Strona główna » Wygoda czy stylowe wnętrza? Czy trzeba rezygnować z jednego kosztem drugiego?

Wygoda czy stylowe wnętrza? Czy trzeba rezygnować z jednego kosztem drugiego?

23 sierpnia, 2023

Urządzenie nowego mieszkania to nie lada wyzwanie, które obfituje w wiele dylematów. Z jednej strony chcesz, aby Twoja prywatna przestrzeń zapewniała wygodę, z drugiej – by cieszyła oko i zachwycała stylowym wnętrzem. Na co więc się zdecydować? Pragmatycy skupią się na funkcjonalności, esteci – na uroku wnętrza. Jeśli nie masz pewności na czym zależy Ci bardziej – nie przejmuj się. Współczesne rozwiązania aranżacyjne mogą zapewnić satysfakcjonujący kompromis.

Perfekcyjne połączenie

Przebywanie w ładnych i stylowych wnętrzach poprawia samopoczucie. Specjaliści od aranżacji przekonują jednak, że skupianie się jedynie na wizualnym aspekcie pomieszczenia może prowadzić do frustracji. Funkcjonalność prywatnej przestrzeni jest niezwykle ważna dla zaspokojenia potrzeb domowników. Na szczęście czasy, w których trzeba było wybierać między wygodą i stylem dawno minęły.

Współczesne rozwiązania pomogą urządzić Ci wygodne mieszkanie w elegancki i modny sposób. Architekci i designerzy dbają bowiem o to, by każdy element wystroju łączył w sobie komfort użytkowania z ładnym wyglądem. Nie ma przy tym znaczenia czy urządzasz duże czy małe wnętrze. A jeśli elegancja wciąż kojarzy Ci się z większymi wydatkami, nareszcie możesz przestać się martwić – efekt stylowego mieszkania łatwo osiągniesz w planowanym budżecie. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach.

Wygoda zawsze na miarę potrzeb

Kluczem do aranżacji wygodnego mieszkania jest przemyślenie potrzeb domowników i staranne zaplanowanie dostępnej przestrzeni. Mówi się, że funkcjonalizm powinien być odpowiedzią na codzienne czynności, tak by ich wykonywanie zużywało jak najmniej czasu i energii. Pomyśl więc jakie strefy potrzebne są w twoim domu – najczęstszy podział wyróżnia strefę dzienną (salon) i nocną (sypialnia), a także strefy wspólne (kuchnia, łazienka) i indywidualne (pokoje dzieci, gabinet do pracy). Ważne, by strefy o podobnych charakterze były możliwie blisko siebie – wtedy korzystanie z nich nie zakłóci użytkowania pozostałych pomieszczeń.

Kolejną kwestią jest optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, zwłaszcza we wnętrzach przeznaczonych dla wszystkich domowników. Bez względu na posiadany metraż, spróbuj zadbać o jak największą ilość miejsca. Co w tym pomaga? Na przykład połączenie kuchni z salonem, czyli tak zwana otwarta kuchnia (o jej zaletach pisaliśmy w tym artykule). Pamiętaj, że w wygodnym mieszkaniu meble odgrywają kluczową rolę. Mogą być to meble na wymiar (dzięki nim każda przestrzeń zostanie optymalnie zagospodarowana) lub meble modułowe.

Doskonałym pomysłem są elementy wielofunkcyjne, które nie tylko pomogą sprawnie zarządzać przestrzenią (jak np. rozkładany wypoczynek czy składany stolik), ale też ułatwią przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy (wszystko będzie pod ręką bez efektu zagracenia przestrzeni). Teraz, gdy znasz już podstawowy przepis na wygodne mieszkanie, czas na dodanie odrobiny stylu.

Stylowe rozwiązania na każdą kieszeń

stylowe wygodne mieszkanie aranżacjaCo decyduje o elegancji danej przestrzeni? Może być to odpowiednia kombinacja zastosowanych materiałów, kolorów i faktur lub po prostu stylowe dodatki do domu. Jeśli zależy Ci na optymalnym połączeniu pragmatyzmu z estetyką, wybierz nowoczesny styl aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się on prostotą i niezwykłą elegancją, a przy tym nie jest trudny w wykonaniu i zapewnia optymalną ergonomię.

W nowoczesnych stylowych wnętrzach dominują stonowane kolory bieli, szarości, beżu i czerni. Dzięki nim przestrzeń wydaje się być minimalistyczna i harmonijna. Elegancji dodają też użyte do wystroju materiały – są to najczęściej kamień, drewno, szkło i niezwykle modne użycie betonu architektonicznego. Tym ostatnim warto się zainteresować ze względu na jego ciekawe właściwości. To bardzo trwały i wytrzymały materiał o wszechstronnym zastosowaniu (można go używać na ścianach różnych pomieszczeń, schodach, czy przy konstrukcji blatów kuchennych), który nadaje wnętrzom interesujący, futurystyczny klimat.

Bez względu na to, które kolory i materiały wybierzesz do aranżacji, pamiętaj by ich połączenie było spójne stylistycznie. Nie daj się przy tym zwieść surowości nowoczesnego wnętrza – stonowana baza kolorystyczna i duża minimalistyczna przestrzeń to ogromne pole do popisu przy wyborze stylowych dodatków do domu. Najlepiej sprawdzą się elementy funkcjonalne:

  • stoliki kawowe,
  • industrialne lampy i kinkiety,
  • kolorowe plakaty w stylu sztuki nowoczesnej,
  • odpowiednio dobrane rośliny doniczkowe.

Jak widzisz wygodne mieszkanie doskonale łączy ergonomię i estetykę, a wspomniane rozwiązania są na tyle popularne, że możesz pozwolić sobie na nie w ramach planowanego na aranżację budżetu.

Inspiracje na wyciągnięcie ręki

Jeśli marzą Ci się funkcjonalne i stylowe wnętrza, a nie wiesz w jaki sposób je zrealizować, szukaj inspiracji! Podpatruj aranżacje w czasopismach, programach telewizyjnych i na internetowych blogach. Zainteresuj się też usługami profesjonalnych projektantów wnętrz. Mieszkaj wygodnie i stylowo, bo dzięki połączeniu tych dwóch elementów zaspokoisz zarówno swój zmysł pragmatyka, jak i wewnętrznego estety.

Udostępnij: