Strona główna » Jakim materiałem wykończyć ścianę z kominkiem?

Jakim materiałem wykończyć ścianę z kominkiem?

23 sierpnia, 2023

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Nic tak nie ociepli wizualnie wnętrza, jak widok płomieni skaczących po drewnianych szczapach. Jednak samo źródło ognia to nie wszystko, ponieważ istotne jest też jego otoczenie. Jak wykończyć ścianę, na której znajduje się kominek?

Należy zdawać sobie sprawę, że z takim wyposażeniem domu wiąże się także większa ilość zanieczyszczeń, które generują się w jego pobliżu. Sadza, kurz, popiół, wszystko to może pozostawiać nieestetyczne ślady, również na ścianach. Dlatego tak ważny jest wybór materiału, którym wykończymy całość. Kominek można obudować płytami gipsowo-kartonowymi, wybierając ich specjalny rodzaj odporny na ogień. Natomiast na rynku istnieją surowce, które dadzą znacznie lepszy efekt. O czym mowa?

Kamień

Niezwykle trwałe okaże się na pewno kamienne wykończenie kominka. Będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne i ogień, a do tego nie zmieni barwy pod wpływem wysokiej temperatury. Niezwykle elegancki jest marmur i granit. Surowce te mają doskonałe walory estetyczne, nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i wprowadzą trochę luksusu do wnętrza. Niektórzy decydują się na tańszy wapień lub piaskowiec, natomiast materiał ten jest w większym stopniu narażony na zaplamienie. Jednak jego twardość jest mniejsza, a to z kolei sprawia, że można w nim z powodzeniem rzeźbić i nadać powierzchni oryginalny szlif.
Beton
W nowoczesnych wnętrzach nie powinno zabraknąć surowców, które jeszcze bardziej podkreślą surowość pomieszczeń. Beton architektoniczny niewątpliwie sprawdzi się w tej roli. Dużą zaletą jest z pewnością jego wytrzymałość oraz łatwość czyszczenia. Szarość tego materiału doskonale będzie współgrała z minimalistyczną przestrzenią, natomiast wybór dostępnych odcieni jest tak duży, że bez problemu będzie można znaleźć ten najbardziej odpowiadający naszym wizjom.

Goła cegła i klinkier

Ciekawym i dość popularnym obecnie rozwiązaniem jest wykorzystanie cegły to obudowania kominka. Najlepiej, jeśli mamy do dyspozycji stary, dobrze zachowany budulec. Zdecydowanie łatwiej mają właściciele wiekowych domów, którzy mogą pomyśleć o tego typu projekcie na etapie remontu. Ściana wykonana z takiego materiału, który jest dobrze oczyszczony, zakonserwowany i uzupełniony nowymi fugami prezentuje się wyjątkowo. Co ważne, jest to także wyjście praktyczne, ponieważ cegła dobrze znosi wysokie temperatury. Lekkie zabrudzenia, czy ewentualne uszkodzenia mechaniczne dodają jej charakteru. Dlatego nie trzeba się martwić nienagannym wyglądem takiej powierzchni.

Dla osób, które nie mają takich możliwości, rozwiązaniem mogą być płytki klinkierowe, które po prostu imitują cegłę. Łatwo je utrzymać w czystości i są dostępne w wielu wariantach.

Wymienione wyżej materiały są jednymi z bardziej popularnych, szczególnie w ostatnim czasie. Oczywiście lista pomysłów nie jest jeszcze zamknięta, gdyż rozwiązań mamy naprawdę wiele. Jeśli przemyślimy dobrze swoją wizję i określimy maksymalny budżet, jaki możemy przeznaczyć na zrealizowanie projektu, to na pewno łatwiej będzie podjąć decyzję o wyborze idealnego surowca. Natomiast nie powinniśmy zapominać o trwałości, ponieważ ewentualne przyszłe zmiany to kolejne koszty oraz uciążliwy remont. Warto mieć to na uwadze.

Udostępnij: