Dom czy mieszkanie – mieszkanie czy dom? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, więc jeżeli stoisz przed tym niełatwym wyborem, warto dobrze się zastanowić. W tym artykule nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co wybrać dom czy mieszkanie, gdyż to zależy od wielu czynników; postaramy się jednak zebrać i zestawić ze sobą argumenty przemawiające za oboma rozwiązaniami. Co lepiej? Co taniej? Co korzystniej?

Co wybrać dom czy mieszkanie? Trudne pytania

dom czy mieszkanie co wybraćRynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany i bez trudu można znaleźć lokal w kosztach dopasowanych do własnych możliwości i zasobności portfela. Zazwyczaj mieszkanie będzie tańsze od domu jednorodzinnego, głównie ze względu na powierzchnię, ale to tylko ogólna reguła.

Z łatwością można wyobrazić sobie sytuację, w której mieszkanie w centrum Warszawy będzie zdecydowanie droższe np. ok. 900 tys zł, niż dom w stanie deweloperskim na przedmieściach Krakowa, który można nabyć już za ok. 570 tys zł. Dlatego finanse (choć ważne) nie powinny być głównym i jedynym czynnikiem decydującym o wyborze.

Mieszkanie w bloku czy dom? Plusy i minusy

  • Dom czy mieszkanie – plusy mieszkania – niewątpliwą zaletą mieszkania w bloku, apartamentowcu itp. jest to, że odpada spora część obowiązków związanych z koniecznością utrzymania działki i zewnętrznej część budynku. To naprawdę wygodne zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za domowym majsterkowaniem. Mieszkanie jest też tańsze w utrzymaniu, łatwiejsze do ogrzania, nie trzeba palić w piecu, by zagrzać w kaloryferach, a ciepło idzie z miejskiej kotłowni lub z alternatywnych źródeł. Kolejnymi zaletami są stosunkowo wygoda, niewielki czynsz oraz opłaty.

  • Dom czy mieszkanie – minusy mieszkania – Mimo iż mieszkanie w bloku jest wygodne, to jednak nie jest pozbawione wad. Lokale są o wiele mniejsze powierzchniowo niż domy, wyłączając sytuacje, w których kogoś stać na rozległy apartament. Zazwyczaj mieszkania mają powierzchnię ok. 30-100 m2, co jest zaledwie ułamkiem tego, co może zaoferować dom jednorodzinny z kilkoma piętrami. Bolączką mogą być też sąsiedzi (choć nie muszą) – zbyt hałaśliwi, czepialscy, nieprzyjemni czy po prostu nam niepasujący. Z drugiej strony trzeba pilnować, by samemu nie stać się takim nieprzyjemnym sąsiadem, dlatego w mieszkaniu nie poszalejemy, nie zrobimy domówki do białego rana, bo z pewnością komuś będzie to przeszkadzało. W mieszkaniu panują zasady współżycia lokatorskiego, co niekoniecznie jest minusem, ale ogranicza swobodę. Jeżeli lubisz głośno słuchać muzyki, zapraszasz gości na całonocne imprezy, masz gromadkę hałaśliwych dzieci lub po prostu nie chcesz użerać się z sąsiadami i zastanawiasz się, czy wybrać mieszkanie w bloku czy dom, może lepszym rozwiązaniem będzie kupno lub budowa domu jednorodzinnego?

  • Dom czy mieszkanie – plusy domu – czy warto budować dom? Tak, jeżeli lubisz swobodę, przestrzeń i chcesz mieć ogródek (nawet niewielki). Dom to zdecydowanie więcej powierzchni użytkowej (piwnica, piętra, poddasze, garaż, ogród). To również wolność, o której pisaliśmy wyżej. Oczywiście nadal trzeba liczyć się z sąsiadami, ale już nie trzeba chodzić na paluszkach. Na własnej działce można robić zdecydowanie więcej rzeczy niż w mieszkaniu w bloku. Dom jest rozsądniejszym rozwiązaniem dla rodzin wielodzietnych oraz wielopokoleniowych.

  • Dom czy mieszkanie – minusy domu – czy warto kupić dom? Mimo niewątpliwych plusów, zakup domu ma też pewne minusy. Przy własnym domu jest zdecydowanie więcej pracy niż w mieszkaniu i ciągle trzeba coś poprawiać. A to dach zaczyna przeciekać, a to ściany trzeba odczyścić i odnowić, a to okna wymienić, taras wyremontować, zadbać o ogród, naprawić to i owo. W domu ciągle coś się dzieje i coś wymaga reperacji, nawet jeżeli jest to nowy budynek. Trzeba pamiętać, że zimą będzie sporo odśnieżania, jesienią grabienia, a wiosną i latem wiele obowiązków w ogródku, o ile nie chcemy aby działka szybko nie zamieniła się w gąszcz. W domu trzeba być własnym administratorem, ponieważ nikt nie za łatwi za ciebie problemów z kanalizacją, hydrauliką, przewodami kominowymi, wentylacyjnymi, ogrzewaniem itd. Posiadanie domu to sporo swobody i przywilejów, ale też znacznie więcej obowiązków. Wyższe są również ogólne koszty utrzymania.

Co lepiej dom czy mieszkanie? Twój wybór!

dom czy mieszkanie w blokuPrzedstawiliśmy kilka zalet i wad mieszkania oraz domu, ale wybór należy do Ciebie, gdyż tak naprawdę nie ma jednego, idealnego rozwiązania. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i tego, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na bieżące zajmowanie się lokum. Mieszkanie jest wygodniejsze i wiąże się z nim mniej obowiązków, dom jest lepszy pod względem swobody. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mieszkanie czy dom, jedno możemy zagwarantować – i tutaj, i tutaj bardzo dobrze będą prezentowały się ściany z wewnętrznych płyt betonowych Modern Concrete.