Styl loft na stałe zagościł w wielu domach i mieszkaniach. Wciąż zyskuje wielu zwolenników. Czym jednak charakteryzuje się mieszkanie loftowe? Sprawdź wyznaczniki industrialnego stylu i zaczerpnij nowych pomysłów na to, jak urządzić wnętrza w stylu loft, które zachwycą zarówno lokatorów, jak i wszystkich odwiedzających cię gości.

Wnętrze loft – jakie jest?

Mówiąc loft ma się na myśli:

  • dawne pomieszczenie przemysłowe (stary magazyn lub fabrykę), które zostało zaaranżowane tak, aby dało się w nim mieszkać
  • albo mieszkanie o sporej, wysokiej, otwartej przestrzeni zaprojektowane w stylu loftowym.

Jaki jest styl loft?

  • Surowy stylistycznie, nawiązujące do poprzemysłowych przestrzeni.
  • Pełny jasnego światła i jasnych barw.
  • Posiadający wyposażenie z naturalnych materiałów, ale też szkła czy metalu, cegły, betonu.
  • Minimalistyczny (wykluczający dużą liczbę dodatków czy mebli).

To najważniejsze i najczęściej wymieniane cechy stylu loft. Bez problemu możesz urządzić swoje mieszkanie w bloku czy kamienicy, kierując się tymi wyznacznikami. Wybierając kształt mebli, urządzeń i dekoracji również warto nawiązać do klimatu rodem ze starych fabryk czy magazynów. Zobacz też wskazówki na temat stylu industrialnego zawarte w tym artykule.

Mieszkania w stylu loft a otwarta przestrzeń – obalone mity

Wiele osób uważa, że małe mieszkanie nie może być odpowiednio zaaranżowane w stylu loftowym, ponieważ brakuje mu otwartej przestrzeni. Wielu dekoratorów wnętrz dawno już obaliło ten mit, pokazując przykłady doskonale zaaranżowanego mieszkania loftowego o niewielkim metrażu. Udowodniono, że wcale nie trzeba ogromnych ilości miejsca, aby uzyskać pożądany efekt. Nie ma potrzeby wyburzania wszystkich ścian, jednak dobrze wiedzieć, co zrobić, aby małe mieszkanie sprawiało wrażenie otwartego.

Na pewno należy rozważyć:

  • usunięcie niektórych ścianek działowych
  • lub poszerzenie otworów drzwiowych
  • albo scalenie ze sobą niektórych pomieszczeń.

Masz małe mieszkanie, a marzą Ci się wnętrza w stylu loft? Sprawdź co możesz zrobić!

ciekawy pokójDysponując niewielką ilością miejsca, warto rozważyć przede wszystkim otwarcie kuchni na salon. Dzięki temu mieszkanie zyska nieco więcej przestrzeni i nowoczesności, co pomoże Ci stopniowo wprowadzać do niego elementy idealnie pasujące do stylu industrialnego. Salon loft również warto urządzić z myślą o optycznym poszerzeniu i wydłużeniu metrażu. Dobrym rozwiązaniem będą tu wszelkie spore przeszklenia w metalowych ramach. Mogą one stanowić półprzezroczystą ściankę działową, z pomocą której oddzielisz od pokoju dziennego domowe biuro lub aneks sypialny. Jeśli jednak poczujesz większą potrzebę prywatności, może uzupełnić przeszklenie zasłonami. Do niedużych wnętrz zawsze warto wprowadzić również elementy z betonu architektonicznego, który pasuje do każdego wystroju. Doda on surowości, nowoczesności i przywiedzie na myśl proste, minimalistyczne ściany fabryk czy magazynów. Użytkowe strefy w swoim mieszkaniu możesz również wydzielić wykorzystując meble. Świetnie sprawdzi się do tego celu narożnik, kuchenna wyspa czy stół jadalny.

Barwy w stylu loft

Patrząc na industrialne aranżacje z pewnością zauważysz kilka dominujących kolorów. Z łatwością wywnioskujesz również, że styl loft zdecydowanie nie lubi jaskrawych, intensywnych barw. Jeśli chcesz więc urządzić mieszkanie loftowe wybieraj neutralną, jasną paletę kolorystyczną. Dobrym pomysłem będą puszki z białą szarą lub beżową farbą. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zaszaleć z czernią. Czarne elementy w meblach czy dodatkach również będą prezentować się niezwykle elegancko w aranżacji loftowej. Stawiaj również na mocno surowe wykończenia (szklane, metalowe, ceglane, betonowe, drewniane). Całej aranżacji możesz dodać nieco ciepła. Wybieraj w tym celu grube, ciężkie tkaniny i drewno.

Loftowe powierzchnie

Myśląc o tym jak mają wyglądać ściany, podłogi, blaty, drzwi czy elementy oddzielające jedno pomieszczenie od drugiego, masz naprawdę wspaniałe pole do popisu. Możesz w pełni korzystać tutaj z elementów, które wyjątkowo podkreślają industrialny styl. Na ścianach może być beton dekoracyjny lub surowa, odkryta cegła, ale możesz ją również pomalować na jasny kolor. W wielu modnych loftowych aranżacjach prawdziwym hitem są tzw. siatki cięto-ciągnione o grubych oczkach. Warto wyeksponować ją np. na ścianie, które znajduje się tuż nad łóżkiem w sypialni. Aby oddzielić jadalnię od salonu lub domowe biuro od sypialni możesz pokusić się o okazałe przesuwne drzwi wykonane z przepięknych drewnianych desek. Pomysłów jest mnóstwo. Wybierz te, które najlepiej trafiają w twój gust i możliwości finansowe.