Strona główna » Mur oporowy, czyli ciekawe miejsce na wyróżniający się kwietnik

Mur oporowy, czyli ciekawe miejsce na wyróżniający się kwietnik

23 sierpnia, 2023

Stworzenie ciekawie urządzonego ogrodu to spore wyzwanie, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem dużej i różnorodnie ukształtowanej przestrzeni. Liczne nierówności terenu choć mogą wzbudzać konsternację, posiadają również wiele atutów. Pozwalają bowiem na wzbogacenie ogrodu małą architekturą taką jak mur oporowy, dzięki któremu ogród zyskuje ciekawą dekorację o bardzo praktycznym zastosowaniu.

Mur oporowy w ogrodzie – dla kogo?

Mur oporowy to konstrukcja, która zabezpiecza grunt przed osuwaniem, najczęściej na terenach o różnych poziomach. Dzięki niemu możliwe jest umocnienie skarp i skracanie ogrodowych stoków, a także wyodrębnienie w ogrodzie ozdobnych tarasów. Tego typu rozwiązanie poleca się więc zwłaszcza właścicielom ogrodów piętrowych, jako funkcjonalne zabezpieczenie usypanej ziemi i urozmaicenie nierównego terenu. Jednak mur oporowy to konstrukcja, która z powodzeniem może stać się również dekoracją terenów zielonych o płaskiej powierzchni. Możliwości jest tu mnóstwo – mury oporowe w ogrodzie z powodzeniem pełnią rolę ogrodzenia (więcej o tym rozwiązaniu w tym artykule), kwietnika, skalniaka czy rabaty. Za ich pomocą możliwe jest również budowanie siedzisk, podjazdów, tarasów i schodów. Mnogość zastosowań pozwala na dobre dopasowanie takiej konstrukcji do potrzeb aranżacyjnych niemal każdego ogrodu.

Porady konstrukcyjne

Decydując się na mur oporowy w ogrodzie warto pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim, aby postawić taką konstrukcję zgodnie z prawem budowlanym należy zdobyć pozwolenie na budowę. Możliwe jest samodzielne postawienie muru do wysokości 1.2 m, pod warunkiem, że nie będzie wymagał on zbrojenia lub głębokiego fundamentowania. Wyższe konstrukcje muszą być zaprojektowane przez osobę z odpowiednimi budowlanymi uprawnieniami. Warto jednak pamiętać, że mur oporowy nie zostanie uznany za samowolę budowlaną jeśli powstał w celach dekoracyjnych (a nie, aby podtrzymywać grunt).

Po zdobyciu pozwolenia, czas na wybór materiału, z którego ma powstać mur. Tu możliwości jest dużo i przy wyborze warto pamiętać, aby konstrukcja pozostawała spójna z innymi elementami ogrodu (takimi jak np. ścieżki, schody, a nawet elewacja pobliskich budynków). Dzięki temu zachowasz harmonię aranżacji i w pełni wykorzystasz dekoracyjne możliwości tej małej architektury. Materiały najczęściej wykorzystywane do budowy murów oporowych w ogrodzie to:

  • Kamień – w budowie murów wykorzystuje się wiele różnych naturalnych rodzajów tego surowca. Do najdroższych rozwiązań należą konstrukcje z granitu. Skała ta charakteryzuje się dużą wytrzymałością i opornością na ścieranie oraz mróz. Nieco tańszą opcją są mury oporowe wykonane z bazaltu, które przyciągają oko ze względu na swój intensywny czarny kolor. Najczęściej jednak do budowy wykorzystywany jest piaskowiec ze względu na niską cenę, łatwość obróbki i różnorodną kolorystykę;
  • Bloczki betonowe – to bardzo popularne i tanie rozwiązanie. Mur oporowy z bloczków betonowych często wygląda jak wykonany z kamienia, zwłaszcza jeśli wykorzystano w nim różnorodne faktury i efekt postarzania betonu. Do ozdobnych konstrukcji często wykorzystuje się również prefabrykaty betonowe, które posiadają wiele różnorodnych elementów budowlanych i również mogą imitować inne materiały np. cegłę lub piaskowiec.
  • Gazony – to obszerne betonowe donice ogrodowe. Podobnie jak bloczki na mur oporowy skutecznie stawiają opór osuwającej się ziemi. Budowanie z nich jest mniej czasochłonne niż w przypadku innych materiałów, ponadto można je obsadzić kwiatami, co z pewnością znacznie zwiększa ich walor dekoracyjny;
  • Drewno – wykonane z nich konstrukcje są piękne i naturalne. Do budowy wykorzystuje się pnie, konary i deski zarówno z drewna rodzimego, jak i egzotycznego. Użyte do budowy drewno powinno być przy tym odpowiednio zaimpregnowane.

Mała architektura w dekoracji ogrodu

dekoracje ogroduJak wspomnieliśmy mury oporowe pełnią różnorodne funkcje dekoracyjne. W dużych ogrodach, a także tam gdzie teren jest w miarę równy, konstrukcje tego typu mogą po prostu pełnić rolę ogrodzenia. Jeśli chcesz więc urozmaicić wizualnie przestrzeń i oddzielić od siebie poszczególne części ogrodu, warto zdecydować się na mur oporowy prefabrykowany. Wchodzące w jego skład dekoracyjne elementy pozwalają na stworzenie różnorodnych konstrukcji, które doskonale dopasują się do potrzeb aranżacyjnych twojego ogrodu. Do ciekawych rozwiązań należą również skarpy, skalniaki i rabaty umocnione murem oporowym betonowym. Wytrzymałość betonu zapewni doskonałą podporę takich konstrukcji, a jego faktura i kolory nadadzą przestrzeni minimalistycznego i eleganckiego charakteru. Z płyt betonowych łatwo wykonasz również kwietniki lub duże donice na kwiaty.

Intrygujący efekt można uzyskać zwłaszcza przy wykorzystaniu wspomnianych wcześniej bloczków na mur oporowy, szczególnie takich o ciekawej fakturze. Mnogość wariantów tych elementów pozwoli na precyzyjne dobranie takich, które najlepiej skomponują się z pozostałymi elementami ogrodu, tworząc zachwycającą wizualnie harmonię. Z kolei jeśli nie masz czasu na budowanie własnych konstrukcji i zależy ci na małej architekturze naprawdę dobrej jakości, polecamy zakup gotowych donic i elementów wykonanych z betonu (łatwo zamówisz je np. na stronie Modern Concrete). To ponadczasowe rozwiązanie, które będzie ozdobą ogrodu na lata.

Udostępnij: