Strona główna » Pomysły na odświeżenie ścian bez malowania

Pomysły na odświeżenie ścian bez malowania

23 sierpnia, 2023

Chcąc wprowadzić zmiany w mieszkaniu, nie musimy od razu przeprowadzać gruntownego remontu. Czasem wystarczy zdecydować się na odświeżenie ścian, aby nadać wnętrzu zupełnie nowego charakteru. Ich malowanie wiąże się jednak ze sporym rozgardiaszem, dlatego warto sięgnąć po alternatywne sposoby. Jak odświeżyć ściany bez konieczności rozlewania litrów farby? Przedstawiamy najciekawsze pomysły!

Jak szybko odświeżyć ściany?

Malowanie ścian w większości przypadków oznacza bałagan, spore zamieszanie i większe wydatki niż początkowo zakładaliśmy. Warto więc wypróbować inne możliwości. Szybkie sposoby na odświeżenie ścian to między innymi naklejki, panele i płyty ścienne, fototapety oraz sztukaterie.

1. Naklejki ścienne

Naklejki samoprzylepne to niezwykle prosty pomysł na ścianę – wystarczy przykleić je w dowolnym miejscu, aby osiągnąć ciekawy efekt. W sklepach dostępne są w tysiącach wzorów, dlatego ich dopasowanie do charakteru wnętrza czy naszych upodobań nie powinno stanowić problemu. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy także zaprojektować je sami, ponieważ wielu producentów oferuje usługę wydruku na indywidualne zamówienie klienta.

W ostatnim czasie na popularności zyskują zwłaszcza naklejki z cytatami, które umieszcza się na ścianie w kuchni czy w salonie. W sypialniach pozwalamy sobie natomiast na bardziej odważne, zwariowane motywy, np. tańczącą parę albo orientalną mandalę. Więcej o tym, dlaczego naklejki są dobrym pomysłem na odświeżenie ścian, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

2. Fototapety

Jak odświeżyć ściany bez malowania i uzyskać spektakularny efekt? Oczywiście sięgając po fototapety, które są dostępne na rynku w wersji samoprzylepnej lub przytwierdzanej tradycyjnym sposobem. W obydwu przypadkach możemy zatrudnić fachowca lub nakleić je sami. Jeśli mamy precyzyjną rękę, cały proces nie powinien potrwać dłużej niż godzinę. Odświeżanie ścian za pomocą fototapet to szybki sposób na gruntową metamorfozę wnętrza, który sprawdzi się we wszystkich rodzajach pomieszczeń – kuchni, salonie, sypialni, przedpokoju, a nawet łazience.

3. Panele ścienne

Panele ścienne to pomysł na ścianę, który wymaga trochę więcej zachodu, ale nie tyle co malowanie. Choć mogą kojarzyć się z boazerią w przestarzałym stylu, wyglądają bardzo nowocześnie. Ich montaż uzależniony jest od rodzaju, ale zazwyczaj wykorzystuje się klej lub specjalny stelaż przykręcany do ściany. Drewniane okładziny najlepiej wyglądają położone na pojedynczej powierzchni bądź jej fragmencie. Szczególnie ciekawie prezentują się na ścianie za łóżkiem, telewizorem, za kanapą lub wokół kominka.

4. Sztukaterie

Chcąc nadać wnętrzu ciekawego charakteru, możemy wykorzystać oryginalne pomysły na dekoracje ścian. Na szczególną uwagę zasługują między innymi sztukaterie. Choć są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dają naprawdę niesamowite rezultaty. Jeśli zależy nam na dyskretnym i eleganckim efekcie, sprawdzą się doskonale. Sztukaterie najczęściej umieszcza się w narożnikach, czyli na zetknięciach ścian z sufitem oraz podłogą. Istnieje także możliwość ułożenia z nich prostokątów na ścianach, wzorując się na dawnych pałacach. Do dyspozycji jest wiele form sztukaterii, np. dekoracyjne rozety, listwy czy płaskorzeźby, które będą świetnie wyglądać w nowoczesnych mieszkaniach.

5. Płyty ścienne

Ostatnim sposobem na to, jak szybko odświeżyć ściany, są płyty ścienne wewnętrzne z betonu architektonicznego. Są proste i minimalistyczne, dlatego świetnie uzupełnią praktycznie każdy rodzaj aranżacji. Ich zastosowanie sięga bowiem znacznie dalej niż styl industrialny – można je wykorzystać także w klimatach nowoczesnych, skandynawskich, eklektycznych, boho, a nawet glamour.

Jak jednak wprowadzić w życie ten pomysł na ścianę? Aby nie zniszczyć betonowych płyt w trakcie montażu, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców. W szybkim tempie uwiną się z instalacją wszystkich elementów, nie robiąc bałaganu. Firmą godną zaufania jest oczywiście Modern Concrete. Poza montażem płyt betonowych zajmujemy się także ich produkcją. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom wysoką jakość na każdym etapie współpracy.

Malować, czy nie?

Jeśli ciekawe pomysły na ściany przedstawione poniżej nie spełniają naszych oczekiwań, możemy zdecydować się na malowanie. Wówczas musimy się jednak liczyć z tym, że narobimy trochę bałaganu. Na szczęście istnieje kilka trików, dzięki którym da się uniknąć rozlewania farby po całym mieszkaniu. Pisaliśmy o nich w tym artykule.

Udostępnij: