Strona główna » Jak łączyć barwy we wnętrzach?

Jak łączyć barwy we wnętrzach?

23 sierpnia, 2023

Najprostszym sposobem na zmianę wystroju wnętrza jest zmiana kolorystyki ścian i dodatków. Nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu. To efekt tego, że nie zawsze umiemy łączyć ze sobą różne kolory. Do tego farba, która pięknie wygląda na wzorniku nie koniecznie równie pięknie wygląda na ścianie.

Jak łączyć różne kolory?

Barwy zostały podzielone na ciepłe i chłodne. Do tych pierwszych należą zaliczamy odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni. Do tych drugich należą odcienie fioletu, zieleni i błękitu. Barwy ciepłe dodają energii, wpływają na nas optymistycznie. Chłodne uspokajają i skłaniają do refleksji. Oczywiście każdy z nas może je odbierać zupełnie inaczej. Barwy powinny do siebie pasować. Zalecany jest także umiar. Jeżeli chcemy uzyskać harmonijny efekt, ograniczmy się jedynie do dwóch, trzech kolorów. Neutralne kolory to biel i szary. Stanowią one bardzo dobre tło dla innych barw. Biel można łączyć z innymi kolorami na zasadzie harmonii lub kontrastu. W takim sam sposób z innymi barwami możemy łączyć szarości. Najłatwiejszym sposobem na dobranie pasujących do siebie kolorów jest skorzystanie z koła barw. Umieszczono (obok siebie) na nim kolory, które najlepiej ze sobą współgrają. Na kole barw zostały pominięte szarości, biele i kolor czarny. O tym jak dany kolor będzie wyglądał we wnętrzu zadecyduje między innymi sposób w jaki jest ono oświetlony.

Jak kolorami można kształtować przestrzeń?

W zależności od tego jaki kolor farby wybierzemy możemy optycznie zmienić proporcje wnętrza. Do niewielkich  i źle oświetlonych pomieszczeń warto wybierać kolory z chłodnej palety barw. Nie powinniśmy jednak wybierać ciemnych kolorów, ale bardzo jasne, które najlepiej optycznie powiększają wnętrza. W dużych i dobrze oświetlonych wnętrzach lepiej sprawdzają się ciepłe odcienie matowych farb. Odpowiednio dobierając kolor farby możemy także optycznie obniżyć pomieszczenie. Jeżeli chcemy osiągnąć taki efekt, rezygnujemy z malowania sufitu farbą w śnieżnobiałym kolorze. Malujemy go farbą jaśniejszą niż ta, którą wybraliśmy na ściany. W dużych, przestronnych pomieszczeniach nie musimy też malować wszystkich ścian w tym samym kolorze. Jedną ze ścian warto pomalować na ciemny kolor, w ten sposób uda nam się je optycznie zmniejszyć. Za pomocą kolorów możemy obniżyć lub podwyższyć optycznie pomieszczenie, możemy też sprawić, że małe pomieszczenie będzie wydawało się większe. Dzięki dobrze dobranym kolorom możemy dowolnie kształtować przestrzeń.

Jaki kolor ścian wybrać?

Wybierając kolor ścian powinniśmy się kierować nie tylko zasadą łączenia barw, ale także stylem w jaki aranżujemy pomieszczenie. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim powinny dominować biele. Biele, róże, zgaszone błękity, szarości to z kolei kolory, które są charakterystyczne dla stylu amerykańskiego. W stylu prowansalskim dominuje biel i odcienie lawendy. Pamiętajmy także o własnych upodobaniach i preferencjach. Nasze mieszkanie powinno być nie tylko funkcjonalne i piękne. Musimy się w nim także dobrze czuć.

Może Cię zainteresować:
beton dekoracyjny

dekoracje ścian w kuchni

betonowe blaty kuchenne

Udostępnij: