Strona główna » Beton szlifowany, beton polerowany. Wykorzystanie we wnętrzach

Beton szlifowany, beton polerowany. Wykorzystanie we wnętrzach

23 sierpnia, 2023

Jak to się dzieje, że niektóre betonowe elementy są szorstkie i matowe, a inne śliskie i lśniące? Że w jednym miejscu beton sprawia wrażenie surowości, w innym zaś olśniewa i nadaje wnętrzu elegancji? Przecież to jest ten sam materiał. Różnica tkwi w sposobie jego obróbki. Betonowa posadzka to propozycja dla miłośników industrialnych wnętrz, a także dla osób stawiających na pierwszym miejscu trwałość. Podłoga betonowa polerowana sprawdzi się w halach magazynowych i przetwórczych, w magazynach, w garażach czy w obiektach o zwiększonym ruchu. Jak wykorzystać beton szlifowany i polerowany we wnętrzach?

Stylowa posadzka betonowa

Surowy i minimalistyczny charakter materiału sprawia, że wiele osób zwraca się w stronę wystrojów wykorzystujących beton i jego pochodne. Pod tym pojęciem kryje się więcej, niż się wydaje, a gdy przychodzi do wyboru konkretnego rozwiązania, można odczuć skonfundowanie. Dlatego przygotowaliśmy krótki opis poszczególnych technologii obróbki betonu i sugestie, jak je wykorzystać.

Podłoga betonowa niejedno ma imię!

  • Beton zacieranypodłoga z betonu teksturaprzeznaczony jest na posadzki wewnętrzne, a wygląd i właściwości zawdzięcza operacji zacierania wykonywanej przy wykończeniu podłogi. Odbywa się to mechanicznymi zacieraczkami talerzowymi albo śmigłowymi. Taki beton musi mieć odpowiedni skład. Wyróżniamy beton zacierany na ostro lub beton zacierany z posypką mineralną metodą DST. Oba stosowane są powszechnie w halach produkcyjnych, centrach logistycznych i magazynach. Działania takie zwiększają trwałość betonu.
  • Beton szlifowany/polerowany – to rodzaj twardej posadzki wykonanej z betonu zacieranego, a następnie poddanej szlifowaniu, impregnacji chemicznej, polerowaniu i czasami lakierowaniu. Szlifowanie i polerowanie betonu wykorzystuje się również jako sposób regeneracji starej, zniszczonej podłogi betonowej. Zamiast szarej, łatwo brudzącej się i szorstkiej podłogi z betonu, otrzymujemy estetyczną, lśniącą powierzchnię. Beton szlifowany można używać zarówno w halach i magazynach, jak i w obiektach użyteczności publicznej, a nierzadko spotyka się takie rozwiązania również w domach, zwłaszcza w korytarzach, garażach i innych mocno eksploatowanych miejscach. O tym, jak wykorzystać podłogę z betonu polerowanego pisaliśmy również tutaj.
  • Płyty betonowe – podłogę można wyłożyć także gotowymi płytami betonowymi, a stopnie schodów okładzinami. Tego rodzaju posadzka dobrze nada się do wnętrz o dużym stopniu eksploatacji. Płyty betonowe Modern Concrete na schody i posadzki charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i uszkodzenia, są nowoczesne, trwałe i eleganckie. Nadają się do szlifowania. W ofercie dostępne są stopnie o gładkiej i delikatnie porowatej strukturze.
  • Mikrocement (mikrobeton) – to mieszanka cementów i specjalnych żywic, aplikowana na podłogę w cienkich warstwach, a następnie impregnowana. Posadzka może być wykończona lakierem matowym, satynowym lub błyszczącym. Taki beton na podłodze umożliwia stosowanie go nawet na istniejącym już podłożu. Jest bardzo odporny, łatwy w utrzymywaniu i zapewnia jednolity efekt bez smug i dylatacji.

Beton na podłodze – kiedy wybrać daną technologię?

powierzchnia podłoga betonowa teksturaMarzy Ci się posadzka betonowa polerowana, zacierana albo z mikrocementu, ale nie wiesz, kiedy dane rozwiązanie będzie pasowało. Beton zacierany najlepiej wykorzystać do pomieszczeń technicznych, hal produkcyjnych i innych tego typu miejsc, gdzie posadzka nie musi błyszczeć, a najważniejsze są jej parametry wytrzymałościowe. Pamiętaj też, że podłoga z betonu zacieranego nadaje się do stosowania wewnątrz budynków.

Beton polerowany na podłodze dobrze prezentuje się na dużych i otwartych przestrzeniach, można go stosować w garażach, halach, a nawet w domach. Ten rodzaj nawierzchni często spotyka się w urzędach, obiektach użyteczności publicznej, czy nawet w kościołach. Zaletą jest estetyczny wygląd, trwałość i łatwość w czyszczeniu. Wypolerowana posadzka z betonu odbija światło, co czyni pomieszczenie jaśniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Płyty betonowe na podłodze najlepiej sprawdzą się na klatkach schodowych, a także na samych schodach jako ich okładziny. Tego typu płyty nadają się też do wyłożenia ścian, kolumn i innych elementów architektury. Są więc uniwersalne i łatwe w montażu, a ponieważ zostają dostarczone do odbiorcy już w gotowym kształcie, z całego procesu odpada konieczność przygotowywania mieszanki, jej wylewania i formowania. Są one świetnym sposobem na to, by szybko, wygodnie i elegancko wykończyć praktycznie dowolną ścianę, podłogę czy nawet elewację, a mnogość wyboru kolorów, faktur i wielkości sprawia, że każdy powinien znaleźć coś pod siebie. Płyty można dowolnie łączyć z innymi elementami wykończenia wnętrz.

Udostępnij: