Strona główna » Graffiti i naklejki dekoracyjne na ścianę z betonu. Czy warto? Plusy i minusy

Graffiti i naklejki dekoracyjne na ścianę z betonu. Czy warto? Plusy i minusy

23 sierpnia, 2023

Poszukujesz inspirującego pomysłu na ozdobienie ścian, a może chcesz zamaskować widoczne niedoskonałości, rysy i ubytki w powłoce malarskiej? Istnieje na to wiele sposobów, ale najłatwiejszym i bardzo estetycznym rozwiązaniem są dekoracyjne naklejki na ścianę. Graffiti, napisy, obrazki, motywy roślinne, cytaty to niektóre z mnóstwa propozycji.

Naklejki na ścianę – czy warto?

Jedni je uwielbiają, inni niekoniecznie; jedni mają oklejone wszystkie ściany, inni jedynie delikatne wstawki, a jeszcze inni wystrzegają się jakichkolwiek naklejek na ścianach, pozostawiając mury takimi, jakie są. To, czy komuś się podobają takie ozdoby, czy też nie, jest wyłącznie kwestią indywidualnego gustu i aranżacyjnej wizji. Na betonowych ścianach Modern Concrete każdy rodzaj dekoracji będzie prezentował się równie dobrze. Mimo iż naklejki maskujące nie są typowym must-have aranżacyjnym, to takie dekoracje mogą ciekawie urozmaicić wystrój w kuchni, sypialni czy salonie.

Naklejki dekoracyjne na ścianę – plusy i minusy

Nalepki i inne formy ozdabiania czy też maskowania niedoskonałości powierzchni mają wiele zalet, ale też pewne wady. Niemniej jednak liczba plusów zdecydowanie przewyższa minusy, dlatego uważamy, że mimo wszystko jest to interesująca forma dekoracji mieszkania. Jeżeli chcesz poznać również inne sposoby na ciekawe ozdabianie ścian, koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym przedstawiamy pomysły, co powiesić na ścianach, by nie popaść w tandetę.

Plusy naklejek na ścianę:

  • naklejki na ścianę dekoracyjne motyleSą bardzo łatwe w zakładaniu. W zaledwie kilka chwil, bez specjalnego przygotowywania ozdobisz dowolną powierzchnię. Pamiętaj jednak o wcześniejszym wyczyszczeniu i odtłuszczeniu ściany. Dzięki takiemu zabiegowi klej będzie się lepiej trzymał, a graffiti na ścianę nie będzie się odklejało.

  • Naklejanie jest banalnie proste. Dotyczy to zarówno niewielkich naklejek, jak i tych dużych zajmujących sporą powierzchnię ściany np. naklejane fototapety. Wystarczy zdjąć folię ochronną, a następnie równomiernie przykleić i przejechać po powierzchni mokrą szmatką, by usunąć pęcherzyki powietrza.

  • Odklejanie też jest banalne. Naklejki równie łatwo się przykleja, jak i zdejmuje. Nie trzeba martwić się, że klej odejdzie razem z farbą.

  • Można je przycinać. Linijka i nożyczki wystarczą, by dociąć je do potrzebnego wymiaru. Oznacza to, że z naklejkami jest o wiele mniej zachodu niż z panelami, tapetami czy innymi rodzajami ściennych ozdób. Wiszącego obrazu przecież nie przytniesz, prawda?

  • Szeroki wybór. Naklejki na ścianę dla dzieci są kolorowe, z bajkowymi motywami i ulubionymi postaciami malucha. Naklejki na ścianę do kuchni, do salonu i przedpokoju otwierają zupełnie nowe możliwości designerskie, jest ich tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. Potrzebujesz zamaskować małą dziurkę w ścianie? Wybierz niewielką naklejkę. A może chcesz ozdobić całą ścianę? Wtedy wybierz duże naklejki, kolarze lub napisy. Twój wybór, Twoja ściana.

  • Mogą zupełnie odmienić wnętrze. Niby drobny detal, mała lub duża nalepka, a jednak ważny i zauważalny element wystroju mieszkania. Zwłaszcza na pustych ścianach są dobrze widoczne. Naklejki dekoracyjne na betonowych ścianach prezentują się elegancko, a powierzchnia nie tylko nie traci surowego uroku, ale jeszcze może zyskać „to coś”.

  • Są w korzystnych cenach. Kosztują niewiele, choć ceny są zróżnicowane. Z pewnością są tańsze od fototapet, a małe naklejki na ścianę dla dzieci kosztują dosłownie grosze. Można też bez przeszkód często wymieniać naklejki na ścianę. Czy warto w nie inwestować? Naszym zdaniem – jak najbardziej.

Minusy naklejek na ścianę

  • Powierzchnia musi być równa i czysta. Wymagają oczyszczonej i odtłuszczonej powierzchni. Jeżeli ściana jest porowata, popękana lub farba się łuszczy, mogą po pewnym czasie odchodzić. Niezwykle ważny jest też sposób naklejenia, by nie tworzyły się pęcherzyki powietrza, które z czasem będą się powiększały.

  • Niezbyt długa żywotność. Niestety ścienne naklejki maskujące i dekoracyjne mają to do siebie, że charakteryzują się stosunkowo krótką żywotnością. Zwłaszcza tam, gdzie panują duże zmienne temperatury, klej będzie pracował, a po pewnym czasie może stracić przyczepność. Na szczęście ozdoby te są na tyle tanie, że gdy się znudzą lub zniszczą, można je szybko zmienić.

  • Są mniej efektowne od fototapet. Choć to kwestia gustu.

A może graffiti na ścianę?

Graffiti ściana oczy

Jeżeli naklejki Cię nie przekonują lub szukasz czegoś o większej żywotności, to warto rozważyć szablony do malowania na ścianie. Rozwiązanie trwałe, estetyczne i niezwykle proste do wykonania. Taki szablon należy przyłożyć do powierzchni, a następnie farbą w sprayu lub zwykłą farbą zamalować otwory w szablonie. W ten sposób stworzysz własne graffiti na ścianę, które prezentuje się równie ciekawie, co naklejki. Graffiti może być wykonane na dowolnej powierzchni, również na ścianach z płyt z betonu architektonicznego, ale też na płytach elewacyjnych, na suficie, meblach, blatach, ściankach kuchennych i innych płaskich powierzchniach.

Udostępnij: