Styl industrialny zagościł we wnętrzach na dobre. Jego charakterystyczne elementy znajdziemy nie tylko na ścianach, meblach czy dodatkach, ale także na… kominkach. Jak jednak zaaranżować kominek, aby oddawał klimat starych fabryk? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów!
Kominek już od dłuższego czasu przestał być tylko elementem grzewczym. Dziś stanowi przede wszystkim dekorację salonu, dlatego ważne jest, aby komponował się z wybranym stylem wnętrzarskim. Jeśli zdecydowaliśmy się urządzić dom w klimacie industrialnym, do wyboru mamy kilka rodzajów kominka. Możemy postawić na piecyk wolnostojący, który nie zajmuje dużo miejsca i świetnie oddaje klimat starych fabryk. Równie ciekawym pomysłem jest kominek z cegły lub betonu utrzymany w surowej estetyce. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz industrialny kominek do salonu!
Choć wielu osobom piecyk wolnostojący może wydawać się przestarzałym urządzaniem, którego czasy świetności już dawno minęły, warto dać mu drugą szansę. Ten system grzewczy wniesie bowiem niepowtarzalny klimat do każdego wnętrza. Nowoczesne kominki wolnostojące zazwyczaj zrobione są z metalu, a ich forma jest prosta i minimalistyczna. Sprawia to, że doskonale komponują się ze stalą, cegłą, betonem oraz drewnem, czyli materiałami charakterystycznymi dla stylu industrialnego. Co więcej, można je zainstalować praktycznie każdym pomieszczeniu, o ile jest w nim dostęp do komina.
Mimo że piecyk wolnostojący zwykle kojarzy się z urządzeniem szkodliwym dla środowiska, obecnie w sklepach znajdziemy urządzenia, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii są w pełni ekologiczne. Co więcej, cechuje je bezpieczeństwo użytkowania, czego nie można powiedzieć o starszych modelach tzw. „kóz”.
Choć kominek z cegły doskonale wkomponuje się niemal w każde wnętrze, nie ulega wątpliwości, że najlepiej będzie wyglądał właśnie w stylu industrialnym. Surowe, nieotynkowane powierzchnie są w końcu charakterystyczne dla tego podejścia wnętrzarskiego. Decydując się na kominek z cegły, możemy zbudować go samemu. Wówczas będzie miał otwarte palenisko, a wmontowany w nośną ścianę, ogrzeje sąsiadujące z salonem pomieszczenie. Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego wkładu kominkowego i obudowania go cegłą. Taki kominek z cegły ma zamkniętą komorę spalania i jest znacznie tańszy, a jego budowa nie wymaga dużego nakładu pracy jak wtedy, gdy powstaje „od zera”.
Jeśli planujemy zaaranżować palenisko na jeden z powyższych sposobów, musimy zastanowić się nad jego kolorystyką. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą kominek czerwonej cegły i kominek z białej cegły, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innych barw nawiązujących do stylu industrialnego, np. szarej. Więcej o ciekawych pomysłach na wykończenie ściany za kominkiem pisaliśmy w tym artykule.
Istnieje jeszcze jeden sposób na to, jak zaaranżować w stylu industrialnym kominek – beton architektoniczny. Ten materiał wykończeniowy jest prosty i minimalistyczny, dlatego będzie idealnie pasować do elementów wyposażenia utrzymanych w surowej estetyce. Beton dekoracyjny na kominek najczęściej występuje w postaci płyt o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie. Ich niewątpliwą zaletą jest zdolność do długiego utrzymywania ciepła – w końcu montuje się je nawet na posadzce przy ogrzewaniu podłogowym. Płyty ścienne wewnętrzne z betonu architektonicznego, którymi można obudować kominek produkuje między innymi Modern Concrete. Nasze przykładowe projekty znajdują się w zakładce „Realizacje”.
Obudowa kominka z betonu architektonicznego, cegły, a może piecyk wolnostojący? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i doskonale wpisuje się w aranżację wnętrza w stylu industrialnym. Osobom, które zastanawiają się nad tym, czy w ogóle warto zamontować kominek w domu, rekomendujemy przeczytać ten artykuł. Znajdziecie w nim garść przydatnych informacji!