Rośliny doniczkowe świetnym uzupełnieniem wnętrza. Tworzą przytulny klimat, wprowadzają pozytywną atmosferę, a niektóre mają nawet zdolność do oczyszczania powietrza. Dzięki nim w kilka sekund możemy stworzyć modną aranżację przestrzenibez względu na jej wielkość czy umeblowanie. Jakie rodzaje roślin doniczkowych warto mieć w swoim mieszkaniu?

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu

Decydując się na rośliny doniczkowe do mieszkania, wprowadzamy życie do wnętrza, potęgujemy wrażenia estetyczne, a także mamy wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Dlaczego warto mieć je w swojej przestrzeni?

  • Roślinność poprawia jakość powietrza. Kwiaty doniczkowe w procesie fotosyntezy pozbywają się dwutlenku węgla i produkują tlen – dzięki nim jesteśmy zdrowsi.
  • Rośliny we wnętrzu pozytywnie wpływają także na nasze samopoczucie, zmniejszając poziom stresu.
  • Kwiaty doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza, co poprawia funkcjonowanie organizmu. To kolejny argument za tym, aby wprowadzić je do swojego mieszkania!

Jakie rośliny do mieszkania?

Trudno jest wybrać odpowiednie rośliny do mieszkania. Aranżacje kwiatowe mogą być duże lub małe, minimalistyczne lub bardziej fantazyjne, łatwe lub bardziej wymagające w utrzymaniu. Tak naprawdę tylko od nas zależy, które z nich wybierzemy do swojego wnętrza! Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje roślin doniczkowych, które sprawdzą się w nowoczesnych przestrzeniach.

1. Sukulenty – to idealny wybór, kiedy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi. Sukulenty są bardzo proste w uprawie i wystarczy je podlewać tylko raz na 2 tygodnie. Do tego doskonale prezentują się we wnętrzach, szczególnie tych w klimacie etno i boho.

2. Draceny również nie powinny sprawiać problemów z pielęgnacją. Ten rodzaj roślin doniczkowych poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, dlatego warto postawić go w sypialni, najlepiej takiej urządzonej w stylu nowoczesnym lub retro.

3. Storczyki, inaczej zwane orchideami, to niezwykle eleganckie kwiaty doniczkowe. Aranżacje z tymi roślinami prezentują się efektownie, ale niestety są trudne w utrzymaniu i wymagają doświadczonej ręki. Storczyki sprawdzą się przede wszystkim jako rośliny doniczkowe do mieszkania urządzonego w klasycznym stylu.

4. Sansewieria – zwana także wężownicą. Jej charakterystyczne liście, sztywne i ze wzorami doskonale uzupełnią aranżacje w klimacie skandynawskim.

5. Skrzydłokwiat jak sama nazwa wskazuje, ma liście przypominające kształtem skrzydła. Gdy kwitnie, wypuszcza rozłożysty kwiat w żółtym kolorze. Ten rodzaj roślin doniczkowych najlepiej wygląda w jasnych, minimalistycznych wnętrzach.

6. Monastera deliciosa to nie tylko roślina doniczkowa. Świetnie prezentuje się również w wazonie – podczas sezonu jesienno-zimowego może więc zastąpić kwiaty cięte.

7. Palmy jako rośliny we wnętrzu przykuwają wzrok, ale niestety nie tak łatwo utrzymać je w dobrym stanie. Wymagają wprawnej ręki, wysokiej wilgotności i dużego nasłonecznienia. Ze względu na swój egzotyczny wygląd doskonale sprawdzą się w aranżacjach w stylu etno lub boho.

8. Pieniążek swoją nazwę zawdzięcza liściom, których kształt przypomina monety. Jest bardzo prosty w uprawie, dlatego nadaje się nawet dla początkującego miłośnika roślin.

9. Starzec Rowleya, nazywany także sznurem pereł, zaliczany jest do sukulentów. Wyróżnia go jednak charakterystyczny wygląd – ma zwisające, długie pędy o kulistych liściach, które przypominają korale.

10. Fikus to niezwykła roślina, która ma ponad tysiąc gatunków! Za najpopularniejsze rodzaje tych roślin doniczkowych uznaje się fikusa benjamina, fikusa sprężystego oraz fikusa pnącego. Wszystkie one są łatwe w pielęgnacji i nadają się dla początkujących.

Rośliny w mieszkaniu – aranżacje z pomysłem

rośliny we wnętrzuSkoro już wiesz, jakie rośliny do mieszkania są najlepsze, pora przedstawić ciekawe pomysły na ich aranżacje. Bardzo popularnym ostatnio rozwiązaniem są betonowe donice – proste i minimalistyczne, pasujące praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Wystrój w stylu skandynawskim, industrialnym, czy może boho? Nie ma znaczenia, jaki klimat panuje w Twoim mieszkaniu – surowy beton sprawdzi się w każdej estetyce. Produkcją betonowych donic na indywidualne zamówienie zajmuje się firma Modern Conrete. Na Twoje życzenie zrealizujemy dowolny projekt donicy z betonu architektonicznego – nasze przykładowe realizacje (mała architektura z betonu) możesz zobaczyć pod wskazanym linkiem. Jeśli natomiast szukasz pomysłów na urządzenie ogrodu w swoim mieszkaniu, sprawdź ten artykuł – jest pełen ciekawych inspiracji.