Nie jest prostą sprawą zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, by doskonale spełniała nasze oczekiwania. Problemem może być urzeczywistnienie wizji, które do tej pory pozostawały jedynie w sferze wyobrażeń. Aby być zadowolonym z efektów, należy unikać błędów, które mogą wpłynąć bardzo negatywnie na efekt naszych prac. Czego się wystrzegać?

Unikajmy niepotrzebnej przesady

Nie są wskazane zbyt duże kombinacje. To dotyczy zarówno pomieszania stylów, jak i za dużej ilości rzeczy. Przesada w obu tych aspektach sprawi, że osiągniemy rezultat przeciwny do zamierzonego. Jeżeli nosimy się z zamiarem dokonania zmian aranżacyjnych w mieszkaniu, to musimy zastanowić się nad tym, jaki styl jest nam najbliższy i pod tym kątem dobierać sprzęty. Oczywiście pewne odstępstwa nie są strasznym błędem, jednak warto trzymać się przyjętej koncepcji, żeby całość nie wymknęła nam się spod kontroli. Im większe doświadczenie mamy w dekorowaniu wnętrz, tym bardziej możemy sobie pozwolić na improwizację.

Natomiast ci, którzy nie czują się w tej dziedzinie pewnie, powinni zdecydowanie trzymać się przyjętego planu. Ważną wskazówką jest to, że chodzi o jednolity styl nie tylko w obrębie jednego pomieszczenia, lecz również całego domu. Tak, aby mieszkanie w jednym klimacie. Nie wolno przesadzać także z ilością. Więcej wcale nie znaczy lepiej, co szczególnie dotyczy właśnie wystroju wnętrz.

Kolor jest naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem

Kolor ma ogromną moc. W przypadku aranżacji wnętrz, odcienie na ścianach, barwy mebli i dodatków wpływają na efekt. Dlatego właśnie należy podejść bardzo poważnie do kwestii wyboru. Na pewno zbyt ciemne i jednolite kolory nie wpłyną dobrze na odbiór wnętrza, nie mówiąc już o tym, że optycznie zmniejszają pomieszczenie. Podobnie jest, gdy chodzi o zbyt dużą ilość różnych barw, ponieważ może to powodować wrażenie przesytu i nieładu. Lepiej postawić na maksymalnie dwa lub trzy odcienie, które będą dominowały. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na jasne ściany, które rozjaśnią pomieszczenie i będą swego rodzaju tłem dla ciemniejszych dodatków i mebli.

Poszczególne kolory nie będą wtedy ze sobą niepotrzebnie konkurowały. Jeśli już chcemy pokusić się o jakiś jeden wyrazisty akcent, to można zrobić to na jednej ze ścian, która będzie miała oryginalną fakturę lub barwę, czy też będzie wykonana z innego materiału.

Nie lekceważmy roli oświetlenia

Wiele osób zapomina, jak duże znaczenie ma oświetlenie. Jego właściwy dobór jest ogromnie istotny, jeśli zależy nam na ciekawym klimacie w domu. Nie lekceważmy tego elementu aranżacji. Nie poprzestawajmy jedynie na górnym świetle, które nie tworzy tak przytulnej atmosfery, jak dodatkowe lampy stojące, stołowe, czy taśmy LED umieszczone w załomach podwieszanego sufitu. Podkreślmy z jego pomocą ważność pewnych elementów, które dzięki temu uda się ładnie wyeksponować. Praktyczna rola lamp również powinna zostać wzięta pod uwagę. W ten sposób stworzymy na przykład przyjemny kącik do czytania, który będzie nam służył na co dzień.

Warto wziąć sobie do serca powyższe rady, aby cieszyć się pięknie urządzonym, gustownym i funkcjonalnym wnętrzem domu. Oczywiście to nie wszystkie wskazówki, którymi dobrze jest się kierować podczas prac dekoratorskich, natomiast na pewno są jednymi z ważniejszych.