Schody to ważny i funkcjonalny element domu, przy wyborze którego należy zwracać uwagę na wiele czynników. Bez względu na to, czy wybierasz schody zewnętrzne, czy wewnętrzne, muszą być one wytrzymałe, solidne, dopasowane do wnętrza lub budynku, ale przede wszystkim bezpieczne. Warto wiedzieć jak zabezpieczyć swoje schody przed poślizgiem i co na śliskie schody zadziała najlepiej, aby skutecznie chronić ich użytkowników.

Bezpieczeństwo od podstaw

O bezpieczeństwo schodów najlepiej zadbać już na etapie wyboru materiałów, z których mają być one zbudowane. Początkowa decyzja determinuje bowiem późniejsze kroki prowadzące do komfortowego i bezpiecznego użytkowania tego elementu konstrukcyjnego. Dobrym wyborem, zarówno do schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych jest beton architektoniczny. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością, tak niezbędną przy częstej eksploatacji. Jednak trwałość to nie wszystko – uniwersalny, „surowy” wygląd betonu doskonale pasuje do minimalistycznych wnętrz, nowoczesnych klatek schodowych i budynków w stylu industrialnym (o ciekawych rozwiązaniach aranżacyjnych z użyciem tego materiału możesz przeczytać tutaj).

Schody na każdą pogodę

schody zewnętrzne betonoweBeton architektoniczny świetnie sprawdza się jako budulec schodów zewnętrznych ponieważ po zaimpregnowaniu nawet przy dużej wilgotności nie robi się śliski, co gwarantuje znaczne bezpieczeństwo podczas deszczowej czy mroźnej pogody. Jeśli twoje schody wykonane zostały z innego materiału i poszukujesz skutecznego zabezpieczenia antypoślizgowego na schody zewnętrzne, warto zainteresować się okładzinami stopni wykonanymi z betonu (więcej informacji o nich w tym artykule).

Innym sposobem na zmniejszenie śliskości schodów zewnętrznych są różnego rodzaju maty i samoprzylepne listwy. Maty wykonane są zazwyczaj z gumy lub aluminium, charakteryzują się łatwym montażem i polecane są jako zabezpieczenie antypoślizgowe na schody zewnętrzne w sezonie zimowym.

Wewnętrzny spokój

Wiesz już jak zwiększyć bezpieczeństwo schodów na zewnątrz budynku, czas więc przyjrzeć się stopniom w środku domu czy mieszkania. Jakie zabezpieczenia antypoślizgowe na schody wewnętrzne warte są zastosowania? Tu również w pierwszej kolejności przyglądamy się materiałowi, z którego wykonano ten element konstrukcyjny. Przy schodach wyłożonych płytkami dobrze sprawdzą się stopnice lub maty dywanowe. Z kolei przy stopniach wykonanych z drewna oprócz wspomnianych wcześniej rozwiązań mamy do wyboru pomalowanie całości antypoślizgową farbą lub wykończenie ich krawędzi specjalnymi listwami.

Jak zabezpieczyć schody betonowe? Tu można puścić wodze fantazji, bo oprócz specjalnych farb, impregnatów i żywic w grę wchodzą inne materiały, takie jak drewno, antypoślizgowe płytki czy tkaniny. Mnogość opcji sprawia, że oprócz kwestii bezpieczeństwa możesz dostosować też zabezpieczenia schodów do własnych potrzeb aranżacyjnych.

Stopniowanie potrzeb

Schody to funkcjonalny element domu, którego użycie raczej nie sprawia problemu. Jednak nawet niewielkie stopnie mogą stanowić zagrożenie, gdy wśród domowników pojawiają się dzieci, osoby starsze lub czworonogi. To właśnie z myślą o nich warto pomyśleć, co na śliskie schody nada się jako dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku osób starszych, oprócz wspomnianych wcześniej materiałów antypoślizgowych, niezbędne będzie zamontowanie poręczy lub solidnej balustrady umożliwiającej bezpieczne wchodzenie i schodzenie. Kluczowe jest też tutaj dobre oświetlenie wszystkich stopni.

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi? Tu znaczną rolę mogą odegrać specjalne siatki na balustrady. Posiadają one małe oczka i chronią najmłodszych przed upadkiem z wysokości lub przeciśnięciem się przez szczeble balustrady. Przy bardzo małych dzieciach doskonałym odpowiedzią w kwestii jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem są również bramki na schody – dokładnie zamknięte uniemożliwiają dostanie się maluchom na stopnie.

Bramki zabezpieczające to opcja nie tylko dla posiadaczy potomstwa, ale i właścicieli czworonogów, którzy zastanawiają się jak zabezpieczyć schody przed psem. Takie zamknięcie dostępu do schodów sprawdzi się zarówno gdy pies nie powinien pojawiać się w części domu, do której prowadzą schody, jak i gdy do domu przybywa ruchliwe szczenię. Dodatkowo – by mały zwierzak nie wypadł przez otwory między stopniami – również można zamontować ochronną siatkę.

Jak widzisz rozwiązań jest dużo, warto dopasować je do swoich potrzeb i możliwości, aby zarówno sobie jak i wszystkim domownikom zapewnić na schodach maksymalne bezpieczeństwo.