Schody są elementem aranżacji mieszkania lub domu, który pozwala bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy piętrami. Jednak ich rola nie ogranicza się tylko do tego. Pełnią również funkcję dekoracyjną, dlatego powinny być dopasowane do estetyki wnętrza. W poniższym artykule weźmiemy na tapetę schody industrialne, inaczej zwane loftowymi.

Schody industrialne – nowoczesny trend

Schody industrialne doskonale wpisują się w nowoczesne trendy, jak zresztą cały styl loftowy. Polacy upodobali sobie klimat starych fabryk do tego stopnia, że można go spotkać zarówno w hipsterskich lokalach, jak i w domach czy mieszkaniach (przeczytaj artykuł „Dom lub mieszkanie w stylu industrialnym”). Niewątpliwą zaletą popularnego podejścia aranżacyjnego jest prostota, która odnosi się do wszystkich elementów wyposażenia – także schodów. Mogą one być kręte lub proste, ale zawsze muszą wyglądać minimalistycznie. Jakie schody industrialne sprawdzą się najlepiej? Przedstawiamy ciekawe pomysły oraz inspiracje.

Jakie schody industrialne?

Aranżując schody industrialne, można wybierać spośród rozmaitych materiałów wykończeniowych. Do tych najpopularniejszych należą beton i metal. Mają charakterystyczny, surowy wygląd, a ponadto są bardzo wytrzymałe. Wykonana z nich konstrukcja przetrwa w niezmienionym stanie przez lata – o ile będzie się o nią systematycznie dbało.

Schody betonowe industrialne

Chyba nie ma materiału, który kojarzyłby się ze stylem industrialnym tak, jak beton. Jest prosty i minimalistyczny, a zarazem niezwykle elegancki. Ze względu na doskonałą wytrzymałość świetnie sprawdza się we wnętrzach. Jednak trzeba mieć świadomość, że schody betonowe industrialne niejedno mają imię. Mogą zostać wykonane za pomocą różnych metod. Czasami, dla oszczędności używa się imitacji betonu w postaci mikrocementu – ale nie oddaje on w pełni loftowej estetyki. Dużo lepiej prezentują się schody i okładziny stopni z betonu architektonicznego. Ich sprzedażą zajmuje się Modern Concrete.

Chcesz mieć w swoim domu schody industrialne? Design charakterystyczny dla stylu loft znajdziesz u Modern Conrete. Oferujemy gotowe elementy konstrukcyjne z betonu architektonicznego, a także projekty indywidualne na życzenie klienta.

Schody metalowe industrialne

Schody metalowe industrialne to również świetny pomysł. Podobnie jak betonowe, cechują się wytrzymałością, dlatego są w stanie przetrwać lata; jednak nie tylko ich funkcjonalność sprawia, że mają zastosowanie we wnętrzach. Metal na schody industrialne wykorzystuje się także z uwagi na jego prezencję. Najczęściej występuje bowiem w surowej, chłodnej kolorystyce, która idealnie wpasowuje się w klimat starych fabryk. Schody w stylu loft wykonane z metalu można wykonać z kilku rodzajów surowców: aluminium, żeliwa lub stali (nierdzewnej, węglowej bądź kwasoodpornej). Ta ostatnia jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga regularnej konserwacji – po kilkudziesięciu latach nadal wygląda doskonale. Z kolei, aluminium i żeliwo trzeba pielęgnować.

Schody w stylu industrialnym – kręte czy proste?

Jaką formę powinny mieć schody industrialne? Inspiracje z internetu czy katalogów wnętrzarskich zazwyczaj stawiają na kręte stopnie. I nie ma się co dziwić, ponieważ są one charakterystyczne dla wnętrz typu loft. Ich główną zaletą jest możliwość dopasowania do każdej przestrzeni – bez problemu zmieszczą się nawet w małym mieszkaniu. W dodatku schody w stylu industrialnym są dostępne w różnych konfiguracjach skrętu i wysokości, co daje niemal nieograniczone pole do popisu w kwestii aranżacji.

Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na proste schody industrialne. Czy warto? Bez wątpienia, ponieważ prezentują się bardzo efektownie, a w dodatku zapewniają bezpieczeństwo. Będą więc doskonałym rozwiązaniem do wnętrz zamieszkiwanych przez dzieci, osoby starsze lub zwierzęta. Nawet wówczas warto jednak pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. O tym, co sprawdzi się najlepiej, przeczytasz w artykule „Jak zabezpieczyć schody?”.