Strona główna » Jak urządzić mieszkanie zgodnie ze stylem amerykańskim?

Jak urządzić mieszkanie zgodnie ze stylem amerykańskim?

23 sierpnia, 2023

Oglądając amerykańskie seriale i filmy, z pewnością zwróciliśmy uwagę na wystrój wnętrz, w których toczy się ich akcja. Na pewno wnętrza te nie są podobne do europejskich, a tym bardziej polskich wnętrz. Pojawiają się głosy, że ze względu na dużą mieszankę kulturową i ogromne odległości, które dzielą poszczególne stany Ameryki trudno jest mówić i jednym, konkretnym stylu, w którym Amerykanie urządzają swoje domy i mieszkania. Łatwo jednak zauważymy, że niezależnie od tego w jakim stanie USA znajduje się dom, każdy z nich ma pewne wspólne cechy. Większość amerykańskich wnętrz jest bardzo przytulna i zaaranżowana  w bardzo prosty sposób. W stylu amerykańskim śmiało możemy więc urządzić zarówno duży dom jednorodzinny, jak też niewielkie mieszkanie w bloku.

Kuchnia w stylu amerykańskim

Niejedna Polka chciałaby mieć tak dużą , jasną i przestronną kuchnię jak te, które najczęściej można spotkać w amerykańskich domach. Dominującym trendem jest kuchnia w dużą wyspą. W większości amerykańskich kuchni przeważają meble z drewnianymi frontami i blatami z naturalnego kamienia. Mnóstwo szafek często sięgających aż do sufitu, często przylegająca do kuchni spiżarnia, duże kuchenki i sprzęty AGD to kolejne cechy rzucające się w oczy w kuchni urządzonej w stylu amerykańskim.

Salon

Podobnie, jak w Polsce jest on miejscem, w którym spotyka się cała rodzina. Ale na tym w zasadzie podobieństwa się kończą. Podobnie do kuchni, salon także ma dużą powierzchnię. Najważniejszym meblem jest ustawiona w centralnej części kanapa z dużą ilością miękkich poduch. Obok niej musi znaleźć się stolik kawowy i fotele. Wnętrza w stylu amerykańskim urządzone są zawsze z dochowaniem zasad symetrii. W wielu salonach znajduje się także kominek. Nie jest elementem obowiązkowym, ale niezwykle pożądanym. O ile, nie zawsze dysponujemy odpowiednio dużym salonem, o tyle nawet w mieszkaniu w bloku możliwe jest zamontowanie elektrycznego kominka lub biokominka.

Kolory

Najchętniej Amerykanie malują ściany na biało. Jeśli ten kolor nie należy do naszych ulubionych możemy wybrać inną kolorystykę. Pamiętajmy jednak, że urządzając mieszkanie w stylu amerykańskim powinniśmy postawić na barwy neutralne: różne odcienie szarości i beże. Kolory te powinny dominować w salonie i kuchni. W łazience i sypialni barwy są nieco inne. Królują w tych pomieszczeniach głównie zgaszone błękity i zieleń w oliwkowym odcieniu.

Urządzenie mieszkania lub domu w stylu amerykańskim nie jest trudne. Warto pamiętać nie tylko o kolorach, które przeważają w amerykańskich domach, ale także o zdobiących sufity i ściany sztukateriach oraz wysokich listwach przypodłogowych. Mówiąc o podłogach pamiętajmy, że w południowych stanach przeważają podłogi z płytek ceramicznych, w pozostałych drewniane. Amerykańskie wnętrza są bardzo funkcjonalne i przytulne. Sposób ich aranżacji odbiega od polskich czy europejskich. Wynika to między innymi z wielokulturowości kraju, ale także z dużego (większego niż w Polsce) przywiązania Amerykanów do tradycji.

Udostępnij: