Strona główna » Kwiaty na elewacji z betonu. Szkodzą czy pomagają?

Kwiaty na elewacji z betonu. Szkodzą czy pomagają?

23 sierpnia, 2023

Kwiaty na ścianach są piękną ozdobą budynków. Ich miejsce jest nie tylko na parapetach i balkonach, ale też na zewnętrznych elewacjach. Pnącza wspinające się lub spływające po betonowych ścianach nadają obiektowi charakteru, ale też maskują niedoskonałości murów. To plusy roślin na elewacji. A czy są jakieś minusy? Na szczęście nie na tyle poważne, by zagroziły murom. Przedstawiamy prawdę na temat roślin pnących na elewacje.

Kwiaty na elewacje. Czy warto?

kwiaty pnącza na murze z betonuPnącza na ścianach mogą mieć charakter wyłącznie dekoracyjny lub ukrywać niedoskonałości murów. Pozytywnie wpływają na wygląd ścian niezależnie od tego, czy jest to elewacja z betonu architektonicznego, z cegieł, otynkowana czy obłożona kamiennymi płytkami.

Wiosną cieszą soczystą zielenią, latem obsypane są kwiatami, a jesienią, gdy liście zmieniają kolory, ściany mienią się rozmaitymi barwami. Można więc powiedzieć, że dekoracja ścian sama zmienia się wraz z porami roku.

O takie kwiaty rzecz jasna trzeba dbać, by uzyskać oczekiwane efekty, ponieważ samo się nie zrobi… A może właśnie samo się zrobi? Zaletą pnączy jest to, że mogą rosnąć dziko, prawie niepielęgnowane – będą tworzyły unikatowe formy i kształty, niekiedy urokliwe, innym razem tajemnicze, wkradając się pnączami w otwory okienne i szczeliny.

Pnącza i kwiaty porastające ściany domów nie tylko nadają ciekawego, niepowtarzalnego wyglądu. Działają też korzystnie na zdrowie i samopoczucie. W jaki sposób? Po pierwsze rośliny produkują tlen, a te duże produkują go więcej, a w dodatku biorą udział w procesie oczyszczania powietrza, dzięki czemu zmniejszane są negatywne skutki smogu i zbyt wysokiego poziomu CO2. Może nie przekłada się to na „cudowne uzdrowienie okolicy”, ale otwierając okno i wdychając świeże powietrze, rzeczywiście wdychasz je nieco świeższe niż sąsiad.

Kolejną prozdrowotną zaletą roślin pnących na elewacji jest pozytywny wpływ na samopoczucie, zwłaszcza psychiczne. Nie od dziś wiadomo, że w towarzystwie roślin czujemy się po prostu lepiej. Kwiaty doniczkowe, czy takie spływające po murach lub pnące się do góry, ożywiają ten smutny, szary, miejski klimat i dodają mu nieco kolorytu.

Beton architektoniczny na elewacji a rośliny

Czy pnącza nie szkodzą elewacji z betonu? Z reguły nie ma takiego problemu, ponieważ pnącza spływają po ścianie lub wspinają się po specjalnej kratce. Jednak jeżeli pozwolimy na dziki rozrost pnącz, może okazać się, że gałązki będą wchodziły w szczeliny i z biegiem czasu prowadziły do mikrokorozji. Pnącza mogą podnosić dachówki i zarastać rynny utrudniając odpływ wody. Elewacja z betonu jest trwała, ale nie niezniszczalna, dlatego aby cieszyć się urokami ściany porośniętej pnączami przez naprawdę długi czas, trzeba po prostu o nią zadbać. Nie jest to jednak specjalnie wymagające i czasochłonne zajęcie. Wystarczy wiosną przycinać pnącza, które zbyt ochoczo zaczynają się wdzierać w mury, a jesienią czyścić elewację oraz rynny ze zgniłych liści.

Elewacja z betonu – jakie rośliny warto hodować?

kwiaty na budynkuDo najpopularniejszych gatunków, które dobrze wyglądają na ścianach należą różnego rodzaju pnącza samoczepne. Polecane są do dekoracji ścian z cegieł lub z kamienia, czyli tam, gdzie rośliny będą miały powierzchnię do przywarcia. Do popularnych pnączy zaliczamy: bluszcz, winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięciolistkowy, milin amerykański, hortensję pnącą, przywarkę.

Z kolei pnącza wspinające się polecane są na ściany gładkie np. ściany z betonu architektonicznego, lub pokryte tynkiem. Wymagają specjalnych podpór lub kratek dookoła których będą mogły owinąć się pędami, wąsami lub ogonkami. Nie szkodzą elewacji i nie stwarzają ryzyka, że z biegiem czasu wykruszą tynk lub beton. Popularne pnącza wspinające to akebia, aktinidia, dławisz, glicynia, kokornak, rdest Auberta, wiciokrzew, winnik, winorośl, powojniki.

Płyty betonowe Modern Concrete na elewacje dobrze czują się w towarzystwie roślinności, czy to tej naziemnej, czy to tej balkonowej w postaci kwiatów doniczkowych, czy wreszcie w towarzystwie roślin pnących się po elewacji z betonu. Zieleń bluszczu i kolory kwiatów doskonale współgrają z szarością budynków.

Udostępnij: