Strona główna » Remont domu – elewacja z płyt betonowych. Jak zrobić to ciekawie?

Remont domu – elewacja z płyt betonowych. Jak zrobić to ciekawie?

23 sierpnia, 2023

Remont starego domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcesz nadać mu nowoczesnego i estetycznego wyglądu. Wśród wielu prac renowacyjnych na szczególną uwagę zasługuje naprawa elewacji, bo to od niej w dużej mierze zależy końcowy efekt. Warto zadbać więc o jej ciekawe wykończenie, np. takie, które wykorzystuje nowoczesny i trwały materiał, jakim jest beton architektoniczny.

Kiedy przeprowadzić remont elewacji domu?

Remont elewacji domu po pewnym czasie jest nieunikniony. Ściany znajdujące się na zewnątrz budynku są nieustannie narażone na różnego rodzaju zniszczenia. Na ich nierównomiernej powierzchni bardzo często gromadzi się osad i brud – zwłaszcza gdy dom znajduje się blisko ruchliwej ulicy, a dodatkowe zagrożenie, szczególnie od północnej strony stanowią mchy, glony oraz porosty.

Wreszcie elewacji nie sposób uchronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, spowodowanymi samym użytkowaniem i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Niektóre z tych zniszczeń można łatwo usunąć za pomocy specjalnych środków chemicznych z dodatkiem wody. Jednak w niektórych sytuacjach konieczne staje się przeprowadzenie kompleksowego remontu ścian zewnętrznych.

Planowanie zakresu prac remontowych

Zasadniczo przyjęło się, że elewację domu trzeba odnowić nie później niż po 10 latach. Przed określeniem zakresu prac remontowych najlepiej jednak dokładnie przeanalizować stan ścian zewnętrznych. Czasem wystarczy bowiem tylko je pomalować, aby odzyskały dawny wygląd. Ostateczną ocenę stanu elewacji najlepiej zostawić fachowcom, którzy w razie znalezienia poważnych uszkodzeń będą w stanie znaleźć ich przyczynę i zalecą dalsze postępowanie, np. w przypadku wystąpienia problemów z wilgocią.

Niekiedy może się także okazać, że remont elewacji domu trzeba połączyć z pracami termoizolacyjnymi. Zwłaszcza stare budynki bardzo często nie spełniają wymaganych norm dotyczących przenikania ciepła. Przy okazji przeprowadzania tego rodzaju modernizacji warto dodatkowo pomyśleć o odświeżeniu lub wymianie okien oraz drzwi wejściowych, co sprawi, że ogrzane powietrze nie będzie przez nie uciekało, w sezonie jesienno-zimowym generując dodatkowe koszty.

Renowacja elewacji – o czym należy pamiętać?

Elewacja to pierwsza widoczna warstwa danego budynku, nic więc dziwnego, że na podstawie jej wyglądu często ocenia się stan całego obiektu. Nie można przy tym zapominać, że tworzące ją ściany zewnętrzne pełnią szereg różnych funkcji – wzmacniają i podtrzymują budynek, wytłumiają dźwięk, wspomagają właściwości termoizolacyjne i w końcu – mają tworzyć estetyczną całość. Źle przeprowadzona renowacja elewacji w prosty sposób może więc zaszkodzić zarówno funkcjonalności, jak i wyglądowi domowych murów. By do tego nie dopuścić, przy remoncie domu warto z należytą uwagą przeprowadzić naprawę ścian zewnętrznych. Proces ten należy robić w kilku krokach.

 1. Czyszczenie elewacji – ściany budynku brudzą się pod wpływem czynników zewnętrznych, rozpoczynając więc remont elewacji domu, warto odpowiednio je oczyścić. Prace te wykonuje się, myjąc powierzchnię wodą pod ciśnieniem (często dodając specjalny środek do mycia fasad);
 2. Usuwanie glonów i pleśni – remont ścian odniesie lepszy skutek, gdy po umyciu i wyschnięciu mury budynku pokryje się specjalnym preparatem, niszczącym lęgnące się na ścianach drobne organizmy. Dla wzmocnienia efektu elewację można pokryć również impregnatem do tynków chroniącym przed ponownym rozwojem pleśni i grzybów;
 3. Naprawa uszkodzeń – w przypadku wystąpienia pęknięć, odspojeń lub dziur, niezbędna jest naprawa murów poprzez zagruntowanie, skucie lub wypełnienie na nowo tynkiem. Tu przyda się profesjonalna ekspertyza doświadczonej ekipy remontowej.
 4. Malowanie i wykończenie elewacji – po naprawie uszkodzeń można pomalować ściany farbą o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych i przeciwgrzybicznych. Do wykończenia często wykorzystuje się tynk elewacyjny, ponieważ jest tani, łatwy w nałożeniu i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie jest to jednak jedyne dostępne rozwiązanie.

Zalety płyt betonowych

renowacja elewacji szara ściana beton

Mimo swoich licznych zalet tynk elewacyjny może nie być wystarczającym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na ciekawym efekcie wykończenia ścian zewnętrznych. W przypadku osób szukających bardziej nowoczesnych pomysłów dużo lepiej sprawdzą się betonowe płyty na elewację domu. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych – niestraszne mu więc niskie temperatury i palące słońce. Betonowe płyty elewacyjne łatwo montuje się na klej, kotwy montażowe lub za pomocą pod konstrukcji aluminiowych. Ogromne znaczenia ma także, jak wyglądają wykonane z niego płyty elewacyjne. Beton architektoniczny posiada uniwersalny i elegancki wygląd, a do tego dostępny jest w wielu odcieniach i fakturach (od gładkiej do mocno porowatej). Dzięki temu łatwo można wybrać rozwiązanie, które najlepiej zakończy naprawę elewacji i nada budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Remont starego domu z pomocą płyt betonowych może przynieść niezwykle satysfakcjonujące efekty. Betonowe elewacje nadają bowiem budynkowi nowoczesnego, a nawet futurystycznego wyglądu, który z pewnością długo będzie budził podziw i nie wyjdzie z mody przez wiele dekad.

Podoba Ci się beton architektoniczny? Elewacje utrzymane w nowoczesnej estetyce wpasowują się w Twój gust? W Modern Concrete znajdziesz wysokiej jakości płyty do wykończenia ścian zewnętrznych. Dowiedz się o nas więcej!

Pomysły na ciekawe wykończenia domu

Płyty betonowe Modern Concrete doskonale podkreślają bryłę budynku i świetnie sprawdzają się w nowoczesnych i industrialnych projektach. Ich użycie już samo w sobie stanowi ciekawy pomysł przy naprawie ścian budynku. Jeśli lubisz nietuzinkowe rozwiązania, warto pójść jeszcze dalej i połączyć efekt betonu na elewacji z innymi materiałami wykończeniowymi.

 • Elewacja beton i drewno – elewacja z betonu architektonicznego i drewna to połączenie, w którym nowoczesność spotyka się z tradycyjnymi materiałami, używanymi do remontu domu. W takiej kompozycji można uzyskać minimalistyczny efekt, w którym surowy beton doskonale zgrywa się z ciepłą barwą drewna. Kombinacja ta sprawdzi się zwłaszcza przy naprawie ścian domków jednorodzinnych, szczególnie takich, które zbudowane zostały w otoczeniu natury;
 • Elewacja beton oraz kamień – dwa wytrzymałe i łatwe w konserwacji materiały, które doskonale uzupełniają się i pozwalają na stworzenie stylowej, nieco rustykalnej stylizacji budynku. Zarówno kamienne podmurówki, jak i płytki imitujące kamień (więcej o tym temacie przeczytasz w tym artykule) będą świetnie dopełniać beton architektoniczny. Elewacje wykonane z połączenia tych materiałów okażą się niezastąpione nie tylko przy renowacji domków jednorodzinnych, ale też większych obiektów, takich jak hotele czy restauracje;
 • Elewacja beton z dodatkiem cegły – oba materiały nie tylko znajdą zastosowanie przy naprawie murów, ale też nadadzą remontowanemu budynkowi niepowtarzalnego industrialnego charakteru. Elewacja domu z płyt betonowych i cegły to bardzo modne w ostatnich latach połączenie, wszechstronnie stosowane przy odnawianiu elewacji budynków loftowych i remontach starych domów;

Pamiętaj, że zarówno przy remoncie domu, jak i tworzeniu elewacji zupełnie nowego budynku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów Modern Concrete.

Wyróżnia nas:

 • Atrakcyjne ceny – kupując u nas beton architektoniczny, elewację możesz wyremontować niskim kosztem. Nie wierzysz? Sprawdź cennik płyt z betonu architektonicznego.
 • Terminowe realizowanie zamówień – zakup płyt bezpośrednio u producenta stanowi gwarancję szybkiej realizacji zleceń. Dzięki obszernemu magazynowi możemy terminowo zrealizować Twoje zamówienie.
 • Wysoka jakość – nasze płyty są tak wytrzymałe, że nie trzeba ich dodatkowo zbroić, dzięki czemu cechują się niezwykłą lekkością.
 • Rzetelne doradztwo – zajmujemy się nie tylko sprzedażą, ale i produkcją elementów elewacyjnych, dlatego najlepiej znamy nasz asortyment. Doradzimy Ci na postawie własnego doświadczenia i wiedzy.
Udostępnij: