Strona główna » Garderoba w mieszkaniu, czyli jak (w końcu) zaprowadzić porządek wśród ubrań

Garderoba w mieszkaniu, czyli jak (w końcu) zaprowadzić porządek wśród ubrań

23 sierpnia, 2023

Szafa lub garderoba w mieszkaniu to bardzo ważna rzecz. Można powiedzieć „gdzie garderoba Twoja, tam dom Twój”, ponieważ to właśnie ubrania zabieramy ze sobą w każdą podróż. Łóżko można wynająć, w dobrych hotelach mamy zapewniony dostęp do kosmetyków, a ubrania… ubrania zawsze trzeba mieć swoje. O tym, jaką funkcję pełni garderoba w mieszkaniu, jak ją urządzić i jak wydzielić na nią miejsce, dowiesz się poniżej.

Garderoba czy szafa?

O dużej, obszernej garderobie marzy wiele kobiet (i panów, choć nie wszyscy się do tego przyznają). To wydzielone miejsce albo nawet całe pomieszczenie, w którym znajdują się schludnie poukładane ubrania, buty na wystawce, sukienki powieszone w kolejności kolorystycznej, krawaty, spinki do mankietów itp. Tak, to marzenie. Niestety na taką garderobę może pozwolić sobie niewielu, ponieważ wymaga ona zagospodarowania sporej ilości miejsca i wysokich nakładów finansowych. Nie oznacza to jednak, że garderoba w małym mieszkaniu jest nierealna; kwestia pomysłu i dobrej organizacji miejsca.

Na pytanie szafa czy garderoba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Nie każdy potrzebuje od razu gigantycznej garderoby. Można na przykład kupić funkcjonalną szafę, która będzie lepiej zorganizowana niż mała garderoba, albo urządzić niewielką garderobę w małym mieszkaniu.

Garderoba w mieszkaniu, jak wydzielić miejsce?

garderoba w małym mieszkaniuPlanowanie garderoby najlepiej rozpocząć już podczas remontu lub urządzania. Później, gdy wszystko już będzie na swoim miejscu, a Ty nagle wpadniesz na myśl, że fajnie byłoby zrobić kącik na ubrania, będzie o wiele trudniej. Jeśli jesteś na etapie remontu i planujesz wystrój sypialni lub przedpokoju, wtedy najlepiej zaplanować miejsce na garderobę. Jeszcze lepiej, gdy masz w pomieszczeniu jakieś konstrukcyjne wnęki, które naturalnie można zaadoptować pod szafę.

W niektórych mieszkaniach są niewielkie komórki, które zazwyczaj pełnią funkcję schowka na graty. To kawał przestrzeni, który z powodzeniem można przerobić, i nawet nie musisz zastanawiać się, jak wygospodarować garderobę, ponieważ wystarczy je tylko odpowiednio zaaranżować. Być może będzie trzeba wyburzyć ściankę działową, zmienić wejście do komórki i całość dostosować pod potrzeby garderoby, ale przecież właśnie od tego są remonty!

Garderobę możesz również wydzielić sztucznie, montując ścianki działowe i drzwi przesuwne w sypialni, wykorzystując wolną przestrzeń albo kupując specjalną szafę do zabudowy. Nowoczesne szafy bez problemu potrafią zastąpić obszerne garderoby i są od nich funkcjonalniejsze oraz tańsze w wykonaniu.

Szafy-garderoby mają jeszcze tę dodatkową zaletę, że nie musisz się zastanawiać jak urządzić małą garderobę. Masz już gotowy system półeczek, szafek i schowków, które wystarczy tylko zagospodarować.

Garderoba, jak urządzić?

Jeżeli garderoba będzie we wnęce, koniecznie zadbaj o to, by ściany wyłożone były niebrudzącym materiałem – drewnem, panelami lub płytami z betonu architektonicznego. Takie płyty to doskonałe rozwiązanie do aranżacji minimalistycznych wnętrz. Są trwałe, łatwe w montażu i nadadzą ścianie niebagatelnego uroku.

Garderoba w małym mieszkaniu powinna być szczególnie zaplanowana. O ile, mając do dyspozycji sporo miejsca, można pozwolić sobie na pewną rozrzutność, o tyle w mieszkaniach w blokach liczy się każdy metr. Dobrze przemyślany system półek i szafek to podstawa. Warto wykorzystać organizery na ubrania, które bez problemu dostaniesz w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Takie zawieszane lub wysuwane organizery oraz ozdobne kartony są świetne na trzymanie rzeczy, które nie muszą być wyeksponowane. A na wieszakach powinny wisieć ubrania, z których często korzystasz, i które źle znoszą składanie w kostkę.

Na koniec pamiętaj, że garderoba w mieszkaniu jest tak estetyczna i modna, jak znajdujący się w niej porządek. Możesz na nią zagospodarować cały pokój, ale jeżeli będzie panował tam bałagan to nici z jej funkcjonalności. Z kolei mała szafa wnękowa, w której ubrania zostaną pieczołowicie poukładane, a całość będzie zaplanowana z pomysłem i ze smakiem, sprawdzi się sto razy lepiej niż jedna, wielka garderoba.

Udostępnij: