Otwarta kuchnia to coraz popularniejszy trend nie tylko w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, ale również w przestronnych, nowoczesnych domach. To aranżacja pozwalająca na połączenie kuchni z jadalnią, salonem lub pokojem dziennym, w którym koncentruje się życie całej rodziny. Jak urządzić nowoczesną kuchnię z salonem?

Kuchnia otwarta – o co w tym chodzi?

czerwona duża kuchnia otwartaSwobodne przestrzenie zaczynają dominować w projektach nowoczesnych mieszkań i domów, a wyraźny podział na kuchnię, jadalnię, salon, pokój dzienny czy pokój wypoczynkowy coraz częściej zostaje zastępowany zupełnie innym sposobem zarządzania przestrzenią. Kuchnia z salonem, albo inaczej kuchnia otwarta na salon to dwa pomieszczenia w jednym. Chociaż znajdują się w tym samym obrębie i nie są odgrodzone ścianą, pełnią osobne funkcje.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda i lepszy wykorzystanie dostępnej powierzchni, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, gdzie nie można sobie pozwolić na stratę cennego obszaru. Takie planowanie przestrzeni musi być przemyślane, by nie żałować podjętej decyzji. Należy liczyć się z unoszącymi się zapachami kuchennymi i typowymi zabrudzeniami związanymi z przygotowywaniem posiłku. Oczywiście większość problemów można obejść, warto jednak mieć świadomość, że kuchnia z salonem w bloku będzie wymagała przeróbek.

Kuchnia otwarta może być połączona nie tylko z salonem, ale też na przykład z jadalnią. Jest to popularniejsze i bardziej praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w domach. Kuchnia z jadalnią sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu przy posiłkach, co jest – niestety – coraz rzadziej stosowaną praktyką.

Zalety i wady kuchni otwartej

Otwarta kuchnia jest ciekawym i praktycznym rozwiązaniem aranżacyjnym, polecanym do każdego lokalu, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca, by połączyć dwa pomieszczenia w jedno. Jak każde rozwiązanie, i to ma swoje zalety oraz wady.

Zalety kuchni otwartej

Niepodważalnym plusem kuchni otwartej na salon jest jej wielofunkcyjność, takie połączenie daje sporą swobodę. Można przyjmować gości i jednocześnie krzątać się po kuchni. Kuchnia otwarta ułatwia rodzinną integrację, wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków i może być centrum domowego życia. Wreszcie – co być może najważniejsze – kuchnia z salonem w bloku lub z jadalnią pozwala na sporą oszczędność miejsca i pomaga optycznie powiększyć mieszkanie.

Wady kuchni otwartej

Salon z kuchnią w bloku lub w domu jednorodzinnym wymaga zachowania nienagannego porządku i zainstalowania wyciągu z wentylacją oraz z filtrem tłuszczowym, aby ani zapachy, ani drobinki tłuszczu nie wędrowały po pomieszczeniu. Kuchenne odgłosy mogą przeszkadzać w rozmowach rodzinnych, oglądaniu telewizji czy wypoczynku. W otwartej kuchni zazwyczaj znajduje się mniej miejsca na przechowywanie sprzętów i akcesoriów kuchennych.

Jak oddzielić kuchnię od salonu lub jadalni

biała kuchnia otwarta w mieszkaniu domuOtwartą kuchnię cenią sobie osoby, które lubią swobodę i duże przestrzenie. Trzeba jednak wyraźnie wydzielić obszary, tak aby się nie zlewały w jedno. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najbardziej praktycznym jest oddzielenie kuchni od salonu za pomocą aranżacji wnętrza, tj. tak, aby nie miało się wrażenia, że kuchnia znajduje się w salonie.

Praktycznym sposobem na wydzielenie odrębnych obszarów jest wyłożenie podłogi innym rodzajem nawierzchni. Do kuchni polecamy płytki ceramiczne lub płyty betonowe Modern Concrete, natomiast salon powinien mieć cieplejszą podłogę np. z paneli, parkietu lub położoną wykładzinę, choć odstępstwa również są możliwe. Jeżeli wykorzystasz beton na podłogę, polecamy też pasujące do zestawu betonowe blaty kuchenne.

Kuchnia otwarta na salon może mieć wydzieloną przestrzeń również ścianami. Przy czym tutaj wystarczy, że będzie to inny kolor farby. Wspomniane wyżej betonowe płyty dekoracyjne również mogą stanowić sposób na oddzielenie kuchni od salonu. Są na tyle uniwersalne i wyraziste, że można je wykorzystać zarówno do wyłożenia całej ściany, jak i do dekoracji. To już zależy od pomysłu na aranżację salonu z kuchnią. Pamiętaj również o dobraniu odpowiedniego zestawu mebli.