Strona główna » Jak bezpiecznie pozbyć się lodu i śniegu ze schodów oraz z chodnika?

Jak bezpiecznie pozbyć się lodu i śniegu ze schodów oraz z chodnika?

23 sierpnia, 2023

Zaśnieżone i oblodzone ścieżki, chodniki, schody czy balkony to spory problem i realne niebezpieczeństwo. Łatwo o pośliźniecie i niewiele trzeba, by złamać nogę, rękę lub boleśnie uderzyć się w głowę. Oprócz tego oblodzenie powoduje ryzyko pękania i korozji nawierzchni, a za nieodśnieżenie chodnika przy posesji można otrzymać mandat. Poznaj bezpieczne i skuteczne sposoby na lód na schodach i ścieżkach, dzięki którym zima stanie się odrobinę mniej uciążliwa.

Pamiętaj o regularnym odśnieżaniu

Płatek śniegu jak tworzy się lódJak poradzić sobie z lodem? Oczywiście najlepiej nie dopuścić do jego tworzenia. Do oblodzenia dochodzi na dwa sposoby:

  • Z cieknącej wody, która zamarza pod wpływem niskiej temperatury;

  • Z nawarstwiającego się śniegu, który ubija się pod stopami, podtapia się w cieplejsze dni i zamarza, gdy temperatura spada poniżej zera.

Szybko tworzy się gruba warstwa zlodowaciałego śniegu, często trudna do usunięcia. W ruch wchodzą wtedy młotki, kilofy, szpikulce i inne narzędzia do rozbijania lodu, niestety na takim zabiegu podłoże mocno ucierpi. Odladzanie kostki brukowej czy nawierzchni z betonu za pomocą ostrych narzędzi to bardzo zły pomysł.

Odśnieżając ścieżkę, taras lub schody na bieżąco, gdy tylko spadnie warstwa świeżego śniegu, z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz męczyć się z problemem zlodowaciałej nawierzchni. Nawet przy intensywnych opadach, zdecydowanie lepiej jest odśnieżyć świeży puch niż zalegający mokry śnieg. Dla porównania 1 metr sześcienny puchu śniegowego waży około 200 kilogramów, podczas gdy taka sama objętość mokrego śniegu waży 700-800 kg, a topniejącego, zlodowaciałego już ponad 900 kg.

Czy wiesz, jak odśnieżyć chodnik prawidłowo? Niby nic trudnego, a jednak warto mieć świadomość, jak to zrobić, by nie uszkodzić struktury betonu, kamienia lub kostki. Najlepsze są plastikowe łopaty lub takie z krawędziami zabezpieczonymi gumą lub plastikiem. Mimo iż są mniej trwałe od metalowych łopat, nie niszczą tak podłoża i nie pozostawiają zarysowań. Chociaż plastikowe łopaty mają tendencję do pękania, to są najlepsze, by odśnieżyć taras lub schody bez ich zarysowania.

Sposoby na odladzanie drogi

Istnieje kilka sprawdzonych metod na odlodzenie i ochronę przed lodem. Najpopularniejszym jest posypywanie drogi solą lub piaskiem. I chociaż faktycznie metody te są skuteczne, to jednak należy zachować sporą ostrożność i nie stosować ich na delikatne nawierzchnie. Sól jest bardzo szkodliwa dla betonu, powodując jego niszczenie i pękanie; zresztą nie tylko dla betonu, ale i dla naszego obuwia, dla ubrań, dla karoserii samochodów itd. Już lepszym rozwiązaniem będzie piasek, który nie wchodzi w reakcje chemiczne; wprawdzie nie rozpuści lodu, ale sprawi, że nawierzchnia nie będzie śliska.

W sklepach można kupić chemiczne środki do odladzania dróg. Przed ich zastosowaniem należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją i opisem, zwłaszcza z kwestiami: na jakie nawierzchnie są zalecane i, czy nie wchodzą w szkodliwe reakcje z materiałem oraz ze środowiskiem. Mało kto zawraca sobie bowiem głowę tym, że po zimie wszystkie te substancje spłyną do rzek lub wsiąkną w ziemię.

Odladzanie kostki brukowej, betonu i delikatnych nawierzchni

Opady śniegu lód zaśnieżony domJak już wspomnieliśmy, najlepiej zabezpieczyć beton na zimę i nie dopuszczać do tego, by śnieg lodowaciał i tworzył śliską, trudną do usunięcia skorupę, dlatego warto regularnie odśnieżać śnieżkę. Istnieje jednak jeszcze inny, bardzo skuteczny i bezpieczny sposób, polecany zwłaszcza na schody, balkony czy tarasy – mowa o specjalnych matach grzewczych. System trzeba zaplanować przed ułożeniem nawierzchni, ponieważ musi znajdować się pod kostką, płytami z betonu architektonicznego, kafelkami czy płytami schodowymi.

Zewnętrzne elektryczne maty grzewcze są najskuteczniejszym i całkowicie bezpiecznym sposobem na to, jak pozbyć się lodu z chodnika. Mogą być włączane automatycznie lub manualnie, a ponieważ podgrzewanie nawierzchni trochę trwa, taki system najlepiej spisuje się, gdy zostanie uruchomiony już w momencie opadów. Wtedy śnieg nie osadza się na podgrzewanej powierzchni, a woda spływa i nie zamarza. Będzie to idealne rozwiązanie zwłaszcza pod okładziny stopni schodów zewnętrznych czy też na podjazdy dla samochodów, ale znajdzie też zastosowanie do podgrzewania rynien i dachów.

Wadą takiego odladzania kostki brukowej lub betonu są wysokie koszty instalacji oraz zużycie prądu. Jeżeli to Ci nie odpowiada, to pozostają tradycyjne sposoby na lód na schodach i ścieżkach, czyli łopata, mięśnie i odrobina cierpliwości. Z pewnością będzie zdrowiej, bo to zawsze trochę ruchu. Sprawdź również beton architektoniczny na podjazd.

Udostępnij: