnych materiałów można zaliczyć: kamień, drewno, beton architektoniczny, tartan, metal, szkło, żwir czy nawet plastik. Istnieje pełna dowolność. W jednych ogrodach lepiej sprawdzą się klasyczne ścieżki wykładane granitową kostką brukową, w innych równo ułożone płyty z betonu w ogrodzie, a jeszcze w innych kamienna ścieżka wzorowana na górskich, nierównych szlakach.

Betonowa ścieżka wykonana z ogrodowych płyt z betonu architektonicznego wyróżnia się trwałością i jakością. Płyty są solidne, nie chłoną wody i nie pękają. Można je dowolnie układać, a ze względu na geometryczne kształty, dobrze sprawdzą się na prostych odcinkach oraz jako elementy ogrodzenia, murków czy dekoracyjne dodatki. Niejednorodna struktura betonu sprawia, że takie płyty są po prostu ciekawe i nie wyglądają tak monotonnie jak wylewka. Płyty ponadto są mrozoodporne, wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Betonowe nawierzchnie ogrodowe sprawdzą się również jako parkingi.

Brukowa alejka zbudowana z kostki brukowej, granitowej, betonowej; z bloków prostokątnych, kwadratowych, wielokształtnych, jednokolorowych lub wielokolorowych. Alejka brukowana daje mnóstwo możliwości pod względem dowolnego dopasowywania projektu ścieżki. Niestety jej budowa nie jest tak prosta, jak w przypadku betonowych płyt. Żeby ładnie i stabilnie ułożyć kostkę, wymagana jest wiedza i umiejętności. Owszem, można to zrobić samodzielnie, ale amatorska budowa często kończy się zapadniętymi miejscami, wybrzuszeniami i poluzowanymi kostkami.

Żwirowa nawierzchnia w ogrodzie jest prosta do wykonania, ale to nie oznacza, że jest mniej dekoracyjna. Rozsypując na wcześniej przygotowanym gruncie ładny, drobny żwir ozdobny uzyskasz ciekawe efekty aranżacyjne. Można wykorzystać żwir jednokolorowy lub wielokolorowy, a żwirowane alejki w ogrodzie świetnie sprawdzą się wokół skalniaków albo jako dojście do ogrodowej altanki. Z kolei droga z grubego, zwykłego żwiru, po wcześniejszym utwardzeniu, może służyć jako droga dojazdowa. Koszt wykonania z pewnością będzie niższy niż układanie płyt lub robienie wylewki.drewniana ścieżka w ogrodzie

Drewniana ścieżka w ogrodzie to propozycja dla osób, które lubią wykorzystywać naturalne materiały. Odpowiednio ułożone i zaimpregnowane drewno dobrze posłuży przez lata i będzie przepiękną ozdobą ogrodu. Możliwości jest kilka: od wysypania ścinków z kory na żwirowane podłoże, poprzez ułożenie desek lub podkładów aż po wykonanie plastrów drewna z grubych pni drzewa. Plastry wbija się w utwardzoną ziemię, a odstępy pomiędzy nimi wysypuje się żwirem.

Żywotność poszczególnych materiałów jest różna. Najodporniejsze będą płyty z betonu w ogrodzie oraz nawierzchnie brukowane. Ścieżka żwirowana będzie wymagała od czasu do czasu nadsypywania materiału, który uległ wypłukaniu, natomiast drewniana nawierzchnia wymaga konserwacji i renowacji przynajmniej raz w roku, by dobrze służyła przez lata.