Strona główna » 7 błędów aranżacyjnych, których należy się wystrzegać

7 błędów aranżacyjnych, których należy się wystrzegać

23 sierpnia, 2023

Każdy, kto kiedykolwiek urządzał dom lub mieszkanie wie, że nie jest to zadanie proste. Mnogość zasad projektowania wnętrz, o których trzeba pamiętać może przyprawić o zawrót głowy. Łatwo przy tym o błędy, które skutecznie mogą popsuć nawet najlepszy wystrój . By tego uniknąć warto poznać najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz i wiedzieć jak skutecznie ich unikać. Oto siedem aranżacyjnych grzechów głównych, których warto się wystrzegać, by cieszyć się doskonale urządzonym domem lub mieszkaniem.

1. Złamanie zasady ergonomii

Każde wnętrze w mieszkaniu powinno przede wszystkim doskonale spełniać twoje potrzeby i być dostosowane do stylu życia domowników. Problemy z ergonomią mogą pojawić się już na etapie projektowania wnętrz. Błędy tego typu widać przede wszystkim w braku wydzielonych stref np. w kuchni, złych odległościach między meblami w pomieszczeniu lub nieergonomicznym rozplanowaniu kontaktów i włączników światła. Aby tego uniknąć, przed rozpoczęciem remontu dokładnie przyjrzyj się swoim potrzebom, a potem dopasuj do nich wnętrze wraz ze sprzętami. Jeśli martwisz się, że funkcjonalność pozbawi twoje mieszkanie stylu, to bardzo się mylisz – obie kwestie można doskonale połączyć (o czym przeczytasz w tym artykule).

2. Brak spójności

Jeśli zastanawiasz się jak nie urządzać domu to jedną z odpowiedzi jest stawianie na różnorodność w aranżacji każdego pomieszczenia. Spójność to podstawa projektowania wnętrz i może ona przynieść wiele dobrego. Zamiast urządzania każdego z pomieszczeń na inną modłę, postaraj się znaleźć jeden podstawowy styl i urozmaicaj go w zależności od funkcji danego pokoju. Dzięki temu twoje mieszkanie będzie sprawiało harmonijne wrażenie, a ty z przyjemnością będziesz w nim przebywać. Jeśli bardzo lubisz eklektyzm, zasięgnij porady profesjonalnych projektantów wnętrz, którzy pomogą połączyć interesujące cię pomysły, bez ryzyka uzyskania kiczowatego efektu końcowego.

3. Przesadne podążanie za modą

Podstawy projektowania wnętrz to często domena specjalistów, nic więc dziwnego, że niewtajemniczonym łatwiej inspirować się aktualną modą widoczną w katalogach meblarskich lub Internecie. Nie jest to jednak zawsze dobre rozwiązanie – trendy aranżacyjne szybko się zmieniają, a ślepe podążanie za nimi może zmienić twoje mieszkanie w modowy relikt. Jak tego uniknąć? Warto wybrać uniwersalną bazę aranżacyjną, którą potem można dowolnie urozmaicać dzięki aktualnie modnym dodatkom. Aby tego dokonać, zastosuj w mieszkaniu materiały, które pasują do wielu aranżacji. Godne uwagi jest drewno lub estetyczny, a zarazem trwały beton architektoniczny, który może zostać użyty np. do pokrycia ścian (o zastosowaniu obu materiałów w wystroju wnętrz przeczytasz tutaj).

4. Zbyt wiele dodatków

Nawet wspomniana w poprzednim punkcie dobra baza aranżacyjna nie pomoże, gdy użyjesz zbyt wielu dodatków przeznaczonych do dekorowania. Błędy tego typu mogą spowodować chaos aranżacyjny i zamiast harmonijnej przestrzeni zafundować ci efekt przytłoczenia. Zwłaszcza jeśli każdy z elementów dekoracyjnych pasuje do innego stylu (patrz punkt nr 2). Zrezygnuj więc z niepotrzebnych bibelotów, postaw raczej na funkcjonalne dodatki, takie jak np. tkaniny czy elementy użytkowe. Jeśli posiadasz mnóstwo rzeczy, np. pamiątek – zastanów się jak zapewnić im dobre miejsce do przechowywania. Ale uwaga! Meble również mogą stanowić dodatek, a zbyt duża ich liczba na jednej powierzchni, nie tylko zagraci pomieszczenie, ale też może utrudnić ergonomiczne funkcjonowanie. Mniej znaczy więc więcej, a umiar to jedna z podstawowych zasad projektowania wnętrz.

5. Złe proporcje

Błędy w tym zakresie dotyczą głównie nieprawidłowego doboru wielkości mebli do metrażu pomieszczeń. Małe przestrzenie skurczą się znacznie gdy wstawi się do nich ogromne meble (np. dużą wyspę kuchenną do małego aneksu lub znaczną meblościankę do niewielkiego salonu). Zgodnie z podstawami projektowania wnętrz warto wydobywać z pomieszczeń jak najwięcej i eksponować ich atuty. Dopasuj więc rozmiar oraz ilość mebli i dodatków do metrażu pomieszczenia. Zrezygnuj z ciągu mebli ustawionych pod ścianą – powstała w ten sposób pusta przestrzeń jest trudna do zagospodarowania. Wpisane w dekorowanie błędy tego typu zwalczysz np.przez wyodrębnianie w pokoju wysp lub podzielenie pokoju na strefy.

6. Niewłaściwy dobór kolorów

Kolorystyczne błędy w aranżacji wnętrz występują bardzo często, prawdopodobnie dlatego, że niełatwo jest połączyć kolory wszystkich znajdujących się w pomieszczeniu elementów. Do najczęstszych gaf należą: dobór ciemnych barw do małego pomieszczenia, wybieranie mebli pod kolor ścian czy malowanie wszystkich powierzchni na jeden, często monotonny i stonowany kolor. Zapoznaj się z właściwościami kolorów i efektami jakie osiągają one w różnych pomieszczeniach. Sprawdź jak działają kolorystyczne kontrasty, zwróć też uwagę na wzorzyste tapety jako alternatywę dla farb.

7. Potknięcia w dekorowaniu

To bardzo obszerna kategoria, której poszczególne przykłady mogą być odpowiedzią jak nie urządzać mieszkania. Do częstych błędów tego typu należy źle rozplanowane oświetlenie, które często kończy się na jednej sufitowej lampie, na dodatek niedokładnie oświetlającej pomieszczenie. By tego uniknąć należy zainwestować w dodatkowe źródła światła, takie jak kinkiety, lampy stojące a nawet oświetlenie typu led. Do błędów w aranżacji wnętrz należą też wszelkie zaniedbania, np. pozostawianie pustych ścian lub zapominanie o wystroju okien. Tu rozwiązaniem jest dobranie psujących do wnętrza obrazów czy plakatów, a w przypadku okien – rolet, żaluzji, zasłon lub firan. Ciekawym dodatkiem będą również umieszczone na parapetach rośliny zielone (np. w kolorowych doniczkach), które nie tylko dodadzą urokowi wnęce okiennej, ale i upiększą całe wnętrze.

Udostępnij: