Strona główna » Mieszkanie odporne na wszystko. Remont mieszkania na wynajem

Mieszkanie odporne na wszystko. Remont mieszkania na wynajem

23 sierpnia, 2023

Mieszkania planowane pod wynajem urządza się i przygotowuje inaczej niż takie, w których sami planujemy mieszkać. Najem zawsze wiąże się z ryzykiem, że lokatorzy nie będą dbali o nie jak o swoją własność, narobią szkód i nabrudzą. To czarny scenariusz, gdyż większość lokatorów jest porządnych i uczciwych, niestety te negatywne wyjątki też się zdarzają. Można się zabezpieczać przyjmując kaucję, ale nawet to nie zawsze pokryje straty. Mieszkanie na wynajem powinno być przystosowane do trudnych lokatorów. Jak przygotować lokal?

Przygotowujemy się na wynajem – mieszkanie do remontu

mieszkanie wynajem remont jak urządzićTo Twój pierwszy raz, czy kolejny? Zapewniamy, że nie ostatni. Mieszkania na wynajem mają to do siebie, że co jakiś czas, częściej lub rzadziej, trzeba je remontować i odświeżać – ze względu na upływ czasu, na działalność lokatorów, a także ze względu na inne, losowe czynniki. Remont mieszkania na wynajem tak czy owak, będzie konieczny, dlatego nie wkładaj w to zbyt dużych pieniędzy. Pomijamy sytuację, gdy mieszkanie ma mieć wysoki standard, bo to zupełnie inna grupa odbiorców, ale i tu zdarzają się niechlubne przypadki ludzi, którzy nie potrafią dbać o czyjąś własność.

Przystosowanie mieszkania pod wynajem musi być przeprowadzone zmyślnie. Elementy powinny być trwale i ładnie wyglądać, ale nie pochłaniające zbyt dużego budżetu. Co z tego, że wyłożysz podłogę wysokiej klasy płytkami, na ściany położysz najlepsze tynki i farby, a łazienkę urządzisz luksusowo, skoro po jakimś czasie i tak trzeba będzie to wymieniać. Kafelki na podłodze lubią pękać, ściany będą do malowania, a zbierająca się wilgoć w łazience wymusza okresowe odświeżanie tego pomieszczenia.

Jest jeszcze kuchnia… miejsce, gdzie zbierają się wszystkie typowe domowe zabrudzenia, zwłaszcza tłuszcz i słodkie płyny. Po lokatorach trzeba będzie to wszystko odczyścić, a niektóre akcesoria wymienić. Może nie po pierwszych, ale po którychś na pewno. W takim razie jak przystosować mieszkanie na wynajem, by było trwale, czysto, elegancko i niedrogo?

Remont mieszkania pod wynajem – przydatne triki

Określ grupę wynajmujących – przystosowanie mieszkania pod wynajem powinno uwzględniać to, kogo planujesz gościć. Jeżeli celujesz w zamożniejszą grupę osób i w wysokie czynsze, oczywiste jest, że musisz więcej zainwestować. Jeżeli natomiast planujesz wynajmować mieszkanie studentom nie pakuj się w koszty.

Urządzasz dla kogoś, nie dla siebie – musi być uniwersalnie, dlatego nie kieruj się swoim gustem i smakiem wnętrzarskim. Postaw na ogólny estetyczny wygląd, zajmuj się całościowym wyglądem, natomiast dodatki do wystroju, ozdobniki, fikuśne lampy itp. zostaw dla siebie. Jeżeli potrzebujesz wskazówek jak praktycznie urządzić mieszkanie, zajrzyj tutaj.

mieszkanie na wynajem remont aranżacjaMinimalizm się opłaca – mniej znaczy więcej. W mieszkaniach na wynajem liczy się dobre wykorzystanie przestrzeni, w związku z tym nie należy przesadzać z różnego rodzaju ładnymi, lecz niepraktycznymi dodatkami i meblami. Wielofunkcyjna szafa, wygodne łóżka (najlepiej z szufladami), trwałe i praktyczne meble – tego potrzebują mieszkańcy – płyty betonowe na ścianę.

Trwałe ściany to podstawa – ściany to zdecydowanie najbardziej narażony na zniszczenia element mieszkania. Tu się puknie, tam się stuknie, tynk odleci, farba zacznie się łuszczyć, dzieci pomalują ją markerami… łatwo sobie wyobrazić, co jeszcze może się stać. Niestety takie uroki ma najem lokalu użytkowego i mieszkalnego, a remont – tak czy inaczej – będzie nieodzowny. Jak temu zaradzić? Inwestując w dobrej jakości ścianę, może nie niezniszczalną, ale trudną do zniszczenia. Polecamy płyty ścienne z betonu architektonicznego Modern Concrete. Dlaczego? Ponieważ są naprawdę trwałe. O ich właściwościach i możliwych zastosowaniach przeczytasz tutaj — płyty ścienne wewnętrzne.

Bezpieczne instalacje – na to należy zwrócić baczną uwagę. Jeżeli masz mieszkanie do remontu na wynajem, a w nim stare instalacje gazowe czy elektryczne, koniecznie je zmień. To gwarancja bezpieczeństwa. Ponadto sprawdź, czy w mieszkaniu jest dobrze zrobiona wentylacja, ponieważ w razie problemów, to właściciel może mieć kłopoty z tego tytułu. To szczególnie ważne, jeżeli w łazience zamontowany jest gazowy podgrzewacz wody.

Trwałość najważniejsza – przystosowanie mieszkania na wynajem wymaga pewnych kompromisów i wzmocnień. Stawiaj przede wszystkim na trwałe, solidne rozwiązania, które wyjdą zwycięsko w starciach z dziećmi, studentami i niepokornymi lokatorami.

Nie zawsze jest źle, ale bądź przygotowany na najgorsze

Lokatorzy są różni. Większość z nich szanuje wynajmowane lokum, niestety zdarzają się też lokatorzy z piekła rodem, pozostawiając po sobie mieszkania do remontu. Wynajem ich kolejnym osobom wymaga renowacji, dlatego planuj remonty tak, by nawet w najgorszym przypadku można było je przeprowadzić mało inwazyjnie i bez dużych kosztów.

Udostępnij: