Parapet nie jest wyłącznie elementem dekoracyjnym. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie ściany pod oknem przed zabrudzeniami i szkodliwym działaniem deszczu oraz ochrona przed stratą ciepła ze względu na zawilgocenie ściany. Z kolei parapety wewnętrzne w zestawieniu z ustawionym pod spodem grzejnikiem poprawiają cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu. To, czy parapet jest potrzebny, nie ulega wątpliwości, ale jak wybrać parapet, by jak najlepiej spełniał swoją funkcję i jednocześnie był estetyczny?

Parapety zewnętrzne – ochrona ściany i okna

okno parapet zewnętrzny beton cegłaPo co w domu parapet? To pytanie pewnie niejednej osobie stawało w myślach, bo w końcu czy dom bez parapetu nie mógłby istnieć? Mógłby. Ale okno i ściana sporo by na tym ucierpiały, dlatego parapety znajdują się w prawie każdym domu. Parapet zewnętrzny chroni ścianę pod oknem przed opadami, zabrudzeniami, zbytnim nasłonecznieniem. Powinien być nieco nachylony na zewnątrz i delikatnie szerszy od okna, by prawidłowo spełniał swoją funkcję, dzięki temu woda nie będzie ściekała po elewacji.

Parapet zewnętrzny pod oknem na parterze ma jeszcze jedno przeznaczenie: chroni okno przed zabrudzeniami od spodu. Ulewny deszcz powoduje, że krople wody odbijają się od ziemi i pryskają dookoła. Parapet zabezpiecza więc okno również przed zabrudzeniami od błota i kurzu.

Montaż parapetów jest niezbędny i nie jest wyłącznie kwestią estetyki. Dodatkowo trzeba pamiętać, że bez parapetu elementy podokienne uległyby zawilgoceniu, co obniżyłoby jakość osadzenia okna w otworze i mogłoby mieć wpływ na spadek parametrów, o których pisaliśmy tutaj.

Parapety zewnętrzne muszą być wykonane z materiałów odpornych na opady atmosferyczne, działanie zmiennych temperatur, promieniowania UV, mrozu oraz nadmiernego nagrzewania. Najczęściej stosuje się blachę, aluminium, PVC, czasami beton lub nakładki na parapet betonowy.

Parapety wewnętrzne – ochrona, wygoda, estetyka, lepsza cyrkulacja

Parapet w środku pomieszczenia często postrzegany jest jako zbędny element i w niektórych mieszkaniach ogranicza się ich istnienie do niezbędnego minimum. Tymczasem jest on bardzo ważny, a montaż parapetów powinien być brany pod uwagę podczas każdej budowy i remontu.

Jego najważniejszą funkcją, obok tej estetycznej jest poprawa cyrkulacji ciepła w mieszkaniu. Kaloryfery stawia się pod parapetami po to, by ciepło nie tworzyło pionowej kurtyny skupionej przy ścianie, lecz by powietrze „załamywało się” i lepiej rozchodziło po pomieszczeniu. Dlatego też lokalizacja i montaż parapetu zazwyczaj wygląda podobnie: stawia się nad grzejnikiem pod oknem.

Kolejną funkcją parapetu jest ochrona szyby. Jeżeli coś ciężkiego przewróci się i wpadnie na okno, ma szansę zatrzymać się właśnie na parapecie i nie uderzyć w szybę. Co prawda nowoczesne szyby są odporne na tego typu uderzenia i raczej nie powinny się stłuc, ale w budownictwie ze starymi oknami takie ryzyko istnieje.

Parapety wewnętrzne pełnią również funkcję użytkowo-ozdobną. To na nich doskonale czują się kwiaty doniczkowe i to na parapetach wylegują się koty; czasami również ludzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z wewnętrznego parapetu zrobić siedzisko. Najlepiej nadaje się do tego parapet betonowy lub z kamienia, wystarczający, by utrzymać wagę człowieka. Specjalne nakładki na parapet umożliwiają wykonanie wygodnego siedziska, które będzie ciekawą ozdobą pomieszczenia. Parapety betonowe wewnętrzne są bardzo modne, zwłaszcza w minimalistycznych i industrialnych aranżacjach mieszkań. I nie ukrywajmy – zimowa kawa, herbata lub grzane piwo smakują lepiej, gdy usiądziesz nad cieplutkim grzejnikiem.

parapet zewnętrzny po coParapet betonowy najlepiej wykonać już na etapie budowy, ale można również później. W trakcie remontu wystarczy wykorzystać kilka sztuczek konstrukcyjnych, by osadzić pod oknem porządny parapet wewnętrzny, który następnie przerobisz na siedzisko. Takie parapety z betonu przypominają betonowe blaty kuchenne i są równie wytrzymałe. Można nawet pokusić się o dopasowanie wyglądu parapetu w kuchni do blatu kuchennego Modern Concrete, co poprawi spójność aranżacji i z pewnością wprawi w zachwyt wszystkich gości i domowników.

 

Parapet z betonu, plastiku, aluminium a może z innego tworzywa? Każde z tych rozwiązań ma swoje uroki, a to, który będzie pasował do Twojego wystroju, zależy wyłącznie od przyjętej koncepcji.