Urządzanie pokoju dziecięcego sprawia sporo przyjemności, ale może być też nie lada wyzwaniem. Pokój dziecka musi pogodzić kilka różnych funkcji, m.in. wypoczynkową, zabawową i naukową. Inaczej podchodzi się do urządzania pokoju dla niemowlaka, inaczej dla małego dziecka, a jeszcze inaczej dla niemowlaka. Czy istnieje jakaś złota zasada jak urządzić pokój dziecięcy?

Wszystko zaczyna się od określenia potrzeb

Jeżeli spodziewacie się dziecka, zapewne już planujecie wygląd jego pokoju. Gdzie stanie kołyska, gdzie łóżeczko, przewijak, mata do zabawy; może nawet macie już w planach zakup szafy na ubrania, biurka do nauki, półki na książki. Tyle tylko, że zupełnie niepotrzebnie. Wystrój i urządzanie dziecięcego pokoju należy planować według bieżących potrzeb; podobnie jak nie kupujesz ubrań na zapas na kilka lat naprzód, tak samo nie ma sensu planować wystroju do przodu. Remont i redekoracja, tak czy inaczej, będą konieczne choćby dlatego, że dziecko gdy dorośnie, będzie miało własny gust.

Dzieciaki w różnych grupach wiekowych mają inne potrzeby, dlatego zastanawiając się, jak umeblować pokój dziecięcy, bierz pod uwagę właśnie te, bieżące potrzeby.

Pokój niemowlaka powinien być przede wszystkim przytulny, kolorowy i bezpieczny. Jeżeli masz w mieszkaniu tyle przestrzeni, że niemowlak może mieć swój własny kąt, postaraj się, aby pokój maluszka naładowany był pozytywnymi emocjami; zadbaj o jasną kolorystykę, wesołe pluszaki i przyjazną atmosferę pomieszczenia. Najważniejsze meble, które powinny znaleźć się w pokoju niemowlaka to kołyska bądź łóżeczko, komoda na ubranka i przewijak.

Większy problem, jak urządzić mały pokój dziecięcy powstaje, gdy niemowlak wyrasta i staje się bardziej świadomy tego, co się wokół dzieje. Takie maluchy potrafią mieć już własny gust, wiedzą co się im podoba, a co nie, ponadto eksperymentują i badają świat. Stąd w pokojach małych dzieci nie powinno być żadnych, potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, zwłaszcza mało stabilnych szafek, mebli z ostrymi kantami itd.

Przed prawdziwym wyzwaniem stają rodzice dzieci, które idą do szkoły. Warto dobrze zaplanować jak urządzić pokój dziecięcy, by był jednocześnie funkcjonalny i estetyczny oraz zapewniał dziecku swobodę, miejsce do nauki i relaksu.

Jak urządzić pokój dziecięcy w bloku, a jak w domu?

Kolejnym wyzwaniem, przed którym rodzice muszą stanąć podczas urządzania pokoju dziecięcego, to wykorzystanie przestrzeni. Jak urządzić mały pokój dziecięcy? Jak wygospodarować miejsce na naukę i zabawę, gdy w grę wchodzi bardzo niewielka powierzchnia? Warto rozejrzeć się za meblami wielofunkcyjnymi 2w1 lub nawet 3w1, które oszczędzają cenne miejsce. W sklepach z meblami dostępne są na przykład piętrowe łóżko-biurka. Na górze jest miejsce do spania, natomiast pod spodem znajduje się wnęka z biurkiem do nauki, półeczkami na książki i drobiazgi.

Innym pomysłem na zagospodarowanie małego pokoju jest rozkładane łóżko-szafa. Niegdyś relikt PRL-u, obecnie znów wraca do mody. Takie rozwiązanie oszczędza sporo miejsca, w dzień, a w nocy zajmuje powierzchnię, której i tak nie używasz.

Więcej komfortu i możliwości na to, jak umeblować pokój dziecięcy mają rodziny mieszkające w domach lub w obszernych mieszkaniach. Tam, gdzie nie trzeba bardzo liczyć się z powierzchnią, można pozwolić sobie na luźniejszy wystrój i umeblowanie. Mimo to warto pamiętać o zasadach ergonomii.

Jak urządzić pokój dziecięcy – kolorystyka

jakie kolory do pokoju dziecięcegoSamo umeblowanie pokoju to jedno, odrębną sprawą jest jego dekoracja. Jakie kolory do pokoju dziecięcego najlepiej dobrać? Zdecydowanie polecamy ciepłe i neutralne barwy albo pastelowe kolory dopasowane do płci i charakteru dziecka, które ozdobią pokój dziecięcy. Jak pomalować taką małą przestrzeń? Najlepiej tak, żeby wprowadzić przyjazną atmosferę. Niebieski, zielony, różowy, beżowy, biały z barwnymi wstawkami to najlepsza, ciepła kolorystyka. O ile w pokoju dla niemowlaków lepiej postawić na klasykę kolorów, tak w przypadku sypialni starszych dzieci starszych można już poeksperymentować z dekoracją wnętrz. Ale tak naprawdę to, jak udekorować pokój dziecięcy będzie zależało od jego lokatora.

Pokój nastolatka można na przykład urządzić w surowym, industrialnym stylu z wykorzystaniem ścian z betonu architektonicznego. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę, że nie wymaga dużego nakładu pracy, a gotowe płyty można zamówić u nas. A gdyby surowe ściany z betonu po jakimś czasie się znudziły, zawsze można je pomalować i zupełnie odmienić wygląd wnętrza.