W wielu gospodarstwach domowych telewizor jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, wokół którego toczy się życie rodzinne i rozrywkowe. A nawet jeżeli nie, to często jest prestiżową dekoracją. Obecnie telewizor to nie tylko odbiornik TV, ale również centrum multimedialne, centrum gier, a salon z TV jest miejscem, wokół którego skupia się życie towarzyskie. Warto więc zadbać o odpowiednią aranżację salonu i ściany z telewizorem. Jak to zrobić?

Telewizor na ścianie jako centrum salonu

duży telewizor na ścianie aranżacja salonuJeszcze kilka lat temu duży telewizor był synonimem luksusu, a w większości gospodarstw gościły raczej skromne ekrany 30-40-calowe. Obecnie ceny telewizorów znacząco spadły i w przyzwoitej kwocie można kupić nawet bardzo duże wyświetlacze. Nic więc dziwnego, że panuje moda na zakup naprawdę dużych telewizorów: 55-calowych, 65-calowych, 75-calowych, a nawet większych. Taki ekran zajmuje spory kawałek ściany i nie jest niezauważalnym, dyskretnym akcesorium; raczej rzuca się w oczy, a skoro tak, warto to wykorzystać. Aranżacja ściany z telewizorem może nadać pomieszczeniu świeżego charakteru, a wielki ekran stanie się prestiżowym akcesorium dekoracyjnym. Z telewizorami jest trochę jak z samochodami – w dużym stopniu określają status społeczny.

Pomysł na ścianę z telewizorem

Telewizor na ścianie może być zawieszony, wtedy wymagane jest specjalne mocowanie telewizora na ścianie, może również stać na stoliku RTV. Pod tym względem panuje dowolność, trzeba tylko pamiętać, by środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości oczu osób oglądających. Warto też zachować odpowiedni dystans od ekranu, dla komfortowego oglądania. Na przykład dla telewizora o przekątnej 65 cali odległość powinna wynieść od 137 cm do 275 cm. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Polecamy też artykuł o tym, jak urządzić kino domowe w salonie.

Pomysł 1: Centrum audiowizualne – zamocowanie telewizora na ścianie i ustawienie pod spodem stolika RTV, na którym ustawisz soundbar lub zestaw kina domowego, pozwoli zbudować domowe centrum audiowizualne stanowiące wyjątkową ozdobę salonu. Taka aranżacja ściany z telewizorem nie wymaga wielu zabiegów, wystarczy zachować odpowiednio dużą przestrzeń i nie zajmować jej niepotrzebnymi rozpraszaczami. Wyłożenie ściany z telewizorem płytami z betonu dekoracyjnego nada całości kompozycji stonowanego wyrazu.

Pomysł 2: Biblioteczka z telewizorem – a gdyby tak wkomponować TV w ścianę z półkami na książki? Ściana za telewizorem nie musi być gładka i ascetyczna. Można ją zagospodarować właśnie w taki sposób: telewizor zamocowany na ścianie, a dookoła półki wypchane ulubionymi książkami. Od razu widać, że to mieszkanie człowieka wykształconego, interesującego się zarówno literaturą, jak i dobrym filmem.

Pomysł 3: Minimalizm w modzie – aranżacja ściany z telewizorem nie musi być wymyślna i upstrzona wieloma dodatkami i akcesoriami. Minimalizm jest modny i bardzo praktyczny. Duży telewizor na tle białej lub betonowej ściany, pod spodem mały stolik na akcesoria, a w salonie wygodna kanapa i stolik kawowy – to wszystko, czego potrzebujesz do komfortowego oglądania filmów.

Pomysł 4: Artystycznie! – dekoracyjna ściana z telewizorem? Aranżacje artystyczne to ciekawy sposób na ozdobienie salonu. Można na przykład umieścić telewizor pomiędzy obrazami ściennymi lub na dekoracyjnie pomalowanym tle. Taka instalacja z pewnością wzbudzi zainteresowanie i będzie ozdobą salonu.

Aranżacja ściany z telewizorem

telewizor na ścianie z płyt betonowychPowyższe cztery pomysły to zaledwie kropla w morzu, warto je też modyfikować, osiągając rozmaite rezultaty. Na przykład pomysł na ścianę z telewizorem może obejmować wystrój industrialny, w którym tło będzie stanowiła ściana z betonu lub z cegieł, ciekawym motywem są różnokolorowe, betonowe płyty ułożone mozaikowo, stanowiące stonowany, a jednocześnie nienachalny wzór. Aranżacja ściany z telewizorem może być też bardziej klasyczna, gdzie główne tło stanowi biała lub szara, gładka ściana.

Telewizor na ścianie jest ważnym elementem wystroju i centrum rozrywki domowej. Postarajmy się więc, aby to miejsce zyskało odpowiedni charakter i wystrój, w którym będziemy się po prostu dobrze czuć.