Strona główna » Mieszkanie dla singla i singielki – jak je urządzić dobrze i nie żałować?

Mieszkanie dla singla i singielki – jak je urządzić dobrze i nie żałować?

23 sierpnia, 2023

Mieszkanie dla singla może, a nawet powinno, być urządzone praktycznie. Mieszkając w pojedynkę, bez przeszkód można to zrobić i osiągnąć ciekawe, praktyczne efekty aranżacyjne, bez konieczności wkładania dużej ilości pracy. Kawalerka dla singla powinna być przede wszystkim praktyczna, wygodna i funkcjonalna.

Lokum dla jednej osoby – duże czy małe?

kawalerka dla singla kuchnia Teoretycznie jedna osoba nie potrzebuje wiele miejsca, więc jeżeli zastanawiasz się nad wynajmem lokalu tylko dla siebie, to kawalerka wystarczy, by poczuć się swobodnie, a jednocześnie zbytnio nie nadszarpnąć domowego budżetu. W takich niewielkich mieszkaniach trzeba jednak dobrze rozplanować przestrzeń.

Jeżeli nie zamierzasz wynajmować lokalu, a szukasz czegoś na stałe, to mieszkanie dla singla powinno być większe, ze względu na to, że z singla może zrobić się para, a później rodzina; różne bywają koleje losu. Dlatego lepiej zainwestować w coś przyszłościowego, i jeżeli są takie możliwości, wybrać większe mieszkanko. Jeżeli nie, kawalerka dla singla musi być dobrze urządzona.

Praktyczna kawalerka dla singla – to możliwe!

mieszkanie dla jednej osoby pokój kawalerkaO czym trzeba pamiętać, urządzając mieszkanie dla singla? Przede wszystkim o zagospodarowaniu przestrzeni. Na niewielkich powierzchniach mieszkalnych z reguły zawsze pojawia się deficyt miejsca; trzeba lawirować pomiędzy meblami, domowymi akcesoriami i innymi przedmiotami, które zabierają choćby kilka centymetrów cennego miejsca. Czy jest na to rozwiązanie?

Warto wyposażyć się w wielofunkcyjne meble, czyli takie, z których można wycisnąć 150% albo i 200% funkcjonalności. Zamiast zwykłego łóżka, które zajmuje sporo miejsca, możesz rozejrzeć się za łóżkiem z szufladami, składanym lub chowanym w szafę. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie sporej przestrzeni w dzień, a nocą cieszyć się swobodnym wypoczynkiem.

Dobrym rozwiązaniem są szafy wielofunkcyjne, umożliwiające lepsze zarządzanie garderobą. Może się wydawać, że taka szafa to mebel sporych gabarytów, ale dzięki temu, że jest pojemna i daje dużo możliwości „zarządzania” garderobą, pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Niezależnie od tego, czy mieszkasz sam, czy z rodziną, szafy wielofunkcyjne to naprawdę dobra inwestycja.

Kuchnia – przemyśl ją dobrze

Mieszkanie dla singla musi mieć praktycznie urządzoną kuchnię. W kawalerkach i niewielkich mieszkaniach często mamy do czynienia z sytuacją, gdy kuchnia jest tak naprawdę małym aneksem połączonym z pokojem. Pamiętajmy, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dlatego warto zdecydować się właśnie na jasną kolorystykę kuchni i pokojów. Białe ściany zdadzą egzamin, ale jeżeli mielibyśmy coś doradzić, to polecamy ściany z jasnego betonu architektonicznego w kuchni. Nie dość, że będą wyglądały oryginalnie i nadadzą nietypowego wyglądu kawalerce, to jeszcze optycznie powiększą przestrzeń. Zobacz nasze realizacje pomieszczeń, w których wykorzystaliśmy właśnie takie rozwiązanie.

Łazienka w mieszkaniu dla singla

Łazienka jest miejscem, w którym chcemy czuć się swobodnie, a nie klaustrofobicznie. Powinna być łatwa do utrzymania w czystości i wykonana z materiałów odpornych na wilgoć. I tu po raz kolejny polecamy płyty betonowe. Na podłodze najlepiej sprawdzą się kafelki (koniecznie szorstkie), za to na ścianach płyty z betonu architektonicznego nadadzą wnętrzu unikalnego charakteru, nie przytłoczą i staną się dobrą podstawą do stworzenia ciekawej, łazienkowej aranżacji.

Dom dla singla – tu można wszystko

Skupiliśmy się na kawalerce i małym mieszkaniu, ale przecież samotna osoba wcale nie musi być skazana na mały metraż. Dom dla singla to całkiem dobry pomysł, zwłaszcza pod kątem przyszłościowym. Jeżeli tylko masz środki finansowe, to inwestycja we własny, nawet niewielki dom będzie dużo lepsza. A jeżeli nadal zastanawiasz się, co wybrać, dom czy mieszkanie, przeczytaj co na ten temat pisaliśmy w innym artykule.

Zaletą domu jest to, że można w nim niemal wszystko; nie musisz ograniczać się do małej przestrzeni, nie musisz zważać na sąsiadów budując kino domowe i możesz pełnymi garściami czerpać z przywilejów bycia singlem lub singielką. A gdy postanowisz coś zmienić w swoim życiu, na przykład status singla/singielki, będzie mnóstwo miejsca dla innych członków rodziny. Wbrew pozorom inwestycja w dom, nie jest aż tak dużo droższa niż mieszkanie, niż to się wydaje. Nad tym, co wybierzesz, musisz się zastanowić samodzielnie, a my chętnie pomożemy w doborze materiałów wykończeniowych na ściany, elewacje i schody – płyty z betonu architektonicznego.

Udostępnij: