Strona główna » Ogrodzenie nie musi być nudne. 3 pomysły na ogrodzenia i murki

Ogrodzenie nie musi być nudne. 3 pomysły na ogrodzenia i murki

23 sierpnia, 2023

Czy można sprawić, by coś tak banalnego, jak ogrodzenie działki lub ogrodu zyskało na atrakcyjności, wyróżniało się z otoczenia, a jednocześnie, żeby budowa nie pochłonęła ogromnego budżetu? Oczywiście! Przygotowaliśmy kilka interesujących pomysłów i inspiracji na ciekawe ogrodzenia przydomowe, które będą spełniały funkcję dekoracyjną i użyteczną.

Ciekawy jak… płot? To możliwe!

Ogrodzenie może sporo powiedzieć o charakterze posesji – to nie tylko element odgradzający ogród od ulicy i wydzielający granicę przestrzeni prywatnej. Ogrodzenie chroni przed niepożądanymi gośćmi, ale też pełni funkcję dekoracyjną, uzupełniając ogólny styl posesji. Wprawdzie zupełnie nijakie ogrodzenie działki lub najzwyklejsza siatka też spełnią swoje zadanie, jednak o ileż ciekawsze będzie na przykład ogrodzenie betonowe z kamiennymi wstawkami, murek gabionowy wypełniony kamieniami albo zadbany żywopłot! Ciekawe pomysły na ogrodzenie praktycznie się nie kończą.

Idąc ulicą, zwykle nie zauważamy tych nijakich ogrodzeń. Oczywiście wiemy, że one tam są, jednak większość z nas po prostu obojętnie przechodzi obok. Metalowa siatka, drewniany płot, stalowe ogrodzenia i znowu metalowa siatka, a jedne podobne do drugiego. Nudy. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli prywatnych działek, jak i inwestorów budowlanych oraz deweloperów chce zaprezentować oryginalny pomysł na ogrodzenie, aby przyciągnąć nie tylko uwagę przechodniów, ale także potencjalnych nabywców. Wyróżniający się na tle innych płot jest jednym z najprostszych form zwrócenia uwagi na obiekt, który znajduje się z nim.

Dobry pomysł na ogrodzenie, czyli jaki?

Ogrodzenia, które wpisują się w najnowsze trendy, mają jedną cechę wspólną – nowoczesny wygląd, mocno odbiegający od dotychczas stosowanych rozwiązań. Powoli odchodzi się od nadmiaru zdobień na rzecz prostych oraz minimalistycznych projektów. Nie są one jednak zwykłe czy nijakie, a więc dostępne w każdym sklepie z akcesoriami ogrodowymi, tylko chwytające za oko i wyróżniające się na tle innych. Dobry pomysł na ogrodzenie jest designerski, spójny z otoczeniem, a przy tym funkcjonalny. Czy w takim razie musi być drogi? Otóż niekoniecznie.

Niektóre ciekawe ogrodzenia, np. gambiony wiążą się z wyższymi kosztami z racji konieczności ich osadzenia na fundamentach. Ale już na przykład rozwiązania modułowe, które powstają z gotowych elementów, np. płyt z betonu architektonicznego są dużo tańsze w instalacji. Chcąc zaoszczędzić, można także postawić na inny modny pomysł na płot, czyliwykonany z roślin.

Gabiony w modzie

ogrodzenie gabionowe

Gabion to prostopadłościenny element budowlany przypominający dużą, drucianą klatkę. Tego typu elementy często spotykane są w budownictwie drogowym i wodnym, i mają za zadanie wzmacniać nasypy, skarpy albo brzegi rzeki.

Ogrodzenia gabionowe to prostokątne metalowe siatki wypełnione jakimś rodzajem grubego kamienia, najczęściej tłuczonego o nieregularnych kształtach. Klatka utrzymuje kamienie w zwartej formie, a cały urok muru polega właśnie na doborze odpowiedniego rodzaju skał. Czy to będzie granit, czy piaskowiec, czy może jakiś rodzaj kolorowych łupków, to już zależy wyłącznie od wizji właściciela. Taki pomysł na ogrodzenie jest solidny, wyglądem zwraca uwagę, a jednocześnie dobrze zasłania posesję. Ogrodzenie gabionowe można osadzić na betonowym fundamencie.

Gabion wyróżnia nie tylko efektowny wygląd. Z racji tego, że można go wypełnić dowolnym rodzajem tworzywa, jest niezwykle ekologiczny. Wiele osób często sięga na przykład po szkło z recyklingu, które poza byciem przyjaznym dla środowiska, prezentuje się niesamowicie – zwłaszcza w połączeniu z oświetleniem podkreślającym urok gambionu. Istnieją także inne argumenty przemawiające za wyborem tego ogrodzenia. Pomysły na jego zaaranżowanie praktycznie się bowiem nie kończą. Gambit może mieć dowolną kolorystykę i fakturę, dlatego świetnie odnajduje się w wielu stylach urządzania przestrzeni – nawet industrialnym czy minimalistycznym.

Gotowe płyty betonowe lub z innego tworzywa

ogrodzenie mur z płyt beton

Interesującym i polecanym przez nas rozwiązaniem są ogrodzenia betonowe z gotowych płyt i elementów prefabrykowanych. To opcja dająca wiele swobody i możliwości, jednocześnie pozostająca korzystne finansowo i pozwalająca na szybką budowę ogrodzenia bez mozolnego stawiania fundamentów. Betonowe ogrodzenie działki jest estetyczne i trwałe, dobrze komponuje się też z innymi materiałami, takimi jak kamień, drewno lub metal, dzięki czemu można tworzyć zgrabne kompozycje.

Jedną z głównych zalet betonu na ogrodzenie jest fakt, że można zamówić zestaw gotowych płyt i samodzielnie, płyta po płycie je za montować. Proces ten jest prosty i szybki natomiast dzięki licznym możliwościom modyfikacji i dopasowywania wzoru ogrodzenia do własnej wizji, można uzyskać fascynujące efekty. Taki pomysł na płot będzie rozsądnym wyborem również dla osób, które szukają dobrej izolacji akustycznej, ponieważ płyty skutecznie odbijają dźwięki nawet ruchliwej ulicy.

Zarówno płyty, jak i beton na fundament pod ogrodzenie wcale nie muszą wydawać się toporne i ociężałe. Nie trzeba także ograniczać się do jednej wersji kolorystycznej. W Modern Concrete mamy do wyboru prefabrykowane segmenty o lekkim i klimatycznym wyglądzie, dostępne w aż czterech odcieniach: bieli, naturalnej szarości, ciemnej szarości oraz antracytu. Można z nich bez przeszkód stworzyć wpisujące się w najnowsze trendy ogrodzenie betonowe kolorowe.Choć taka koncepcja budzi u niektórych obawę przed uzyskaniem przesadzonego efektu, w praktyce prezentuje się niezwykle elegancko i gustownie. Wszystko dzięki użyciu barw chłodnych, zgaszonych, a nie intensywnych, zbyt rzucających się w oczy, które rzeczywiście niemają zastosowania w przypadku ogrodzeń.

Mur betonowy – ogrodzenie niezwykle wytrzymałe

Dlaczego jeszcze wato zdecydować się na mur betonowy? Ogrodzenie wykonane z tego materiału nie ma sobie równych pod względem wytrzymałości. Jest odporne na działanie czynników atmosferycznych: śniegu, deszczu i mrozu, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powstające wskutek użytkowania. Aby jednak zachowało niezmieniony stan przez lata, trzeba je zabezpieczyć. W tym celu najlepiej użyć środka do impregnacji dedykowanego do betonowych powierzchni. Odpowiednio dobrany preparat zapobiegnie przedostawaniu się do wnętrza płyt zanieczyszczeń i wilgoci, co przełoży się na ich doskonały wygląd oraz ułatwi późniejszą pielęgnację.

Na trwałość muru betonowego ogromny wpływ ma również prawidłowa budowa. Ewentualne błędy na etapie montażu mogą skutkować późniejszymi problemami, dlatego warto postawić na sprawdzoną ekipę, która ma doświadczenie w tworzeniu podobnych konstrukcji. Jesteśmy pod tym względem najlepsi, ponieważ jako producent betonowych płyt znamy wszystko „od podszewki”.

Chcesz mieć na swojej posesji mur betonowy? Ogrodzenie z naszą pomocą postawisz ekspresowo! Sprawdź, jakie oferujemy płyty tarasowe betonowe i wybierz coś dla siebie.

A może ogrodzenie prosto z natury?

ogrodzenie działku pomysły

Naturalne ogrodzenia wykorzystujące kompozycje żywopłotów z elementami konstrukcyjnymi są w zasięgu ręki każdego. Tego typu osłony wyglądają niesamowicie i przyczyniają się do zwiększenia zieleni w otoczeniu, a ta niestety coraz częściej jest ograniczana i wyplenienia zamiast pielęgnowana. Klasyczne żywopłoty z krzewów, to tylko jedna z oczywistych możliwości. Szczególnie polecamy drewnianą palisadę porośniętą wijącymi się pnączami i kwiatami elewacyjnymi, to wszystko poprzeplatane krzewami lub tujami, zapewniającymi prywatność mieszkańcom posesji. Do budowy naturalnego ogrodzenia świetnie nadadzą się drewniane pergole lub drewniane płyty porośnięte bujną roślinnością. Szczególnie w domach porośniętych kwiatami na elewacji takie zestawienie pozwoli na uzyskanie niezwykłych kompozycji ozdobnych.

Możliwości nie zamykają się w tych 3 pomysłach na ogrodzenie betonowe, ogrodzenie z kamienia oraz naturalne osłony. Każda z tych propozycji może być dowolnie modyfikowana i urozmaicana, dlatego zachęcamy do eksperymentów i tworzenia własnych kompozycji.

Udostępnij: