Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na dodatkowy przychód pasywny. Jednak zanim zaczniesz to robić, „M” trzeba odpowiednio przygotować. Warto przemyśleć jak go urządzić, by było i funkcjonalne, i estetyczne, a jednocześnie pozwalało wynajmującym na wprowadzenie własnych pomysłów w kwestii aranżacji.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

mieszkanie do wynajęcia inspiracje aranżacjeMieszkanie na wynajem niby należy do właściciela, jednak to nie on będzie w nim mieszkał, więc urządzając go, warto postawić na uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania, które trafią w gust potencjalnego najemcy. Z tego względu należy raczej zostawić śmiałe pomysły i nietypowe rozwiązania aranżacyjne na inne okazje. Decydując się na neutralne barwy, tradycyjne materiały czy proste, klasyczne meble znajdujące zastosowanie w wielu różnych stylach.

W tym, jak urządzić mieszkanie w bloku na wynajem, niebagatelne znaczenie ma także grupa docelowa. Inaczej będzie wyglądała przestrzeń dedykowana rodzinie, inaczej parze, a jeszcze inaczej studentom. Mimo że każda z nich może oczekiwać nieco innego standardu czy organizacji poszczególnych pokoi, to jedno raczej się nie zmieni – każdy z nich będzie chciał mieszkać w zadbanym mieszkaniu z prostymi ścianami, szczelnymi oknami i estetyczną podłogą. Stan jak z PRL może skutecznie odstraszyć sensownych najemców, co przełoży się na to, że mieszkanie uda się wynająć dopiero w cenie znacznie poniżej oczekiwań.

Planując aranżację mieszkania pod wynajem, trzeba jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Nie znaczy to jednak, że należy zastawić meblami czy dekoracjami każdy wolny centymetr. Tutaj liczy się przede wszystkim umiar, a nawet ograniczenie się do absolutnego minimum. Wiele osób chce nadać wynajmowanemu mieszkaniu indywidualnego charakteru zgodnego z własnymi preferencjami, dlatego nie warto narzucać swoich rozwiązań w zakresie wyposażenia czy dominującej kolorystyki.

Urządzenie i wyposażenie mieszkania na wynajem jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Zastosowanie materiałów w dolnym przedziale cenowym wydaje się więc mieć sens. Jednak nie zawsze takie budżetowe rozwiązania się sprawdzają, bo coraz więcej osób woli zapłacić więcej, ale mieszkać w nowoczesnej przestrzeni w komfortowych warunkach. Czasami wystarczy jeden element, by całkowicie odmienić mieszkanie i jednocześnie podnieść jego wartość. Może to być na przykład bardziej efektowna armatura sanitarna, blaty kuchenne z betonu lub prawdziwego drewna czy niestandardowe wykończenie podłóg.

Wyposażenie mieszkania na wynajem

jak urządzić mieszkanie wynajemCzasy, kiedy wynajmujący zadowalali się mieszkaniami wyposażonymi w stare i rozlatujące się sprzęty minęły bezpowrotnie. Coraz więcej osób ceni sobie komfort i nie chce otaczać się zużytymi meblami czy urządzeniami, które czasy świetności mają już dawno za sobą. Z tego też powodu wyposażenie mieszkania na wynajem trzeba dobrze zaplanować. Nie musi ono być jednak bardzo kosztowne, bo każda z zakupionych rzeczy w końcu się zużyje i będzie wymagała wymiany lub naprawy. Musisz się także liczyć z tym, że nie wszyscy wynajmujący zadbają o Twoje mienie, jak o swoje własne i niektóre sprzęty mogą zostać po prostu zniszczone.

Meblując pokoje, warto zakupić wyłącznie podstawowe sprzęty: stół z krzesłami, regały, szafy, łóżko i stoliki nocne. Dzięki temu w mieszkaniu pozostanie wciąż dużo miejsca na fantazję i własne pomysły osób je wynajmujących i pozwoli im zaszaleć z dodatkami albo dostawić własne meble. Inaczej rzecz ma się z kuchnią i łazienką. Te dwa pomieszczenia nie tylko skupiają dużą część uwagi każdego, kto szuka lokum na wynajem, ale nawet często zaważają na ostatecznej decyzji o wprowadzeniu się. Z tego względu warto zainwestować w porządne meble kuchenne i dobry jakościowo sprzęt AGD czy armaturę. Koszt, jaki poniesiesz, z pewnością Ci się zwróci z nawiązką.

Beton architektoniczny – czy warto go zastosować w mieszkaniu na wynajem?

Wśród nietypowych materiałów, po które coraz częściej sięga się w aranżacji wnętrz, jest beton architektoniczny. Czy jednak sprawdzi się on w kawalerce na wynajem albo mieszkaniu kilkupokojowym? Z jednej strony, wystrój takiej nieruchomości powinien być jak najbardziej minimalistyczny i prosty, z drugiej jednak warto dodać uniwersalny, ale stylowy element, który podniesie wartość inwestycji.

Płyty z betonu z powodzeniem będą mogły zastąpić tradycyjne panele czy płytki podłogowe. Świetnie sprawdzają się również betonowe blaty kuchenne, które odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie zniszczą się tak łatwo, więc nie będziesz musiał się więc martwić o ich wymianę po wyprowadzeniu się pierwszych lokatorów.