Aranżacje w stylu industrialnym w ostatnim czasie zyskują na popularności. Są efektowne i funkcjonalne, dlatego sprawdzają się w każdym rodzaju pomieszczenia – także w kuchni. Jak urządzić industrialną kuchnię? Prezentujemy praktyczne wskazówki.

Nowoczesna kuchnia industrialna

Styl industrialny na dobre zagościł w naszych wnętrzach. Możemy spotkać go w salonach, łazienkach, a bardzo często także i kuchniach. Aranżacje kuchni w stylu industrialnym nawiązują klimatem do starych pomieszczeń przemysłowych. Króluje w nich stal nierdzewna, minimalistyczne wyposażenie oraz sterylny chłód. Chcąc wprowadzić styl industrialny do swojej kuchni, nie musimy jednak ograniczać się do takiej wizji. Możliwości zaaranżowania tego pomieszczenia w klimacie nawiązującym do starych fabryk jest naprawdę wiele. Od czego jednak zacząć? Przedstawiamy pomysły na aranżacje kuchni w stylu industrialnym.

Kuchnia w stylu industrialnym – co na ściany?

Jeśli interesuje nas kuchnia w stylu industrialnym, powinniśmy zacząć od ścian oraz podłóg. Nie tylko stanowią tło dla mebli i dodatków, ale także decydują o charakterze wnętrza. Najważniejszą zasadą urządzania industrialnej kuchni jest wykorzystywanie surowych, minimalistycznych materiałów wykończeniowych. Na ścianach doskonale sprawdzi się naturalna cegła oraz beton architektoniczny. Produkcją, sprzedażą oraz montażem płyt z betonu zajmuje się nasza firma – Modern Conrete. Dzięki autorskiej, dopracowywanej na przestrzeni lat technologii oferujemy produkty trwałe oraz wysokiej jakości. Aby zobaczyć aranżacje kuchni w stylu industrialnym z naszymi płytami betonowymi, sprawdź nasze realizacje.

A co z podłogami? Kuchnia w stylu industrialnym najlepiej będzie wyglądała z posadzką wykonaną z betonu – polerowanego lub szlifowanego. Ciekawym rozwiązaniem jest również podłoga z mikrocementu, czyli cementu z domieszką żywicy. Surowego klimatu industrialnej kuchni może również nadać sama żywica epoksydowa, ale koniecznie o jednolitej powierzchni oraz kolorze.

Kuchnia industrialna – aranżacje kolorystyczne

Z założenia wystrój industrialny charakteryzuje stonowana kolorystyka. Stare budynki przemysłowe zdominowane były w końcu przez biele, szarości czy brązy. W praktyce nowoczesna kuchnia industrialna nie musi jednak tak wyglądać. Ilość wykorzystywanych barw najlepiej ograniczyć do minimum, ale śmiało można pokusić się o wyrazistsze akcenty kolorystyczne. Świetnie sprawdzi się czerwień, a także zieleń, żółć czy pomarańcz. Jedyne, czego powinno się wystrzegać to wzory – nie pasują do industrialnej estetyki.

Meble industrialne do kuchni

Cechą charakterystyczną stylu industrialnego są otwarte przestrzenie oraz jak najmniejsza ilość podziałów. Z tego powodu im więcej miejsca mamy do dyspozycji na meble kuchenne, tym lepiej będzie wyglądała nasza aranżacja. Bardzo często sercem kuchni w stylu industrialnym jest wyspa. To rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, a do tego efektowne, zwłaszcza gdy zdecydujemy się dostawić do niej wysokie krzesła typu hoker.

Meble industrialne do kuchni to zarówno zabudowane, jak i częściowo otwarte półki. Fronty szafek najlepiej wybrać bez dekoracji czy frezowania. Jednolita płaszczyzna będzie stanowiła lepszy kontrast dla wyeksponowanych w pobliżu akcesoriów do gotowania czy naczyń. Wybierając meble industrialne do kuchni, najlepiej sięgać po matowe, gładkie płyty.

Oświetlenie do kuchni industrialnej

Meble industrialne do kuchniDodatki to wisienka na torcie praktycznie każdej aranżacji. Choć industrialna estetyka zasadniczo rezygnuje z dekorowania przestrzeni – wystrój ma być przecież chłodny i surowy w odbiorze – dzięki odpowiednio dobranym lampom możemy efektownie ozdobić nasze wnętrze. Kuchnia w stylu industrialnym lubi przede wszystkim oświetlenie minimalistyczne. Świetnie sprawdzą się tradycyjne żarówki zawieszone na kablu, LED-owe szyny, dyskretne punkty świetlne umieszczone w suficie, a także dużych rozmiarów reflektory.

Autentyczna, a przy tym funkcjonalna – taka ma być kuchnia industrialne. Aranżacje oświetlenia powinny eksponować, a nie ukrywać naturalny stan rzeczy, dlatego nie warto przejmować się ukrywaniem przewodów lamp – mogą pozostać widoczne.