Czy można sprawić, by coś tak banalnego jak ogrodzenie działki lub ogrodu zyskało na atrakcyjności, wyróżniało się z otoczenia, a jednocześnie, żeby budowa nie pochłonęła ogromnego budżetu? Oczywiście! Przygotowaliśmy kilka interesujących pomysłów i inspiracji na ciekawe ogrodzenia przydomowe, które będą spełniały funkcję dekoracyjną i użyteczną.

Ciekawy jak… płot? To możliwe!

Ogrodzenie może sporo powiedzieć o charakterze posesji – to nie tylko element odgradzający ogród od ulicy i wydzielający granicę przestrzeni prywatnej. Ogrodzenie chroni przed niepożądanymi gośćmi, ale też pełni funkcję dekoracyjną, uzupełniając ogólny styl posesji. Wprawdzie zupełnie nijakie ogrodzenie działki lub najzwyklejsza siatka też spełnią swoje zadanie, jednak o ileż ciekawsze będzie na przykład ogrodzenie betonowe z kamiennymi wstawkami, murek gabionowy wypełniony kamieniami albo zadbany żywopłot! Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Idąc ulicą zwykle nie zauważamy tych nijakich ogrodzeń. Oczywiście wiemy, że one tam są, jednak większość z nas po prostu obojętnie przechodzi obok. Metalowa siatka, drewniany płot, stalowe ogrodzenia i znowu metalowa siatka, a jedne podobne do drugiego. Nudy. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli prywatnych działek, jak i inwestorów budowlanych oraz deweloperów poszukuje alternatyw zwracających uwagę przechodniów, wśród których być może znajdą się potencjalni nabywcy. Przyciągające wzrok ogrodzenie jest jednym z najprostszych form zwrócenia uwagi na obiekt, który znajduje się z nim.

Gabiony w modzie

ogrodzenie gabionoweGabion to prostopadłościenny element budowlany przypominający dużą, drucianą klatkę. Tego typu elementy często spotykane są w budownictwie drogowym i wodnym, i mają za zadanie wzmacniać nasypy, skarpy albo brzegi rzeki.

Ogrodzenia gabionowe to prostokątne metalowe siatki wypełnione jakimś rodzajem grubego kamienia, najczęściej tłuczonego o nieregularnych kształtach. Klatka utrzymuje kamienie w zwartej formie, a cały urok muru polega właśnie na doborze odpowiedniego rodzaju skał. Czy to będzie granit, czy piaskowiec czy może jakiś rodzaj kolorowych łupków, to już zależy wyłącznie od wizji właściciela. Takie ogrodzenie jest solidne, wyglądem zwraca uwagę, a jednocześnie dobrze zasłania posesję. Ogrodzenie gabionowe można osadzić na betonowym fundamencie.

Gotowe płyty betonowe lub z innego tworzywa

ogrodzenie mur z płyt betonInteresującym i polecanym przez nas pomysłem są ogrodzenia betonowe z gotowych płyt i elementów prefabrykowanych. To rozwiązanie dające wiele swobody i możliwości, jednocześnie pozostające korzystne finansowo i pozwalające na szybką budowę ogrodzenia bez mozolnego stawiania fundamentów. Betonowe ogrodzenie działki jest estetyczne i trwałe, dobrze komponuje się też z innymi materiałami, takimi jak kamień, drewno lub metal, dzięki czemu można tworzyć zgrabne kompozycje.

Jedną z głównych zalet betonu na ogrodzenie jest fakt, że można zamówić zestaw gotowych płyt i samodzielnie, płyta po płycie je za montować. Proces ten jest prosty i szybki natomiast dzięki licznym możliwościom modyfikacji i dopasowywania wzoru ogrodzenia do własnej wizji, można uzyskać fascynujące efekty. Takie ogrodzenie będzie rozsądnym wyborem również dla osób, które szukają dobrej izolacji akustycznej, ponieważ płyty skutecznie odbijają dźwięki nawet ruchliwej ulicy.

Zarówno płyty, jak i beton na fundament pod ogrodzenie wcale nie muszą wydawać się toporne i ociężałe. W Modern Concrete mamy do wyboru prefabrykowane segmenty o lekkim i klimatycznym wyglądzie.

A może ogrodzenie prosto z natury?

ogrodzenie działku pomysłyNaturalne ogrodzenia wykorzystujące kompozycje żywopłotów z elementami konstrukcyjnymi są w zasięgu ręki każdego. Tego typu osłony wyglądają niesamowicie i przyczyniają się do zwiększenia zieleni w otoczeniu, a ta niestety coraz częściej jest ograniczana i wyplenienia zamiast pielęgnowana. Klasyczne żywopłoty z krzewów, to tylko jedna z oczywistych możliwości. Szczególnie polecamy drewnianą palisadę porośniętą wijącymi się pnączami i kwiatami elewacyjnymi, to wszystko poprzeplatane krzewami lub tujami, zapewniającymi prywatność mieszkańcom posesji. Do budowy naturalnego ogrodzenia świetnie nadadzą się drewniane pergole lub drewniane płyty porośnięte bujną roślinnością. Szczególnie w domach porośniętych kwiatami na elewacji takie zestawienie pozwoli na uzyskanie niezwykłych kompozycji ozdobnych.

Możliwości nie zamykają się w tych 3 pomysłach na ogrodzenie betonowe, ogrodzenie z kamienia oraz naturalne osłony. Każda z tych propozycji może być dowolnie modyfikowana i urozmaicana, dlatego zachęcamy do eksperymentów i tworzenia własnych kompozycji.