Strona główna » O czym pamiętać urządzając pralnię w domu?

O czym pamiętać urządzając pralnię w domu?

23 sierpnia, 2023

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.22″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” width=”90%” max_width=”90%” make_fullwidth=”on” use_custom_width=”on” width_unit=”off” custom_width_percent=”90%”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” hover_enabled=”0″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” sticky_enabled=”0″]

Mieszkanie w domku jednorodzinnym wiąże się z szeregiem udogodnień poprawiających codzienne funkcjonowanie. To przede wszystkim dodatkowe pomieszczenia, jakie z jednej strony zwiększają życiową przestrzeń, z drugiej pozwalają na mądre, praktyczne wydzielenie miejsc na konkretne czynności.

Takim pomieszczeniem jest na pewno pralnia, która wcale nie musi być duża, aby doskonale spełniała swoją funkcję. O czym jednak pamiętać, gdy się na nią zdecydujemy? Jakie warunki trzeba spełnić, by rzeczywiście jej miejsce w domu było idealnie dobrane?

Gdy mieszkamy w bloku, nie mamy takiej możliwości, a więc wszystko – pralka, sortowana bielizna i środki piorące zalegają w łazience. Psują cały efekt, a wnętrze, które tak starannie urządzaliśmy, dbając o każdy detal, i tak nie prezentuje się tak, jak sobie to wymarzyliśmy. W domku jednorodzinnym w końcu możemy położyć kres tej sytuacji i zabrać te wszystkie “szpecące” przedmioty do pralni. Żeby jednak pralnia była rzeczywiście dobrze zaprojektowana powinniśmy wiedzieć, że…

Wielkość domu ma znaczenie

Jeśli dom jest mały, to raczej nie będzie w nim miejsca na pralnię, a więc pozostanie nam decyzja, czy pralkę wstawiamy do pomieszczenia gospodarczego, czy do ogólnodostępnej łazienki w strefie dziennej. Żeby nie mieć tego dylematu i zastanawiać się, jakie rozwiązanie jest lepsze (a żadne nie jest w pełni zadowalające), lepiej już na etapie projektowania domu, to uwzględnić. Wiadomo, że najważniejsze są wnętrza, w których będziemy funkcjonować na co dzień: sypialnia, kuchnia, łazienka, ale przy tym planowaniu pamiętajmy też o tym niepozornym, a jakże ważnym pomieszczeniu. Tak więc, czy wybieramy gotowy projekt, czy zamawiamy go u architekta, zawsze zwracajmy na to uwagę!

Pralnia to nie tylko pralka

Jeśli chcemy, aby to pomieszczenie rzeczywiście było komfortowe, powinniśmy umieścić też tu dużą umywalkę lub zlew, miejsce, gdzie wyprasujemy bieliznę, pojemniki na ubrania, ewentualnie suszarkę automatyczną. Przydatny też będzie prosty regał z półkami, który ułatwi sortowanie i porządkowanie ubrań. Pamiętając o tym, mamy pewność, że pralnia będzie miejscem kompletnym z całym zestawem niezbędnych sprzętów i akcesoriów.

Miejsce pralni powinno być przemyślane

Najlepiej ją zaplanować w strefie prywatnej na poddaszu – blisko łazienki, ale też sypialni oraz garderób i szaf. To zdecydowanie ułatwi pracę, gdyż nie trzeba będzie nosić prania po całym domu. Niektórzy właśnie tu popełniają podstawowy błąd, gdy decydują się na to pomieszczenie na przykład w piwnicy. Nie jest to praktyczne, a będzie wiązać się z niewygodą, pokonywaniem niepotrzebnego dystansu, który na dłuższą metę zacznie irytować.

Warto przestrzegać tych zasad, gdy na poważnie zaczniemy myśleć o pralni w domu. Jak wspomnieliśmy, trzeba to uwzględniać  już na etapie wyboru projektu, bo później, gdy już nasz dom powstanie, wydzielenie tego miejsca będzie trudniejsze. Pamiętając o tym, jak i o innych warunkach, które wymieniliśmy w artykule, mamy pewność, że korzystanie z pralni będzie jak najbardziej komfortowe.

Sprawdź także nasze pomysły na:

[/et_pb_text][et_pb_post_slider posts_number=”4″ include_categories=”1″ orderby=”rand” more_text=”Przeczytaj” excerpt_length=”200″ show_meta=”off” use_text_overlay=”off” admin_label=”Slider z postami” _builder_version=”3.16″ background_color=”rgba(178,178,178,0.49)” custom_padding=”|||” custom_padding_tablet=”|||” custom_padding_phone=”|||” auto=”on” auto_speed=”5000″ box_shadow_style=”preset6″ box_shadow_blur=”10px” box_shadow_color=”rgba(0,0,0,0.1)” remove_inner_shadow=”off” hide_content_on_mobile=”off” hide_cta_on_mobile=”off” show_inner_shadow=”on” button_letter_spacing_hover=”0″ button_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover_enabled=”on” button_letter_spacing__hover=”0″ button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover_enabled=”off”] [/et_pb_post_slider][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Udostępnij: