Strona główna » Fototapety na ścianę w industrialnym stylu

Fototapety na ścianę w industrialnym stylu

23 sierpnia, 2023

Betonowe ściany i odcienie szarości dobrze komponują się z rozmaitymi stylizacjami i dodatkami do wystroju. Poszukując dekoracji dla siebie, zwróć uwagę na fototapety na ścianę, które mogą imitować beton i wpasowywać się w loftowy wystrój. Jak w nietypowy sposób z użyciem fototapet ozdobić ścianę, ukryć jej niedoskonałości i całkowicie odmienić wizerunek wnętrza?

Beton architektoniczny, fototapeta czy farba strukturalna?

Zacznijmy od podstaw, czyli od samych ścian, a konkretniej – od materiału wykończeniowego. Aby otrzymać efekt pomieszczenia z betonowymi, surowymi ścianami w stylu loftowym lub industrialnym, polecamy kilka rozwiązań:

  • Beton dekoracyjny – wykładając ściany płytami z betonu Modern Concrete, efekt będzie najciekawszy i najbardziej plastyczny. Płyty wykonane są z prawdziwego betonu, a więc zachowana jest struktura, niejednorodność czy charakterystyczny wygląd materiału. Układanie takich płyt jest nieskomplikowane, a stosując elementy o różnych odcieniach czy porowatości oraz łącząc różne materiały wykończeniowe, można uzyskać bardzo ciekawe efekty aranżacyjne. Dodatkową korzyścią jest to, że prawdziwy beton pozwala ścianie oddychać i zapewnia wnętrzu przyjemny mikroklimat.
  • Farba strukturalna – alternatywą dla betonu dekoracyjnego są farby strukturalne. Imitują beton oraz pozwalają na uzyskanie ciekawych rezultatów: smug, niejednorodnego nakładania, skaz, przetarć, połysku itd. Pomalowanie ściany taką farbą jest mniej czasochłonne od układania płyt, a wynik jest równie ciekawy, choć odmienny.
  • ściana z betonu fototapetaFototapeta beton – innym rozwiązaniem wykorzystującym imitację są fototapety z motywem betonu. To po prostu zdjęcia w bardzo dużej rozdzielczości, które można nakleić na powierzchnię podobnie, jak zwykłą tapetę. W odpowiednich sklepach wybór motywów jest naprawdę szeroki, i z łatwością można znaleźć ciekawy wzór. Minusem pomysłu jest to, że efekt choć ciekawy, jest płaski, a po bliższym przyjrzeniu się ścianie widać, że to atrapa.
  • Fototapety beton 3D – rozwiązaniem „płaskości”, o której mowa powyżej, są fototapety 3D, wykonane z efektem trójwymiaru. Aranżacje z fototapety z betonu 3D autentycznie robią wrażenie i z powodzeniem mogą stanowić wystrój nowoczesnych biur i loftów. Nadają pomieszczeniu głębi i optycznie je powiększają.

Które z powyższych rozwiązań będzie najlepsze? To zależy od indywidualnego podejścia. Zarówno aranżacje wnętrz z fototapetami, jak i z naturalnym betonem mogą być arcyciekawe. A może by tak połączyć obie metody?

Aranżacja wnętrz – fototapety i beton – czy to dobre zestawienie?

kamienie fototapeta na ścianęJako zwolennicy oryginalnego designu uważamy, że najciekawsze wystroje można uzyskać, łącząc ze sobą kilka różnych materiałów i podejść artystycznych. Pomieszczenie wyłożone jedynie betonem byłoby monotonne i na dłuższą metę dosyć nudne. Ale gdy połączymy szarość betonu z ciekawymi motywami, wtedy fototapeta i beton będą się wzajemnie się uzupełniały. Taka tapeta wcale musi być utrzymana w loftowym stylu, może mocno się wyróżniać, tworząc aranżację na zasadzie kontrastu. Sprawdź na przykład nasze pomysły na beton i czerwone dodatki.

Jedną z propozycji, które szczególnie nam się podobają, jest fototapeta na wymiar z motywem betonowej struktury 3D złożonej z bloków, zbrojonych fragmentów i betonowych figur geometrycznych. Taka tapeta w pomieszczeniu wyłożonym prawdziwymi płytami, będzie sprawiała piorunujące wrażenie; coś jakby jedna ze ścian budynku uległa zawaleniu i utworzyła dziurę stanowiącą niecodzienną dekorację.

Mniej złowieszczą aranżacją wykorzystującą fototapetę i beton architektoniczny jest tapeta z efektem podniszczonego lub obrośniętego pnączami muru. Warto też rozważyć motyw kamiennej uliczki lub drzwi do alternatywnego świata. Aby takie ozdoby dobrze wyglądały, po pierwsze muszą być wykonane w bardzo dużej rozdzielczości, a po drugie powinny być dopasowane do wymiaru, by wypełniały całą ścianę lub konkretny jej fragment, potęgując złudzenie optyczne.

Industrialne fototapety betonowe

Pomysłów na aranżacje wnętrz wykorzystujące fototapety i beton jest ogrom, wszystko zależy od wyobraźni oraz od motywów, jakie uda nam odnaleźć i zestawić ze sobą. Wykonanie tego rodzaju aranżacji wcale nie jest trudne. Na ścianach z betonu z łatwością przykleisz stylowe fototapety, albo wykończysz je farbami strukturalnymi, a gdy znudzi Ci się obecny wystrój, redekoracja będzie naprawdę prosta i przyjemna.

Udostępnij: