Powierzchnie betonowe są trwałe, niewymagające przesadnej pielęgnacji, łatwe do wykonania i efektowne. Beton jest nie tylko materiałem konstrukcyjnym, ale też wykończeniowym, stosowanym m.in. na elewacje z betonu architektonicznego, mury, tarasy i chodniki. Dobrze spisuje się na słońcu i deszczu. A co z mrozem? Jak zabezpieczyć beton zimą, by nie pękał i czy jest sens jego stosowania tam, gdzie panują ostre zimy?
Często słyszymy narzekania na pękający beton, że nie wytrzymuje mrozów, że się kruszy, że po zimie nawierzchnia jest do wymiany. Dobrze wykonana i prawidłowo wylana mieszanka nie powinna poddawać się negatywnemu wpływowi warunków pogodowych.
Zima jest złą porą roku na wylewanie betonu, dlatego jeżeli nie ma takiej potrzeby, lepiej prace przeprowadzić w bardziej sprzyjających warunkach. Woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość i rozpulchnia strukturę mieszanki, a to negatywnie wpływa na wytrzymałość betonu.
Planując wylewanie betonu na drogę, taras lub inną powierzchnię, która w przyszłości będzie poddawana działaniu wilgoci, mrozu i wystawiona na ryzyko mechanicznych uszkodzeń, koniecznie zadbaj o to, by mieszanka była wysokiej jakości, wykonana i wylana zgodnie ze sztuką.
Możesz też zamówić gotowe płyty i elementy prefabrykowane z betonu Modern Concrete. Płyty z betonu architektonicznego polecane są zwłaszcza do wykładania elewacji budynków, tarasów i ścieżek w ogrodzie, zabezpieczania zewnętrznych i wewnętrznych klatek schodowych, jak również do wykonywania ogrodzeń, murów i innych elementów małej architektury. Cechą charakterystyczną jest najwyższa jakość mieszanki betonowej w każdej wersji: gładkiej, porowatej lub mocno porowatej. Na warunki zewnętrzne polecane są płyty gładkie bez otworów, w których potencjalnie może zbierać się woda.
Powierzchnie betonowe muszą znosić niskie temperatury, zamarzanie wody, uszkodzenia mechaniczne podczas odśnieżania i odladzania. Dobrze wylany, wysokiej jakości beton bez problemu przetrwa niskie temperatury, ale warto przed zimą go zabezpieczyć impregnatem chroniącym przed wnikaniem wody. Jeżeli beton jest słaby to i tak niewiele mu pomoże, ale zaimpregnowanie przed wilgocią na jakiś czas uchroni przed jego wykruszaniem się i pękaniem. Dobrej jakości materiał nie powinien ulec uszkodzeniu przynajmniej przez kilka lat.
Istotne jest bieżące odśnieżanie, tak, by na posadzce nie powstawała warstwa lodu. Świeży śnieg łatwo zgarnąć bez konieczności siłowego szorowania łopatą i odłupywania zamarzniętej warstwy. Nawierzchni betonowej nie służy kontakt z ostrymi metalowymi narzędziami – łopatą, dłutem, młotkiem; łatwo nimi przypadkowo uszkodzić powierzchnię i spowodować odłupywanie się płatów i tworzenie rys oraz dziur. W celu odlodzenia można użyć specjalnych preparatów lub piasku, który zabezpiecza przed pośliźnięciem. Nie wolno za to używać soli do odmrażania betonu architektonicznego, gdyż taki zabieg stwarza ryzyko powstawania pęknięć. Trzeba również mieć na uwadze, że tylko regularne odśnieżanie i niedopuszczanie do oblodzenia betonu zapewni długą żywotność nawierzchni.
Z niektórych miejsc nie korzystamy poza sezonem. Nieużywane tarasy i place można okryć materiałem izolacyjnym, deskami lub styropianem, a wiosną zdjąć warstwę ochroną, dokładnie wymyć powierzchnię, załatać ewentualne ubytki i zaimpregnować.
Czasami, mimo odpowiedniej pielęgnacji lub ze względu na jej brak, obserwujemy odpryski i pękanie betonu po zimie. Uszkodzenia mrozowe to zwłaszcza złuszczanie się betonu, odpryski i pęknięcia. Tego typu ubytki najlepiej uzupełniać na bieżąco niskoskurczowymi materiałami naprawczymi przeznaczonymi do wypełniania pęknięć w betonie, pamiętając o tym by wcześniej miejsce dokładnie oczyścić i osuszyć. Zestawy naprawcze dostępne są w marketach budowlanych.
W przypadku dużych ubytków i zniszczeń może okazać się, że będzie konieczne wylanie nowej warstwy. Używając gotowych płyt z betonu architektonicznego problem ten można łatwo obejść, zwyczajnie wymieniając zniszczoną płytę na nową, bez konieczności wylewania całej posadzki lub skuwania ściany. Płyty tarasowe oraz ścienne kupisz w Modern Concrete. Są to produkty o zwiększonej odporności na uszkodzenia i negatywne działanie warunków atmosferycznych.