Strona główna » Malowanie mebli – czym pomalować stare meble i jak się do tego zabrać?

Malowanie mebli – czym pomalować stare meble i jak się do tego zabrać?

23 sierpnia, 2023

A gdyby tak zużytych rzeczy nie wyrzucać, lecz spróbować je odnowić, przemalować i podarować im drugie życie? O ile pewne meble to typowe „jednorazówki”, które po kilku latach nadają się wyłącznie na śmietnik, o tyle w wielu polskich domach wciąż znajdują się eleganckie, choć nieco już podniszczone meble z litego drewna lub innych, wytrzymałych materiałów. Rzeczy warte kilka albo kilkanaście tysięcy złotych szkoda po prostu wyrzucić tylko dlatego, że nieco nadgryzł je ząb czasu. Jak pomalować meble i czy warto to zrobić?

Renowacja a może redekoracja?

Z meblami jest jak z ubraniami – niekiedy trzeba je zmienić na nowe, innym razem wystarczy odświeżenie, a czasami można pobawić się w kreatora mody i ze starego mebla, zrobić nowy, według własnej koncepcji. I nawet nie trzeba mieć do tego specjalistycznego warsztatu, wystarczy trochę czasu, chęci i pomysłowości. Zakres prac zależy od tego, czy mebel jest zniszczony i wymaga gruntownej renowacji, czy może tylko drobnego podrasowania. Od tego zależy też czym pomalować meble i jakich narzędzi użyć. Z pewnością będą potrzebne:

  • farby do mebli

  • zestaw pędzli

  • rozpuszczalnik

  • zestaw szmatek

  • szlifierka

  • folia zabezpieczająca

  • inne akcesoria zależne od zakresu prac

Jak pomalować meble i od czego zacząć?

jaką farbą pomalować stare mebleRenowację mebli trzeba zacząć zawsze od ściągnięcia starej powłoki malarskiej, czy to będzie farba, czy lakier, czy lakierobejca, zawsze na początku należy oczyścić powierzchnię, zwłaszcza jeżeli są to drewniane meble.

Jak pomalować drewniane meble, by zachować ich pierwotny wygląd? Trzeba zeszlifować powłokę, wyrównać ją i zaszpachlować ewentualne ubytki w drewnie – rysy, skazy, nierówności, dziury po sękach itd. Na tym etapie należy również dokonać ewentualnych napraw: skleić poluzowane elementy, dokręcić śruby, uzupełnić ubytki czy wymienić części, które już nie poddadzą się naprawie.

Po przygotowaniu mebla czas na jego malowanie. I tu pojawia się pytanie: czym pomalować meble, by dobrze się prezentowały? Jest kilka możliwości: specjalna farba do mebli, lakier lub lakierobejca, farba kredowa lub okleina (folia) – ta ostatnia wprawdzie farbą nie jest, ale można dzięki niej osiągnąć naprawdę ciekawe efekty, dlatego warto o niej wspomnieć.

No dobrze, w takim razie, jaką farbą pomalować meble? Wszystko zależy od rodzaju mebla i materiału, z którego został wykonany. Jeżeli powierzchnia jest jednorodna, czysta i gładka, z widocznymi słojami lub bez, można pokryć ją powłoką transparentną, czyli taką, przez którą będzie widoczna oryginalna struktura drewna. Może to być bejca, lakierobejca, lakier bezbarwny albo olej. Jeżeli chcesz nadać jakiegoś koloru, ale jednocześnie pozostawić widoczną strukturę, użyj farb częściowo kryjących do mebli drewnianych. Jeżeli natomiast nie ma żadnej struktury lub mebel jest bardzo zniszczony, to dla zamaskowania niedoskonałości wykorzystaj farby całkowicie kryjące. Lakiery i farby kryjące polecane są też do powierzchni wystawionych na zabrudzenia, zalanie wodą, uszkodzenia mechaniczne itd.

Do renowacji mebli, które nie są antykami i nie wymagają podkreślania oryginalnej struktury drewna, szczególnie polecane są farby kredowe, dzięki którym można uzyskać rozmaite efekty, w zależności od konkretnego rodzaju, bo tych jest kilka. Farby kredowe można nakładać również na nieprzeszlifowane powierzchnie, co znacznie przyspiesza cały proces.

A jeżeli nadal nie wiesz, jaką farbą pomalować meble, to polecamy zastanowić się nad jakąś ciekawą okleiną np. z folii karbonowej o szorstkiej fakturze. Takie rozwiązanie sprawdzi się, zwłaszcza do mebli ze zwykłej płyty, których nie ma sensu malować, wtedy folia o ciekawej fakturze „zrobi robotę”.

Jak pomalować stare meble, czyli coś nowego z czegoś starego

Cały proces nie jest zbyt skomplikowany. Po oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków oraz naprawieniu uszkodzeń należy nałożyć kilka warstw farby lub lakieru, zgodnie z instrukcją producenta farby. Do dużych powierzchni najlepiej używać szerokich pędzli, natomiast wąskich do malowania detali. Każdy element warto malować osobno po zdemontowaniu i pozostawić go do wysuszenia.

Tak odnowiony mebel: szafka, półka, stół, krzesło czy cokolwiek innego z pewnością będzie doskonałym dodatkiem do Twojego mieszkania, a Ty nie tylko zaoszczędzisz, ale przede wszystkim zyskasz satysfakcję własnoręcznie wykonanego mebla (nawet jeżeli to było tylko malowanie). Samodzielnie odrestaurowane drewniane meble doskonale komponują się do industrialnych wnętrz z betonu architektonicznego od Modern Concrete. Sprawdź więcej możliwości.

Może Cie zainteresować:
nowoczesne blaty kuchenne

tarasy betonowe

donice ogrodowe z betonu architektonicznego

Udostępnij: