Strona główna » Dlaczego przed remontem warto zrobić projekt wnętrza?

Dlaczego przed remontem warto zrobić projekt wnętrza?

23 sierpnia, 2023

Co może pójść nie tak podczas remontu i wykańczania mieszkania? Cóż, takiego pytania lepiej nie zadawać, bo zgodnie z prawem Murphy’ego „jeżeli coś może się nie udać – nie uda się na pewno”. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i planować z wyprzedzeniem wszystkie czynności związane z remontem. Czy opłaca się improwizować w zakresie remontu i wykończenia wnętrz? Częściowo tak, jednak, aby być zadowolonym z efektu, warto przygotować sobie wizualizacje wnętrz lub zlecić projekt profesjonalistom.

Co daje projekt wnętrza?

projektowanie remont ścianyPrzygotowujesz się do remontu mieszkania lub generalnej redekoracji; masz w głowie bardziej lub mniej klarowną wizję tego, jak to będzie wyglądało. Wszystko zostało dopięte, ekipa remontowa zamówiona, materiały zakupione, meble czekają na rozpakowanie… Mija dzień za dniem, prace trwają i nagle okazuje się, że Twój projekt wnętrza ma sporo wad, a efekt jest daleki od oczekiwanego. Na koniec zostaje już tylko smutek, bo nie tak to sobie wyobrażaliście. Znasz to? Mamy nadzieję, że nie, bo nie ma nic gorszego niż rozczarowanie po remoncie.

Aby uniknąć takich sytuacji, warto przenieść to, co w głowie na kartkę papieru lub – jeszcze lepiej – do programu do projektowania wnętrz. Dzięki temu z innej perspektywy zobaczysz, jak prezentuje się ta wizja; czy wszystko ze sobą współgra, czy pewne elementy nie będą sobie nawzajem przeszkadzały i czy zostały dobrze wymierzone. Projekty wnętrz powinny być wykonane zgodnie z zasadami ergonomii.

Program do projektowania wnętrz oprócz wizualizacji przestrzeni zapewni możliwość obliczenia kosztorysu, dzięki czemu unikniesz niedoszacowania wydatków, bo czy naprawdę wiesz, ile kosztuje wykończenie mieszkania? Liczenie wydatków „na oko” może sprawić, że w połowie remontu skończy się budżet, a wtedy nawet najlepszy projekt wnętrza mieszkania spełznie na niczym.

Projekty wnętrz – jak zrobić to dobrze?

Planując wystrój mieszkania, można podejść do tego na kilka sposobów. Czy któryś z nich jest lepszy? To oczywiście zależy od indywidualnego podejścia i możliwości finansowych.

rysowanie projektowanie aranżacjaGdy chcesz, aby wizualizacja wnętrza została naprawdę dobrze przygotowana, nie ogranicza Cię budżet i szukasz pomocy eksperta, który pomoże Ci dobrze zaplanować przestrzeń, skorzystaj z usług profesjonalnych firm zajmujących się projektowaniem. Możesz wtedy liczyć na całościową obsługę, obejmującą koncepcję produktową, wybór materiałów, wizualizację, dokumentację i kosztorys, a także nadzór nad prawidłowym wykonaniem projektu. Niektóre firmy wykonują projekty wnętrz online, co ma znaczenie zwłaszcza obecnie podczas pandemii koronawirusa. Można przygotować się do remontu bez wychodzenia z domu. Projekty wnętrz mieszkań wykonywane przez firmy stoją na najwyższym poziomie.

Jeżeli czujesz się na siłach, a chcesz zaoszczędzić lub nie potrzebujesz aż tak profesjonalnej aranżacji, polecamy skorzystać z możliwości, jakie dają programy do projektowania wnętrz. Te dostępne są zarówno w wersjach płatnych, jak i darmowych i umożliwiają projekty wnętrz salonu, kuchni, łazienki, a także całych mieszkań, domów czy działek. Program do aranżacji wnętrz umożliwi osobom pozbawionym talentu artystycznego i wyobraźni przestrzennej zaprojektowanie designu i dobranie odpowiednich materiałów. Możesz na przykład łatwo sprawdzić, czy płyty betonowe na ścianę będą komponowały się zresztą wystroju.

Trzecim sposobem na projekt wnętrz jest metoda kartki, ołówka oraz kredek, czyli naszkicowanie planu, wykonanie rysunku technicznego lub chociażby podstawowej wizualizacji, by przenieść to, co w głowie na papier i lepiej wytłumaczyć ekipie remontowej, o co właściwie Ci chodzi. Na kartce zdecydowanie łatwiej liczy się też odległości i wymiary.

Projekty wnętrz mieszkań powinny obejmować jak najwięcej szczegółów, łącznie z rodzajem materiałów wykończeniowych, kolorystyką, miejscem podłączeń urządzeń, liczbą gniazdek elektrycznych itd.

Koniecznie sprawdź wpis „Na czym nie oszczędzać podczas wykończeniówki”.

Projekty domów – postaw na wizualizację wnętrz

Planowanie wystroju jednego pomieszczenia czy małego mieszkania to zupełnie coś innego niż projektowanie całego domu. O ile nie jesteś architektem lub osobą dobrze znającą się na zasadach designu, radzimy skorzystać z profesjonalnych usług firm oferujących projekty domów z wizualizacją wnętrz. Tylko wtedy zyskasz pewność, że efekt powali z nóg, a Twoje wyobrażenie będzie zgadzało się z rzeczywistością i faktycznymi możliwościami. A gdy już otrzymasz gotowy projekt i zdecydujesz się na elementy z betonu architektonicznego, nie zapomnij sprawdzić oferty Modern Concrete.

Udostępnij: