Strona główna » Pielęgnacja i konserwacja betonowego tarasu przed zimą

Pielęgnacja i konserwacja betonowego tarasu przed zimą

23 sierpnia, 2023

Zanim nadejdzie zima i temperatury spadną poniżej 0°C, musisz zadbać o odpowiednią konserwację betonowego tarasu. Jeśli jesteś posiadaczem podjazdu, ścieżki przy domu czy balkonu wykonanego z betonu – jest to Twoje zadanie obowiązkowe na zakończenie każdej jesieni. Sprawdź, dlaczego konserwacja betonu przed zimą jest taka ważna i jak zrobić to dobrze.

Jak ochronić taras przed destrukcją w mrozie?

Balkon jesienią i zimą jest szczególnie narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. W każdej betonowej powierzchni tarasowej, po kilku latach intensywnego użytkowania, pojawiają się drobne ubytki i wyszczerbienia. Kiedy spadnie deszcz, a wokół będzie bardzo wilgotno, w szczeliny najpewniej dostanie się woda. Jeśli wcześniej nie zadbałeś o impregnację, to gdy temperatura na zewnątrz spadnie kilka stopni poniżej zera, woda zacznie powoli zamarzać, a wówczas jest bardzo prawdopodobne, że rozniesie strukturę Twojego betonowego (czy wykonanego z podobnych materiałów) tarasu. O sposobach na pękający beton przeczytasz w tym wpisie. Jeżeli chcesz zapobiec drogim naprawom, dopilnuj aby beton zimą był dobrze zabezpieczony.

Kiedy rozpocząć konwersację betonowego tarasu?

Wiadomo, że jesień nie jest najprzyjemniejszą porą roku na gruntowny remont całej powierzchni Twojego tarasu. Jednak bez wątpienia warto nieco cieplejsze październikowe czy listopadowe dni przeznaczyć na niewielkie naprawy w strukturze betonowych nawierzchni i zdecydować się na konserwację betonu przed zimą. Pomyśl, że robisz to aby zapobiec o wiele poważniejszym uszkodzeniom, które może przynieść mróz.

Pielęgnacja betonu przed zimą krok po kroku

Jeszcze przed przyjściem minusowych temperatur, zaopatrz się w gotową zaprawę cementową. Najlepiej spisze się w tej sytuacji zaprawa naprawcza z dodatkiem specjalnych żywic syntetycznych. Zanim rozpoczniesz właściwą pielęgnację betonu przed zimą, koniecznie pozamiataj i oczyść dokładnie całą powierzchnię tarasu. Usuń wszelkie pyły czy małe kruszące się już fragmenty betonu. Do czyszczenia możesz wykorzystać myjkę ciśnieniową bądź też użyć specjalnego preparatu do mycia betonu. Uwaga! Może zdarzyć się, że nieco większe kawałki będą się jeszcze częściowo trzymać. Wówczas należy je skuć. Później najprawdopodobniej przydadzą Ci się więc nowe płyty tarasowe na wymianę.

Jeśli to masz już za sobą, zagruntuj beton przynajmniej dwoma warstwami masy kontaktowej. Powierzchnia nie musi być jeszcze całkowicie sucha, gdy zaczniesz nakładać na nią masę naprawczą. Do tej pracy najwygodniej będzie Ci użyć pacy nierdzewnej. Nie czekając na całkowite związanie się masy, którą nałożyłeś – kontynuuj pokrywanie tarasu kolejną powłoką. Wszystko po to, aby starannie wypełnić wszelkie rowki, szczeliny i zagłębienia.

Mróz największym wrogiem betonu?

śnieg lód na betonieNie bez powodu najczęściej wybieraną nawierzchnią na podjazd, taras czy balkon jest właśnie beton. Zima nie oszczędza tych miejsc, więc struktury odporne na mróz, o niskiej nasiąkliwości sprawdzają się w tym przypadku najlepiej. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one później uwagi i przemyślanej pielęgnacji.

Konserwacja betonu przed zimą jest koniecznością. Dzięki niej nie będziesz martwił się w zimie (zwłaszcza, gdy temperatury spadną poniżej zera) o zniszczenie jego struktury i słone wydatki na późniejsze naprawy. Musisz też wiedzieć, jak zabezpieczyć taras przed mrozem. Odsyłamy również do artykułu, w którym podpowiadamy jak bezpiecznie pozbyć się lodu z betonowych nawierzchni.

Zredukuj swoje prace do minimum

Niektórzy, chcąc zaoszczędzić sobie pracy na balkonie jesienią i zimą, zamiast główkować jak zabezpieczyć taras przed lodem, postanawiają zamontować ogrzewanie wprost pod powierzchnią swojego podjazdu czy tarasu. Okablowanie, maty grzewcze, wmontowany czujnik temperatury oraz wilgoci i voilà! Już nie musisz martwić się o ciągłe odśnieżanie.

Oprócz systemu ogrzewania możesz również rozważyć osłonięcie tarasu na czas zimy przed deszczem i śniegiem. Takie rozwiązanie jest jednak bardziej wskazane w przypadku tarasów drewnianych, które są o wiele bardziej delikatne i podatne na negatywny wpływ czynników pogodowych. Oczywiście nie zwalnia Cię to przed konserwacją betonu przed zimą. Chętnie wybierane do zasłonięcia tarasu są specjalne panele wykonane z technorattanu lub wikliny. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zabezpieczyć taras przed śniegiem, możesz także pokusić się o montaż markizy lub wysuniętego daszku nad tarasem. Wówczas jednak, po każdych intensywniejszych opadach deszczu, śniegu czy gradu, musisz zadbać o to, aby usunąć zalegające opady z zadaszenia.

Dzięki tym wszystkim zabiegom beton zimą na tarasie, balkonie podjeździe czy przydomowej ścieżce nie będzie notorycznie niszczony przez zamarzającą wodę i z pewnością odwdzięczy Ci się estetycznym wyglądem na wiosnę.

Udostępnij: