Strona główna » Ogród w mieszkaniu. To da się zrobić!

Ogród w mieszkaniu. To da się zrobić!

23 sierpnia, 2023

Marzy Ci się piękny, rozległy i kwitnący ogród, ale… – no właśnie – nie masz ogrodu. Co w takim razie zrobić? Możesz zainwestować w działkę za miastem i to jest ciekawe rozwiązanie, ale jeżeli nie chcesz tak daleko jeździć, a jednocześnie mieć codzienny kontakt z naturą, możesz zrobić własny mini ogród w mieszkaniu.

Jak urządzić ogród wewnątrz mieszkania?

rośliny doniczkoweTo nie jest trudne. Tak naprawdę, żeby poczuć już tchnienie natury, wystarczy ustawić w pokoju estetyczny kwietnik, a na nim ustawić doniczki z rozmaitymi kwiatami lub ziołami i już mamy namiastkę ogrodu w mieszkaniu. Warto ustawić kilka bogato obsadzonych doniczek na parapecie, a szczęśliwcy mający balkon mogą zagospodarować i tę część. Nawet niewielki balkon świetnie się do tego nadaje i może zastąpić działkę. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się ulokować kwietnik, na początku zadaj sobie niesamowicie ważne pytanie: jakie wybrać rośliny do mieszkania? W końcu nie każde nadają się do takiej uprawy.

Do mieszkania najlepiej wybierać rośliny ciepłolubne, doniczkowe. Niektóre z nich wymagają większego dostępu do światła słonecznego, inne mniejszego, dlatego i ten parametr należy brać pod uwagę, zastanawiając się nad domowym ogrodem. Rośliny ciepłolubne polecane do mieszkania to: monstera, paprocie, kalatea, szkrzydłokwiat, storczyki. Rośliny światłolubne, które dobrze czują się w jasnych pomieszczeniach to: maranta, wężownica, starzec Rowleya, litopsy, oplątwy. A jeżeli masz na tyle miejsca, by umieścić duże kwiaty domowe, polecamy: fikus, filodendron, begonia plamista, zakleśń i ozdobne palmy. To najpopularniejsze i łatwo dostępne rośliny, z których można stworzyć domowy ogród. Dobrze utrzymują się w naszych warunkach, wymagają umiarkowanej pielęgnacji, a przy odrobinie inwencji można z nich stworzyć arcyciekawe kompozycje.

Pomysły na ogród w domu

Ogród w mieszkaniu… już to samo w sobie brzmi… intrygująco. Jak zaprojektować taki ogródek, by nie stracić przestrzeni mieszkalnej, a jednocześnie maksymalnie wykorzystać wolne miejsce? Oto kilka propozycji.

ogródek na ścianie w mieszkaniuDomowy ogród wertykalny, czyli ściana z roślin – kto powiedział, że kwiaty muszą rosnąć w doniczkach ustawionych na parapecie, kwietniku czy stoliku? Niby tak się robi najczęściej, ale przecież to wcale niejedyna możliwość. Interesującą koncepcją dekoracji wnętrz jest ogród wertykalny, czyli urządzony z roślin kwitnących pionowo i pnących się po ścianach oraz specjalnie przeznaczonych do tego konstrukcjach. Wertykalny ogród w domu może przybrać różną formę. Najlepiej wybrać ścianę wystawioną na południową lub zachodnią stronę, która będzie dobrze oświetlona. Montaż ogrodu wertykalnego zależy od wybranego rozwiązania – mogą to być na przykład skrzynie z roślinami osadzone na solidnych kratownicach lub rośliny pnące się po ścianie, podobnie jak w przypadku kwiatów na zewnętrznych elewacjach. Trzeba jednak pamiętać, że ściany muszą być odpowiednio zaizolowane, a pielęgnacja ogrodu wertykalnego wymaga poświęcenia czasu. Do ogrodu wertykalnego w mieszkaniu polecamy dobierać rośliny łatwe w uprawie, które nie zajmują wiele miejsca, są to zwłaszcza: skrzydłokwiaty, zielistki, bluszcze, maranty, rośliny z rodziny ananasowatych, a także monstery i łosie rogi. Wertykalny ogród można założyć na przykład na ścianie wykonanej z betonu architektonicznego.

Szklarnia – inną propozycją na ogród w mieszkaniu jest mała ozdobna szklarnia. Dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań i propozycji na ozdobne mini szklarnie możliwe do ustawienia na podłodze, parapecie, stoliku albo na kwietniku. Ich wielkość jest różna, więc łatwo je dopasować do rozmiaru pokoju. Mogą mieć wielkość dużego słoja albo sporej skrzynki na kwiaty. Są przystosowane do tego, by w ich wnętrzu wytworzył się specyficzny mikroklimat i mogły tam kwitnąć nieoczywiste rośliny ozdobne, które w normalnych warunkach domowych byłyby ciężkie do utrzymania. Mini szklarnie jako ogród w mieszkaniu mogą mieć własne oświetlenie, by zapewnić stały dopływ światła. Oczywiście szklarnia to nie jest jedyny sposób, na to, jak zrobić ogród w domu.

Ogród kreatywny, gdzie wszystko zależy od Ciebie – przecież nic Cię nie ogranicza, no może jedynie poza dostępną przestrzenią. Ogród wewnątrz mieszkania może być wykonany w dowolny sposób, na przykład być połączeniem wielobarwnych kwiatów doniczkowych ustawionych na parapecie oraz elementów ogrodu wertykalnego.

Co daje Ci ogród w domu i w mieszkaniu?

Obcowanie z naturą zapewnia wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. To ważne zwłaszcza dla osób żyjących w miastach, niemających dostępu do działki ani ogrodu. Każdy powinien mieć w pokoju, choć kilka kwiatków doniczkowych, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też pomagają w oczyszczeniu powietrza i wprowadzają zdrową, naturalną atmosferę do mieszkania. Wystarczy tylko tyle i aż tyle.

Udostępnij: