Strona główna » Ozdabianie ścian, czyli co powiesić na ścianie i nie wpaść w tandetę

Ozdabianie ścian, czyli co powiesić na ścianie i nie wpaść w tandetę

23 sierpnia, 2023

Jednolite, puste ściany w mieszkaniu mogą działać przytłaczająco i depresyjnie, dlatego zazwyczaj ozdabia się je na różne sposoby, na przykład fototapetami, naklejkami, obrazami, zdjęciami, rysunkami czy nawet graffiti – wszystko zależy od inwencji osoby przygotowującej wystrój. W tym poradniku podpowiadamy co powiesić na ścianie, by stworzyć intrygujący, a jednocześnie nienarzucający się wystrój.

Co i gdzie, czyli lokalizacja ma znaczenie

Nie wszystko wszędzie pasuje. To, co świetnie wyglądało u znajomego w garażu, nie oznacza, że będzie tak samo dobrze prezentowało się u Ciebie w salonie. Ba! Nawet to, co fajnie wygląda w salonie, niekoniecznie musi tak samo dobrze pasować do sypialni albo kuchni. Dobór ozdób i elementów dekoracyjnych powinien odpowiadać charakterowi i ogólnemu wystrojowi pomieszczenia. I tu dochodzimy do meritum, czyli…

Co powiesić na ścianie w salonie?

Salon jest reprezentacyjno-wypoczynkową częścią mieszkania. To w nim najczęściej przyjmujemy gości, i w nim spędzamy sporo czasu na odpoczynku i rozrywce np. na oglądaniu telewizji. Warto postarać się, aby wystrój salonu odpowiadał charakterowi mieszkania i jego domowników. Często w salonie na ścianach wiszą popularne, marketowe obrazy w antyramach. To estetyczne, ale jednocześnie banalne dodatki do wystroju. Będą dobrze prezentowały się w typowych mieszkaniach „jakich wiele”, ale w żaden sposób nie oddadzą indywidualnego charakteru lokalu. Może więc warto zainteresować się naklejkami na ścianę lub szablonami do malowania?

Takie napisy lub grafiki malowane z szablonu doskonale prezentują się na ścianach z betonu architektonicznego. Z drugiej strony nie każdy jest wielbicielem takiego industrialnego wystroju. W takim razie, co powiesić na ścianie w salonie, jeżeli mamy typowe mieszkanie z ładną, ale nienachalną aranżacją? Kilka nowoczesnych obrazów w antyramie albo modne półki, będące jednocześnie elementami dekoracyjnymi, powinny załatwić sprawę.

Co powiesić na ścianie w kuchni?

kuchniaW kwestii dekoracji, z kuchnią jest większy problem niż z salonem. Znaczną powierzchnię ścian zajmują meble, lodówka i inne akcesoria kuchenne, a te przestrzenie, które zostają do zagospodarowania, bywają trudne w aranżacji. Ze względu na osadzanie się tłuszczu i lepkiego brudu na ścianach, zdecydowanie odradzamy wszelkich obrazów oraz ozdób, które byłyby trudne w czyszczeniu. W takim razie co powiesić na ścianie w kuchni? Jeżeli jakieś obrazki czy grafiki to tylko za szkłem, a najlepiej postawić na oszczędność ozdób – ściana z pleksi lub estetyczna fototapeta będzie wystarczającym urozmaiceniem wystroju. Jeżeli bardzo chcesz zagospodarować puste ściany, polecamy wspomniane już wyżej naklejki lub szablony do malowania. Proste, estetyczne i ciekawie wyglądające.

A jeśli nie ozdoby, tylko bardziej funkcjonalne rzeczy, to co powiesić w kuchni na ścianie, żeby było estetycznie i użytecznie? Bardzo dobrym pomysłem będzie przyprawnik, czyli organizer na wszelkiej maści przyprawy, zioła i inne, podręczne rzeczy, których na co dzień używamy w kuchni. Pozwoli to zapanować nad chaosem i odciąży blat kuchenny od nadmiernej liczby znajdujących się tam, niepotrzebnych rzeczy.

Co powiesić na ścianie w przedpokoju?

Przedpokój jest takim dziwnym miejscem, które przez wiele osób jest nieco ignorowane. To przedsionek mieszkania, a jednocześnie pierwsze miejsce, jakie zobaczą goście, gdy przyjdą w odwiedziny. Dlatego warto zadbać, aby to pomieszczenie świadczyło o jego mieszkańcach. Co powiesić na ścianie w przedpokoju? Koniecznie wieszak na kurtki. Niektórzy preferują stojące wieszaki, ale te zajmują dużo miejsca, a jeżeli przedpokój jest niewielki, trzeba oszczędzać przestrzeń. Warto zadbać również o duże lustro, w którym domownicy i goście będą mogli się przejrzeć przed wyjściem z mieszkania, nie zapomnijmy też o dobrym oświetleniu oraz jakimś drobnym dodatku ozdobnym w postaci grafiki, obrazu, czy nawet piktogramu. Zawłaszcza takie industrialne piktogramy, będą interesująco prezentowały się na tle ściany z betonu architektonicznego. Chcesz poznać więcej inspiracji? Zajrzyj do oferty Modern Concrete i zobacz, co można zrobić ze ścianami z betonu.

Udostępnij: