Strona główna » Lustro jako element wystroju. Przedmiot bardziej tajemniczy niż się wydaje

Lustro jako element wystroju. Przedmiot bardziej tajemniczy niż się wydaje

23 sierpnia, 2023

Podobno stłuczenie lustra przynosi 7 lat pecha. W Feng Shui uważa się, że lustra odbijają energię „chi”, a w wierzeniach ludowych można spotkać się z twierdzeniem, że obnażają prawdziwą naturę człowieka. Podobno zwierciadła w domu chronią mieszkańców przed złymi siłami. Oczywiście, jeżeli wierzyć w takie rzeczy. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że elementy te są obowiązkowymi dodatkami do mieszkania.

Dlaczego zwierciadła zagościły nawet w popkulturze?

Mogłoby się wydawać, że lustro jak lustro, ot przedmiot codziennego użytku, taki sam jak szczotka do włosów, szafa na ubrania czy lampa. Dla nas, współczesnych ludzi, lustro oraz widok własnego odbicia nie jest czymś niezwykłym. Jednak nie zawsze tak było. Zanim ludzie poznali prawa optyki, widok własnej twarzy odbijającej się od jakiejś powierzchni był niczym magia, napawał lękiem, budził niepokój o kradzież duszy i kojarzył się z innym, odwróconym światem. W ten sposób narodziło się wiele przesądów.

Nieco później, gdy ludzkość zaczęła zdobywać wiedzę o świecie i prawach fizyki, a zwierciadła zagościły w domach bogaczy, nadal przypisywano im magiczne właściwości. Na lustra mało kto mógł sobie pozwolić, a dopiero w XIX wieku stały się powszechne w mieszczańskich domach i od tej pory stopniowo następowało ich obdzieranie z magicznej natury. Mimo to, pewien „respekt” do zwierciadeł pozostał do dziś i chyba nikt nie ryzykowałby zbijania lustra – nawet jeżeli jest to bezpodstawny przesąd, to po co ryzykować? Na szczęście, nawet gdyby się to przypadkowo zdarzyło, jest prosty sposób na odgonienie pecha – zgodnie z zasadami Feng Shui wystarczy zebrać wszystkie odłamki i usunąć je z mieszkania. Wtedy równowaga zostanie zachowana. Logiczne.

Wystrój wnętrz. Jak ozdobić lustro i pomieszczenie?

Zwierciadło to idealny element aranżacyjny, pozwalający optycznie powiększyć wnętrze, rozjaśnić je i doświetlić oraz zamaskować pewne niedoskonałości w wystroju. Jako dekoracja może stanowić dodatek do każdego pokoju, jako element użytkowy musi znaleźć się przynajmniej w łazience oraz garderobie, w przedpokoju i pokoju gościnnym.

Wybór ozdobnego lustra nie jest wcale prosty, gdyż na rynku znajduje się tyle różnorodnych modeli, że naprawdę jest w czym przebierać. Duże czy małe? Prostokątne czy wielokątne, a może okrągłe? Z wrażeniem głębi czy z płaską taflą? Stojące czy wiszące – tyle pytań i możliwości… Z pewnością wybór kształtu, masywności i ogólnego wyglądu zwierciadła powinien być dopasowany do stylu pomieszczenia. W minimalistycznych, industrialnych i loftowych mieszkaniach najlepiej będą komponowały się kwadratowe lustra bez zbędnych ozdobników – bezramkowe lub tylko z niewielką, lekko zaznaczoną ramką. Do stylu skandynawskiego obowiązkowo powinniśmy zaopatrzyć się w duże lustro z drewnianą ramą, z kolei w klasycznych stylach, art deco czy glamour można poszaleć z ozdobami, pięknie rzeźbionymi ramami i dekoracjami.

Dobierając wygląd i wielkość lustra, trzeba wziąć pod uwagę, gdzie będzie zawieszone i co będzie się w nim odbijało; zdecydowanie nie powinno być powieszone naprzeciwko drzwi wejściowych, łóżka oraz toalety. W łazience najlepszym miejscem będzie ściana nad umywalką “jak zrobić ścianę z betonu“, a w sypialni ściana za wezgłowiem lub obok łóżka nad nocną szafką. Sprawdź także, jak komponuje się beton i łazienka.

Jak ozdobić lustro czyli spójna kompozycja

dekoracja lustraŻadne użytkowe zwierciadło nie może obejść się bez dobrego oświetlenia, które równomiernie rozłoży światło tak, by twarz nie była ani prześwietlona, ani niedoświetlona. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak ozdobić ramę lustra, najpierw trzeba rozwiązać problem, jak oświetlić lustro. Światło powinno być przede wszystkim rozłożone równomiernie dookoła ramy, a więc powinny znaleźć się przynajmniej dwa punkty świetlne po prawej i po lewej stronie; dobrze spisuje się też górna listwa ledowa. Można kupić modele z wbudowanym oświetleniem lub zamontować osobne lampki – to już pozostaje w gestii użytkownika, co jemu bardziej przypadnie do gustu. Przed instalacją dobrze jest zapoznać się z wytycznymi, jak oświetlić lustro, by nie popełnić jakiegoś błędu, np. by żarówka nie była skierowana bezpośrednio na taflę.

No dobrze, a oprócz światła, to czy istnieją inne sposoby na dekorację lustra? Jak najbardziej. Już sama ściana, na której będzie powieszone, nie jest obojętna dla wyglądu wystroju, dlatego warto przemyśleć jego lokalizację. Inaczej będzie komponowało się z surową, betonową ścianą, a inaczej z pomalowaną lub wyłożoną kafelkami. Powiesisz je na ścianie w towarzystwie kinkietu, a może obrazów i doniczkowych kwiatów? To, jak ozdobić lustro zależy w dużej mierze od przyjętej koncepcji. My, jako zwolennicy minimalizmu uważamy, że mniej znaczy więcej, ale nie narzucamy w tym zakresie niczego, jeżeli masz ochotę, możesz ozdobić ramę tak, jak Ci się podoba. To w końcu Twoje mieszkanie. Zobacz nasz beton architektoniczny!

Udostępnij: