Pokój nastolatków jest dokładnie taki jak oni sami, dlatego podejmując się wykonania nowej aranżacji pokoju młodzieżowego, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują, a całe przedsięwzięcie może okazać się świetną zabawą. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w stworzeniu efektownego wnętrza dostosowanego do potrzeb nastolatka.

Na co zwrócić uwagę projektując pokój nastolatków?

Pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny to jeszcze nie pełnoprawna sypialnia, a już nie pokój dziecięcy, choć tak jak w tym ostatnim przypadku ma za zadanie połączyć w sobie kilka funkcji. Aby dobrze spełniał swoją rolę, musi mieć zarówno miejsce do odpoczynku, jak i kącik do nauki. Niezbędne będzie więc wygodne biurko dostosowane do wieku dziecka. Zbyt niskie lub małe może utrudnić korzystanie z niego, zmuszając użytkownika do szukania innych rozwiązań, na przykład do nauki w łóżku. Zła postawa ciała, jaką wtedy przyjmuje, może się niekorzystnie odbić na jego zdrowiu.

Własna przestrzeń jest dla nastolatków bardzo ważna, dlatego warto zaangażować ich do pracy i brać pod uwagę ich sugestie. To przecież oni będą tam spędzać dużą czasu, odpoczywając lub ucząc się, dlatego warto, by czuli się tam komfortowo.

Przestrzeń, która się zmienia

jak urządzić pokój nastolatkaPokój nastolatka urządź z głową tak, by za te kilka lat, gdy dorośnie, wciąż mu się podobał. Warto więc inwestować w ponadczasowe meble i kolorystykę, która sprawdzi się w różnych aranżacjach, nie tylko w pokoju młodzieżowym. Dobrym pomysłem są także nowoczesne meble wielofunkcyjne. To, że można je wykorzystać na różne sposoby może okazać się zbawienne, gdy nastolatek będzie chciał dokonać zmian w wystroju. Przygotuj się na to już zawczasu i obniż koszty późniejszych pomysłów swojego dziecka na wygląd wnętrza.

Jeśli wiesz, że Twój nastolatek lubi zmiany to postaw na nowoczesny design. Minimalistyczne meble, beton architektoniczny czy cegła nie tylko dobrze wyglądają, ale także stanowią doskonałą bazę do dalszych eksperymentów aranżacyjnych. Takie wnętrze będzie mogło zmieniać się i „dojrzewać” wraz z dzieckiem. Z pewnością docenisz to z czasem.

Jakie kolory do pokoju dla nastolatka?

Kolorystyka pokoju młodzieżowego to w dużej mierze rzecz gustu… i mody. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by postawić na modne odcienie. Należy jednak pamiętać, by w pokoju nastolatka ściany nie były pomalowane na bardzo intensywne czy pobudzające kolory, bo to może źle wpływać na koncentrację czy jakość odpoczynku nocnego. Nie każda młoda osoba zdecyduje się jednak na pastele czy jasne odcienie. Może więc dobrym kompromisem będzie łączenie barw? Nawet najbardziej nietypowe zestawienia mogą w rezultacie pozytywnie zaskoczyć.

Ciekawym dodatkiem może być także beton architektoniczny. Pozwoli on nadać wnętrzu bardzo indywidualnego, nieco surowego charakteru, co spodoba się niejednemu młodemu buntownikowi. Jego dużą zaletą jest nie tylko trwałość, ale także duży wybór modeli. Można eksperymentować i z kolorystyką, i z fakturami, bo same płyty betonowe dostępne są w różnych odcieniach szarości. Zróżnicowany jest nie tylko kolor, ale także faktura – począwszy od całkowicie gładkich aż po mocno porowate, które wyglądają jeszcze bardziej oryginalnie. Do tego mogą być wykorzystywane nie tylko w pokoju młodzieżowym dla chłopaka, ale także w innych wnętrzach i to na różne sposoby. Sam się przekonaj, że to opcja dla każdego.

Pokój nastolatków: inspiracje i porady – gdzie szukać?

Zaprojektowanie pokoju młodzieżowego dla dziewczyny lub chłopaka może być nie tylko świetną zabawą, ale także niezłym wyzwaniem – zwłaszcza gdy pokój ma dzielić kilku nastolatków lub gdy przestrzeń do wykorzystania jest niewielka. Na szczęście można znaleźć wiele inspirujących zdjęć i poradników, które podpowiedzą jak zaprojektować pokój nastolatków, by był i nowoczesny i przytulny. Wielu inspiracji dostarczają także sklepowe ekspozycje, gdzie zobaczysz jak nietypowo łączyć funkcje różnych mebli albo które dekoracje sprawdzą się najlepiej.