Urządzanie mieszkania od zera jest sporym wyzwaniem. W końcu musimy wziąć pod uwagę nie tylko swoje upodobania stylistyczne, ale także potrzeby pozostałych domowników. Jak przeprowadzić prace wykończeniowe, aby efekt końcowy był zadowalający dla wszystkich? Przestrzegając kilku ważnych zasad aranżacyjnych! Podpowiadamy, od czego zacząć urządzanie mieszkania.

Co to jest stan deweloperski?

Decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy spodziewać się gołych, otynkowanych ścian oraz wylewki położonej na podłodze. Znajdą się w nim także drzwi zewnętrzne, okna, a także instalacja elektryczna i hydrauliczna. Urządzanie surowego wnętrza najlepiej zacząć więc od opracowania planu prac wykończeniowych, dzięki czemu unikniemy ewentualnych błędów.

Nowe mieszkanie – od czego zacząć?

Pusta przestrzeń pobudza wyobraźnię – mając do zaaranżowania duży metraż, możemy podjąć spontaniczne decyzje, których będziemy później żałować. Dlatego też urządzanie nowego mieszkania warto wcześniej skrupulatnie zaplanować. Zacznijmy od wypisania na kartce wszystkich prac do wykonania i określenia ich kolejności. Weźmy jednak poprawkę na to, że niektóre działania wymagają więcej czasu. W końcu na same meble na wymiar trzeba czekać minimum kilka tygodni.

Urządzanie wnętrz – inspiracje

Każdy z nas wyobraża sobie, jak będzie wyglądało jego nowe mieszkanie. Od czego zacząć planowanie wystroju? Nawet jeśli wybraliśmy już określony styl aranżacyjny, powinniśmy przejrzeć magazyny wnętrzarskie oraz zbadać trendy. Dzięki temu poszerzymy swoje horyzonty i wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele pomysłów na urządzanie wnętrz. Inspiracje, które można znaleźć w katalogach, niekoniecznie sprawdzą się w naszym mieszkaniu. Podążając ślepo za modą, narazimy się na przesadę i efekt końcowy nie będzie nas zadowalał. Warto rozważyć więc skorzystanie z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz, którzy połączy wszystkie pomysły w jedną całość.

Decydując się na urządzanie wnętrz, inspiracje mamy już od dawna w swojej głowie. Jest wiele modnych stylów aranżacyjnych, dlatego z pewnością uda nam się wybrać ten, który najbardziej wpisuje się w nasz gust. Klasyczny, skandynawski, minimalistyczny, a może industrialny? Przed podjęciem decyzji warto poznać je wszystkie. Przegląd najciekawszych stylów wnętrzarskich przedstawiliśmy w tym artykule.

Jak urządzić wnętrze od zera?

Urządzanie wnętrz – inspiracjeOd czego zacząć urządzanie nowego mieszkania? Na pewno nie od zakupu poduszek dekoracyjnych, obrusów czy zasłon. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wyborze materiałów wykończeniowych. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie niestandardowych rozwiązań. W ostatnim czasie bardzo popularny jest beton architektoniczny, który ma bardzo szerokie zastosowanie we wnętrzach. Można wykorzystać go na podłodze, schodach, a także ścianach w formie prostokątnych lub kwadratowych płyt. Produkcją i montażem elementów z betonu architektonicznego jest Modern Concrete. Więcej informacji o naszych usługach znajduje się w zakładce „Oferta”.

Dobór kolorów do wnętrza

Kolory mają bardzo duże znacznie podczas urządzania wnętrz. Inspiracje z internetu czy magazynów wnętrzarskich pełne są rozmaitych barw, często bardzo intensywnych. Wykorzystanie ich w swoim mieszkaniu nie jest jednak najlepszym pomysłem. Zbyt duża ilość żywych kolorów może bowiem działać drażniąco, a do tego szybko się znudzić. Lepiej więc postawić na uniwersalne barwy, takie jak biel, beż, szarość czy czerń i dobrać do nich kilka wyraźniejszych akcentów, aby nieco podkręcić aranżację. Ciekawym rozwiązaniem może być też sięgnięcie po monochromatyczność, czyli trend ostatnich miesięcy, o którym pisaliśmy w tym artykule.

Funkcjonalność przestrzeni

Jak urządzić wnętrze od podstaw? Przede wszystkim funkcjonalnie! W tym celu warto podzielić mieszanie na dwie strefy – reprezentacyjną i prywatną. W pierwszej, przeznaczonej tylko dla gości znajdzie się salon, przedpokój, toaleta, jadalnia oraz kuchnia. Dostęp do drugiej, do której należały będą sypialnie i łazienka, będą mieli natomiast wyłącznie domownicy. W aranżacji wnętrza pomocna okazać się może także znajomość zasad ergonomii. O tym, jak stworzyć funkcjonalne warunki w mieszkaniu pisaliśmy między innymi tutaj.