Strona główna » Nowoczesne domy – co decyduje o ich stylu? 5 cech nowoczesnych wnętrz

Nowoczesne domy – co decyduje o ich stylu? 5 cech nowoczesnych wnętrz

23 sierpnia, 2023

Jesteś miłośnikiem nowoczesnego stylu i marzysz o innowacyjnie zaaranżowanych wnętrzach Twojego mieszkania? Poznaj 5 najważniejszych wyróżników pomieszczeń zaprojektowanych w takiej konwencji. Sprawdź, jak urządzić dom nowocześnie.

1. Prostota i przejrzystość aranżacji

Myśląc o nowoczesności w architekturze czy aranżacji wnętrz nie sposób nie wspomnieć o szczególnym zamiłowaniu do prostoty, jako wiodącym wyróżniku tego stylu. Warto wiedzieć, że powstanie nowoczesnego sposobu urządzania domowych przestrzeni było wyrazem protestu przeciw bogatym zdobieniom i ornamentom tak charakterystycznym dla schyłku XIX wieku.

Współczesne domy nowoczesne kochają:

 • przejrzystość,
 • proste linie,
 • geometryczne kształty.

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, nasuwa się również wniosek, że styl nowoczesny to pewnego rodzaju hołd dla funkcjonalności. Nowoczesne wnętrza mocno stawiają na wygodę użytkowania i utrzymywania domu w czystości. Łatwiej przecież usuwać wszelki kurz i zabrudzenia z gładkich powierzchni, które nie są przesycone dekoracjami, niż z obszarów, w których pełno jest zagłębień czy też z dużej ilości ozdób i bibelotów wyeksponowanych w mieszkaniu.

Z tego właśnie względu rezygnuje się ze skomplikowanych elementów na rzecz prostych, harmonijnych kształtów i materiałów o stonowanych kolorach i fakturze, które nie odwracają uwagi domowników. Daje się temu wyraz także m.in. podczas wyboru mebli (np. tapicerka kanapy, foteli czy krzeseł zazwyczaj nie może być pikowana czy przesadnie zdobiona haftami).

2. Jasność i przestrzeń wnętrza

Nie bez powodu projekty domów nowoczesnych często charakteryzuje duża ilość okien i przeszklonych drzwi czy przeszklenia, które nieraz stanowią nawet całą ścianę. Styl modernistyczny uwielbia jasne, dobrze oświetlone przestrzenie.

Jak możesz uzyskać efekt wnętrza pełnego światła?

 • Rezygnując z niepotrzebnych elementów dekoracyjnych umieszczanych na stoliku kawowym, szafkach czy komodach.
 • Otwierając kuchnię na salon czy też łącząc pokój dzienny z przedpokojem.
 • Decydując się na duże obszary przeszklenia i przezroczystości.

3. Nowoczesne elewacje i podłogi

Urządzając swój innowacyjny dom, zamiast klasycznych farb, kolorowych tapet i dywanów sięgnij raczej po ceglane płytki, deski o niezbyt wyszukanej fakturze słojów i gładkie panele. Domeną nowoczesnych domów są również ściany z betonu architektonicznego (po inspiracje aranżacyjne z użyciem tego materiału możesz sięgnąć do tego wpisu).

Rozważ użycie właśnie tego materiału na ścianach pokoi, a także na nowoczesnej elewacji, ponieważ zwykle w projektach modernistycznych mieszkań dominują odcienie szarości (więcej o barwach charakterystycznych dla stylu nowoczesnego opowiemy Ci w ostatnim podpunkcie).

4. Dekoracje ograniczone do minimum

W wielu nowoczesnych domach zauważysz, że dodatki pojawiają się bardzo rzadko, jednak nie rezygnuje się z nich zupełnie. Styl nowoczesny dba o detale, stawia na solidność, a zadaniem nowoczesnych wnętrz jest wprowadzanie domowników w stan odprężenia i spokoju. Stąd tak ważne jest, aby wszystkie elementy były ze sobą w idealnej harmonii.

Wybierając dodatki, zastanów się np. nad obrazami (bez zdobionych ram) przedstawiającymi abstrakcyjne wizje lub konstrukcje geometryczne. Styl nowoczesny szczególnie lubi materiały takie jak szkło, metal, marmur czy granit. Weź to pod uwagę kompletując zestawy dodatków do każdego ze swoich pokoi.

5. Podstawowa paleta barw w nowoczesnych domach

Jak urządzić dom nowocześnie wykorzystując do tego kolory? Wybieraj wyłącznie stonowane barwy, a bardziej soczyste kolory zarezerwuj wyłącznie do bardzo małej ilości dodatków (np. żółte lub złociste poduszki akcentujące wystrój salonu, zielona lampa, która przyciągnie wzrok w sypialni, niebieski lub czerwony chlebak, który wyróżni się w kuchni).

sypialnia minimalizm białaPamiętaj, że domy nowoczesne uwielbiają przede wszystkim:

 • biel,
 • czerń,
 • beż (wszystkie odcienie),
 • szarość (wszystkie odmiany),
 • minimalną dozę intensywnych kolorów (elementy dekoracyjne, dodatki).

Nie bój się wykorzystywać powyższej palety kolorystycznej, jako bazowej wykańczając, a później urządzając swoje nowoczesne wnętrza. Odpowiednio łącząc te barwy uzyskasz wspaniały efekt przejrzystości, bez niepotrzebnego chaosu i nudy.

Uważaj jedynie, by nie przeładować swoich wnętrz jaskrawymi kolorami, niepotrzebnymi przedmiotami i niefunkcjonalnymi sprzętami. Ma być przede wszystkim czysto, prosto i przejrzyście. Będziesz pozytywnie zaskoczony, jak urządzone w ten sposób nowoczesne wnętrza pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie i efektywny wypoczynek całej rodziny w domowym zaciszu.

Udostępnij: