Strona główna » Jak urządzić poddasze, by wykorzystać każdą przestrzeń?

Jak urządzić poddasze, by wykorzystać każdą przestrzeń?

23 sierpnia, 2023

W budynkach ze skośnym dachem znajduje się strych, czyli nieużytkowa część budynku, która albo stoi pusta, albo pełni rolę składzika na różne rzeczy, które być może przydadzą się później, czyli po prostu „graty”. Strychy są różne – małe i duże, ale większość z nich można zaadaptować tak, by spełniały funkcję poddasza. Nawet jeżeli nie mieszkalnego, to przynajmniej użytkowego. W ten sposób zyskasz kilka dodatkowych metrów kwadratowych do dowolnego wykorzystania. Jak urządzić poddasze i czy beton architektoniczny będzie dobrym rozwiązaniem na skośne ściany?

Poddasze użytkowe co to jest?

strych użytkowy poddaszeCzy każdy strych można przystosować na lokal użytkowy? Niestety nie, zależy to od konstrukcji budynku. Poddasze nieużytkowe nie może zostać przystosowane na pomieszczenia mieszkalne ze względu na jego konstrukcję i pełni tylko rolę strychu, pomieszczenia na elementy konstrukcyjne dachu oraz przestrzeń wentylacyjną.

Poddasze użytkowe to część budynku położona powyżej najwyższego stropu, która może być przystosowana do pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Różnica pomiędzy poddaszem użytkowym i nieużytkowym jest nie tylko w możliwości wykorzystania przestrzeni, ale też w kwestiach podatkowych, ponieważ poddasze użytkowe powiększa przestrzeń budynku.

Poddasze użytkowe może być przystosowane jako:

  • pomieszczenie mieszkalne,

  • pomieszczenie pomocnicze,

  • pomieszczenie techniczne,

  • pomieszczenie gospodarcze.

W wielu domach poddasze jest zupełnie niewykorzystywane. Stoi zupełnie puste lub, podobnie jak piwnica, pełni funkcję przechowalni.

Jak urządzić pokój na poddaszu?

poddasze pokój mieszkanieZawsze najtrudniejsze są początki. Adaptacja poddasza do mieszkania wymaga sporo pracy, nie tylko odczyszczenia przestrzeni, ale przede wszystkim doprowadzenia instalacji elektrycznej, grzewczej, czasami też wodno-kanalizacyjnej; trzeba wykonać izolację dachu, by latem wewnątrz nie panowała atmosfera jak w piekarniku, a zimą w szparach nie hulał wiatr. Prawdopodobnie trzeba będzie wymyślić sprytny sposób na zabudowanie lub ukrycie elementów konstrukcyjnych; zrobić równe ściany i podłogę i dopiero zabierać się za wykończeniówkę.

Szczególnie ściany mogą sprawić sporo kłopotu. Popularnym rozwiązaniem są ściany z płyt kartonowo-gipsowych, które dzięki dużej powierzchni i lekkości łatwo można zamontować na skośnych ścianach. Można wykorzystać też płyty betonowe, muszą być jednak odpowiednio zamocowane. Beton architektoniczny na poddaszu sprawdzi się równie dobrze, co płyty kartonowo-gipsowe. Płyty betonowe z pewnością będą trwalsze, ale ich montaż będzie trudniejszy i wymaga pomocy fachowca oraz oceny, czy elementy konstrukcyjne zniosą taki ciężar. Decydując się na beton architektoniczny na poddaszu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy remontowej, by mieć pewność, że zostaną prawidłowo zamontowane. Beton jeszcze lepiej sprawdzi się jako okładzina stopni na schody prowadzące na poddasze.

Mając już zrobione to wszystko, urządzenie poddasza będzie czystą przyjemnością, a na strychu można zrobić pokój, sypialnię, gabinet, pokój dla nastolatka czy też w inny sposób zaadaptować przestrzeń.

Poddasze – inspiracje. Jak urządzić strych i zyskać sporo miejsca?

poddasze białe ściany pokójZależnie od tego, czy chcesz urządzić sypialnię na poddaszu, czy może pracownię albo pokój dla dziecka, inaczej musisz podejść nie tylko do rozplanowania obszaru i umeblowania, ale też do samego procesu designu. Aby urządzić pokój na poddaszu, polecamy wybór jasnych kolorów, które optycznie powiększą pomieszczenie, w końcu i tak nie będzie tam zbyt wiele miejsca.

Biała, żółta czy beżowa kolorystyka nieco powiększy mały strych; może być też jasno-szary beton. Podłogi powinny być jasne, najlepiej sprawdzą się panele, które są łatwe do układania i lekkie. Polecamy zainwestować w takie, które odbijają światło. Do tego wstawić okno – im większe, tym lepsze, by wpuszczało dużo światła.

Na poddaszu zawsze jest dużo skosów, belek, zakątków i zabudowanych elementów. Wykorzystaj je, by zyskać więcej przestrzeni. Nie wyrównuj ścian, lecz sprytnie dostosuj wszelkie belki, kąty i wnęki. Zrób z nich półeczki, szafki wnękowe, wykorzystaj belki itd. Warto pokusić się o meble do zabudowy na wymiar, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się niż gotowe z marketu, przygotowywane z myślą o typowych wnętrzach z prostymi ścianami.

Pokój na poddaszu może stanowić spore wyzwanie aranżacyjne, ale jest to wyzwanie, którego zdecydowanie warto się podjąć. Zyskasz w ten sposób nie tylko sporo dodatkowej przestrzeni, ale też pomieszczenie, które będzie ozdobą domu; tajnym miejscem, do którego zapraszani są tylko wybrańcy.

Udostępnij: