Strona główna » Jak zagospodarować komórkę w mieszkaniu?

Jak zagospodarować komórkę w mieszkaniu?

23 sierpnia, 2023

Komórka w mieszkaniu to nie tylko ta do dzwonienia i sms-owania. Jest niewielkim, ale bardzo praktycznym schowkiem, w który wyposażone jest część mieszkań, zwłaszcza w starym budownictwie. Niektórzy uważają, że to strata cennej przestrzeni, ale jeśli się ją dobrze zagospodaruje, można zyskać naprawdę wiele. W tym artykule udowadniamy, że mieszkanie z komórką to prawdziwy skarb, z którego nie warto rezygnować.

Komórka w mieszkaniu, komórka lokatorska a piwnica

Czym różnią się wskazane pomieszczenia? Ich przeznaczenie jest podobne, zazwyczaj wszystkie trzy służą do przechowywania rzeczy, z których obecnie się nie korzysta (tzw. gratów), choć nic nie stoi na przeszkodzie, by każde z nich było inaczej – i praktyczniej – zagospodarowane.

  • Piwnica jest miejscem w podziemiach bloku lub kamienicy, do której każde mieszkanie ma przydzieloną jakąś część. Piwnice nie są dużymi przestrzeniami, jednak mają tych kilka metrów kwadratowych, przez co nadają się nie tylko jako składziki; można tam zrobić na przykład warsztat lub spiżarnię. Inne pomysły na to, jak urządzić i wykorzystać piwnicę znajdziesz tutaj.
  • Komórka lokatorska jest pomieszczeniem występującym w nowym budownictwie i przeważnie zlokalizowana jest na tym samym poziomie co lokal, ale nie do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska. Jej metraż zazwyczaj jest o wiele mniejszy, dlatego raczej wykorzystywana jest do przechowywania przedmiotów, których aktualnie się nie używa.
  • Komórka w mieszkaniu to natomiast wydzielone, niewielkie pomieszczenie w samym mieszkaniu, wliczające się do metrażu. Jest zbyt małe, by mogło służyć jako pokój, dlatego przez wielu używane jest jako składzik. Jednakże dobra aranżacja komórki pozwala na uzyskanie całkiem funkcjonalnej przestrzeni, której inni będą Ci zazdrościć.

Jak wykorzystać komórkę?

garderoba w komórce w mieszkaniuNajgorsze, co można zrobić, to komórkę w mieszkaniu traktować wyłącznie jako składzik na wszystko, gdzie upycha się rzeczy jedna po drugiej, a potem się o nich zapomina – nawet jeżeli na „wieczne nigdy”, to w każdym razie na długo. Gdy po wielu miesiącach czy latach trzeba się dokopać do tej rzeczy, zaczyna się koszmar: trzeba przegrzebać i wyrzucić połowę gratów gromadzonych latami. Tymczasem można inaczej – bardziej praktycznie. Komórka w mieszkaniu może być schowkiem, ale pod warunkiem dobrego rozplanowania przestrzeni. Jeżeli wstawisz do niej półki i organizery, a przede wszystkim będziesz pamiętać o utrzymywaniu porządku, o wiele lepiej skorzystasz z takiego pomieszczenia.

Mieszkanie z komórką to skarb zwłaszcza dla osoby, która zawsze marzyła o posiadaniu własnej garderoby. Polecamy zamontować ścienne szyny, na których można zawiesić haki jako podpórki na półki. Taka instalacja umożliwia łatwą zmianę i przenoszenie półek z miejsca na miejsce czy też rozbudowywanie garderoby o potrzebne elementy: półki na buty i odzież, wieszaki czy organizery. Szerzej o tym, jak przygotować garderobę w mieszkaniu przeczytasz tutaj.

W domach wolnostojących nierzadko spotykane są komórki pod schodami; najlepszym zagospodarowaniem tej przestrzeni będzie przeznaczenie jej na spiżarnię lub niewielki schowek.

Komórkę można wykorzystać też do innych celów – jako spiżarnię albo mały gabinet, choć wtedy musi mieć odpowiedni metraż i trzeba wykonać dobrą wentylację. Niezależnie od tego, jak wykorzystasz komórkę, zadbaj o aranżację, by nadać jej indywidualnego charakteru.

Aranżacja komórki

Aby te kilka metrów kwadratowych nabrało własnego charakteru, do aranżacji przestrzeni warto podejść poważnie. Do wyłożenia ścian w komórce bardzo polecamy płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete, które są łatwe w montażu i elegancko prezentują. Można dzięki nim wyprostować krzywe ściany, zamaskować ich niedoskonałości i nadać komórce ciekawego wyglądu – to świetnie sprawdzi się na przykład do garderoby. Płyty można samodzielnie zamontować, co nie wymaga wiele wysiłku. Polecamy zadbać też o dobre oświetlenie, zwłaszcza jeżeli w komórce planujesz zrobić garderobę z lustrem.

Komórka w mieszkaniu jest praktyczną przestrzenią, i warto z niej dobrze skorzystać, a nie spisywać ją na straty. Nawet jeżeli zamierzasz trzymać tam tylko rower, odkurzacz lub ozdoby na kolejne święta, zadbaj o to, by miejsce zostało urządzone praktycznie. Naprawdę niewiele trzeba, by uzyskać świetne efekty; czasami wystarczy tylko zamontować na podłodze i ścianach płyty z betonu dekoracyjnego – i gotowe!

Udostępnij: