Strona główna » Kafelki vs betonowe płytki – co wybrać?

Kafelki vs betonowe płytki – co wybrać?

23 sierpnia, 2023

W życiu trzeba dokonać wielu wyborów, niektóre z nich są proste, inne niekoniecznie. Jedne mogą zaważyć na przyszłości, drugie są mniej znaczące, ale to wcale nie oznacza, że nieważne. Kawa czy herbata, jedzenie w domu czy w restauracji, wyjście do kina czy na dyskotekę, kafelki czy betonowe płytki na podłogę? – to wszystko pytania niepozbawione znaczenia. Zajmując się wykończeniem i aranżacją wnętrza, podstawową kwestią jest wygląd podłogi i materiał, z którego zostanie wykonana.

Kafelki i płytki – gdzie warto, a gdzie niekoniecznie?

kafelki łazienkowe do łazienkiKafelki, płytki czy gres, ze względu na swoją specyfikę, najlepiej nadają się na zewnątrz budynków oraz do intensywnie użytkowanych pomieszczeń i tych o wysokiej wilgotności, czyli tam, gdzie inne materiały nie zdałyby egzaminu albo szybko by się zniszczyły. Kuchnia i łazienka to oczywiście pierwsze, co przychodzi na myśl, w końcu kafelki do kuchni czy płytki łazienkowe to jedne z najpowszechniejszych rozwiązań Pisaliśmy o tym również tutajCo na podłogę – płytki, panele, beton. Jednak betonowe kafelki, gres lub płytki sprawdzą się też w uczęszczanym hallu (zwłaszcza w lokalach handlowo-usługowych), na schodach, na tarasach i balkonach, w ogrodach do wyłożenia ścieżki, w garażu i na podjeździe. Kafelki podłogowe można położyć w pokoju, salonie i sypialni, choć ze względu na fakt, że płytki są zimne, takie rozwiązanie raczej rzadko jest stosowane. Co nie oznacza, że w salonie nie ma miejsca dla płytek betonowych. Jest. Na przykład, gdybyśmy chcieli obudować miejsce na kominek. Kafelki i płytki podłogowe dobrze nadają się też pod ogrzewanie podłogowe.

Kafelki czy betonowe płytki. Co lepsze?

Oczywiście ciężko podać zwycięzcę takiego porównania, ponieważ wszystko zależy od bardzo wielu zmiennych, w tym od Twojego gustu. Jedne osoby cenią sobie połyskujące, kolorowe kafelki do kuchni, które świetnie się prezentują w nowoczesnych aranżacjach, a do tego są łatwe w czyszczeniu. Inne osoby będą preferowały płytki gresowe, które powstają z drobno zmielonego kwarcu, skaleni i kaolin; a jeszcze inne osoby cenią sobie surowość i minimalizm wynikający z betonowych kafelek i betonowych płyt podłogowych. Każde z tych rozwiązań dobrze się sprawdzi we wnętrzach, choć trzeba jasno powiedzieć, że śliskie płytki podłogowe do łazienki i kuchni to prosta droga do katastrofy. Ze względu na gładką powierzchnię, wystarczy lekko zmoczona podłoga, by zmieniła się w ślizgawkę, co jest szczególnie niebezpieczne w łazience, w której przecież stąpamy bosymi stopami.

Do łazienki i do kuchni polecamy podłogę z betonowych płyt Modern Concrete lub kafelki do łazienki imitujące beton, ale nie tylko pod względem wyglądu, a również faktury. Podłoga powinna być na tyle szorstka, by ograniczała ryzyko pośliźnięcia się i upadku.

Innym rozwiązaniem, o którym już wspominaliśmy są płytki gresowe, nadające się do zastosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Ze względu na technikę produkcji, są one odporne na działanie wilgoci, temperatury i mrozu, a także na ścieranie i pęknięcia. Nie wymagają też impregnacji. Mogą stanowić alternatywę dla zwykłych kafelek łazienkowych i kuchennych na podłogę, choć najciekawsze aranżacje można uzyskać, łącząc płytki gresowe z płytkami betonowymi lub kafelkami imitującymi beton. Takie zestawienie pozwala na uzyskanie niezwykle ciekawych i stylowych wnętrz.

Kafelki podłogowe imitujące beton a płytki betonowe

Kafelki imitujące betonKafelki wykonane są z ceramiki, a ich powierzchnia jest odpowiednio zdobiona i pokrywana powłoką zabezpieczającą. Wadą płytek ceramicznych jest jednak względna kruchość i podatność na uszkodzenia mechaniczne, podczas gdy płytki betonowe wykonane są w 100% z betonu architektonicznego, którego dużą zaletą jest trwałość. W końcu to z betonu tworzy się elewacje, fundamenty i elementy konstrukcyjne. Betonowe kafelki świetnie nadadzą się na podłogę, ściany, jako okładzina na schody, a także jako wierzchnia część zewnętrznej elewacji. Kafelki imitujące beton są mniej odporne na uszkodzenia i bardziej podatne na zarysowania, za to dostępne są w bardzo różnych wersjach kolorystycznych, odcieniach i deseniach.

Podsumowując: Kafelki czy płytki betonowe? Tak naprawdę nie ma jednego zwycięzcy, wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

  • Płytki z betonu architektonicznego to wybór dla Ciebie, jeżeli zależy Ci przede wszystkim na trwałości, jakości, odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, i jesteś zwolennikiem naturalnych kolorów betonu.

Udostępnij: