Strona główna » Jak odpowiednio pielęgnować schody betonowe?

Jak odpowiednio pielęgnować schody betonowe?

23 sierpnia, 2023

Schody z betonu architektonicznego są w ostatnim czasie bardzo modne i nadają charakteru każdemu wnętrzu. To rozwiązanie trwałe, estetyczne oraz oryginalne, a także niewymagające skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Jeśli zależy Ci na tym, aby powierzchnie betonowe w Twoim domu przez długi czas zachowały świetny wygląd, warto regularnie przeprowadzać ich konserwację. Jak dbać o schody betonowe?

Pielęgnacja schodów z betonu architektonicznego

Schody betonowe mają strukturę podatną na zabrudzenia i przebarwienia, dlatego trzeba o nie systematycznie dbać. Choć w mniejszym stopniu niż tynki są narażone na pojawienie się pieśni i grzybów, w wilgotnych pomieszczeniach jak piwnica czy kuchnia istnieje ryzyko ich wystąpienia. Dodatkowo na schodach gromadzi się kurz oraz para ze względu na porowatą strukturę betonu, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do powstawania przebarwień. Nie ma jednak potrzeby martwić się na zapas, ponieważ istnieje szereg sposobów na poradzenie sobie z wymienionymi trudnościami. Regularna pielęgnacja schodów z betonu architektonicznego pozwala utrzymać je w doskonałym stanie przez długie lata.

Schody betonowe – pielęgnacja we wnętrzach

Na czym polega pielęgnacja betonu? Przede wszystkim na systematycznym czyszczeniu powierzchni schodów na sucho. W tym celu najlepiej sięgnąć po ściereczkę z mikrofibry lub odkurzacz. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń, zamiast środków chemicznych warto wybrać wodę z mydłem bez amoniaku. Dodatek amoniaku, często spotykany w standardowych mydłach higienicznych może zniszczyć powierzchnię schodów. Gdy na betonie pojawią się plamy z oleju, pozbędziesz się ich dzięki łagodnym środkom o odczynniku kwasowym. Skutecznym domowym sposobem do walki z tego rodzaju zabrudzeniami jest napój typu cola. Więcej odpowiedzi na pytanie „Na czym polega pielęgnacja betonu?” znajdziesz tutaj.

Impregnacja a konserwacja schodów betonowych

Konserwacja schodów betonowych za pomocą środka do impregnacji pozwala uniknąć pylenia betonu, zagrażającemu zdrowiu domowników. Przeprowadzana regularnie uniemożliwia również powstawanie drobnych uszkodzeń, na które narażone są schody podczas wykonywania codziennych czynności. Wybierając produkt impregnujący, zwróć uwagę na to, aby był bezpieczny dla zdrowia – w domu spędzamy przecież większą część dnia i zależy nam na tym, aby nie wdychać szkodliwych substancji. Jak dbać o schody betonowe, gdy pojawią się uszkodzenia? W takiej sytuacji najlepiej zastosować wypełnienie na bazie żywicy lub mineralnej zaprawy, czyli materiały szybkoschnące i zarazem bardzo proste w użyciu.

Pielęgnacja zewnętrznych schodów z betonu

Zewnętrzne schody betonowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających niestandardowych pomysłów na urządzenie wejścia frontowego lub tarasu. Jeśli zastanawiasz się nad ich odpornością na działanie czynników zewnętrznych, nie masz powodów do zmartwień. Odpowiednio wylany materiał wysokiej jakości z powodzeniem przetrwa nawet najbardziej niesprzyjające warunki w okresie letnim i zimowym. Duże skoki temperatur, działanie wody czy uszkodzenia mechaniczne to tylko niektóre z nich. Niemniej warto mieć na uwadze, że regularna konserwacja i pielęgnacja schodów z betonu architektonicznego pozwala dłużej cieszyć się z ich dobrego stanu. Poniżej przedstawiamy szereg wskazówek dotyczących dbania o powierzchnie betonowe w okresie letnim oraz zimowym.

Schody betonowe – konserwacja w warunkach zimowych

Na czym polega pielęgnacja betonu zimą? Konserwacja schodów betonowych w okresie zimowym opiera się przede wszystkim na regularnym impregnowaniu powierzchni w celu jej zabezpieczenia przed wnikaniem wody, mogącej doprowadzić do pękania, a nawet wykruszania materiału. Z tego powodu bardzo ważne jest systematyczne usuwanie śniegu ze schodów za pomocą odpowiednich narzędzi. Do odśnieżania nie używaj ostrych metalowych przedmiotów takich jak łopata, młotek czy dłuto, które wiążą się z ryzykiem powstawania uszkodzeń na betonie. Bez obaw możesz natomiast sięgnąć po łopatę plastikową lub metalową z krawędziami zabezpieczonymi gumą czy plastikiem. Jeśli chcesz pozbyć się lodu, użyj preparatów przeznaczonych do odmrażania lub piasku. Unikaj soli do odmrażania betonu architektonicznego, która prawdopodobnie doprowadzi do wystąpienia pęknięć. Więcej odpowiedzi na pytanie „Jak dbać o schody betonowe zimą?” znajdziesz tutaj.

Jak dbać o schody betonowe w warunkach letnich?

SchodyPielęgnacja schodów z betonu architektonicznego latem ze względu na mniejszy wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych jest znacznie mniej skomplikowana. Nie tylko zimą, ale również w okresie wakacyjnym warto zaimpregnować betonową powierzchnię za pomocą odpowiednich środków, które nie tylko wzmocnią strukturę materiału, ale również uchronią schody przed nadmiernym zawilgoceniem. Standardowe preparaty impregnujące z łatwością pokryją mniejsze rysy oraz pęknięcia. W przypadku większych ubytków świetnie sprawdzą się wypełniacze epoksydowe – nieszkodliwe dla zdrowia i pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

Udostępnij: