Strona główna » Biuro w domu – jak urządzić się wygodnie, ergonomicznie i stylowo

Biuro w domu – jak urządzić się wygodnie, ergonomicznie i stylowo

23 sierpnia, 2023

Własne biuro w domu to coś, o czym marzy wiele osób, a dzięki nowym technologiom, wizja ta wcale nie jest taka nierealna. Coraz więcej ludzi pracuje zdalnie. Niektórzy preferują pracę z łóżka czy przy kuchennym stole, ale nie jest to optymalne rozwiązanie i zdecydowanie warto urządzić biuro w domu w wydzielonym miejscu, przeznaczonym tylko do tego celu. To znacząco podnosi wydajność pracy. Oto nasze pomysły i inspiracje na nowoczesne biuro w domu!

Własne biuro w domu – czy to dobry pomysł?

Tzw. home office i praca zdalna to coraz popularniejszy model aktywności zawodowej, nie tylko wśród freelancerów, ale również wśród osób zatrudnionych na stałe w jednej firmie. Nie zawsze trzeba chodzić do biura na 8 godzin, niekiedy lepszym rozwiązaniem jest praca z mieszkania. Jednak, aby była efektywna i sprawiała przyjemność, trzeba spełnić kilka warunków:

  • Należy zapewnić sobie stałe miejsce do pracy, najlepiej przy wygodnym biurku, na fotelu biurowym. Praca z łóżka czy kanapy tylko pozornie wydaje się przyjemna, ale w dłuższej perspektywie źle wpływa na kręgosłup i wydajność.

  • Domowy gabinet powinien być wydzieloną częścią mieszkania lub osobnym pomieszczeniem. Ideałem byłoby, gdyby przeznaczyć cały pokój na biuro w domu, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak w jakiś sposób wydzielić swój kącik, a pomoże Ci w tym odpowiednia aranżacja biura domowego.

  • Zapewnij sobie ciszę i spokój.

  • Pracuj w wyznaczonych godzinach i traktuj pracę w domu, jakbyś rzeczywiście chodził do biura, wtedy osiągniesz lepszą efektywność.

Domowe biuro jest świetnym rozwiązaniem dla osób wykonujących rozmaite, wolne zawody. Pamiętaj jednak, że taki gabinet będzie miejscem, gdzie spędzisz naprawdę wiele czasu. Warto więc zadbać o jego odpowiednią aranżację, by nie był tylko po prostu skrawkiem przestrzeni w mieszkaniu, ale faktycznie Twoim gabinetem.

Jak urządzić biuro w domu, czyli wydzielamy miejsce do pracy

inspiracje na domowe biuroCo powinno znaleźć się w domowym gabinecie? Przede wszystkim biurko i wygodny fotel – bez tego ani rusz. Wielkość biurka zależy od Twoich potrzeb, ale musi być takie, by spokojnie zmieściły się na nim wszystkie gadżety, jakie wykorzystujesz w pracy – komputer, peryferia, miejsce na dokumenty itd.

Z kolei fotel powinien być przede wszystkim wygodny i dostosowany do długiego siedzenia. Nie warto na nim oszczędzać, pamiętaj że źle dopasowany fotel może negatywnie odbić się na Twoim kręgosłupie. O ile w firmowym biurze nie masz za bardzo wpływu na wybór siedziska, o tyle, jeśli urządzasz nowoczesne biuro w domu, możesz zainwestować meble lepszej jakości – Twój kręgosłup Ci za to podziękuje.

Biurko i fotel to nie jedyne meble, które powinny znaleźć się w domowym gabinecie. Zgodnie z zasadą ergonomii warto mieć pod ręką wszystkie przedmioty, z których często korzystasz w pracy, na przykład książki, podręczniki, akcesoria itd. Z tego względu nieopodal biurka powinna znaleźć się szafka lub półka na książki, aby nie przemierzać całego pokoju za każdym razem, gdy zajdzie potrzeba sprawdzenia czegoś w źródłach.

Aranżacja biura w domu powinna uwzględniać też rolę światła. Zaciemniona klitka, w komórce bez dostępu do naturalnego światła to niezbyt szczęśliwy pomysł. W takim pomieszczeniu bardzo łatwo o depresję spowodowaną brakiem słońca, a brak dostępu do świeżego powietrza sprawi, że staniesz się mało efektywny. Dlatego też biuro w domu powinno znajdować się w pomieszczeniu dobrze naświetlonym (koniecznie naturalnym światłem) i dobrze wentylowanym. Biurko warto ustawić w pobliżu okna i korzystać z każdego promienia słońca.

Aranżacja biura w domu – jaka kolorystyka?

Wystrój miejsca pracy ma duży wpływ na samopoczucie i efektywność, dlatego warto zadbać o to, by takie domowe biuro było utrzymane w żywej, energetycznej kolorystyce lub w neutralnych kolorach bieli i szarości. Nie polecamy za to ciemnych, depresyjnych kolorów, które negatywnie wpływają na samopoczucie. Kolorystyczna aranżacja biura domowego to istotny element przygotowywania własnego gabinetu. Nieco więcej o kolorach ścian pisaliśmy w artykule „Modne kolory ścian w mieszkaniu”.

A czy betonowe wnętrze to dobry pomysł na biuro? Jak najbardziej! Niezwykle ciekawie może prezentować się takie surowe biuro domowe, a inspiracje tego typu wystrojów znajdziesz na przykład w naszym dziale realizacje, gdzie prezentujemy interesujące aranżacje z wykorzystaniem betonu architektonicznego. Szary beton dobrze łączy się z drewnianymi meblami, a także z elementami metalowymi i szklanymi, tworząc industrialny wystrój, który świetnie nadaje się na biuro w domu. Aranżacje industrialne pasują zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych mieszkań. Pozwalają na utrzymanie czystego, otwartego umysłu, ponieważ wystrój nie jest zaśmiecony tysiącem różnych drobiazgów i dodatków.

Oczywiście pomysłów na to, jak urządzić biuro w domu jest znacznie więcej. Warto jednak pamiętać o tych kilku wspominanych wcześniej zasadach: biuro w domu musi być urządzone ergonomicznie, powinno być wydzieloną przestrzenią przeznaczoną tylko do pracy, najlepiej w pobliżu okna, by zapewnić sobie stały dostęp do świeżego powietrza i słoneczka.

Udostępnij: